Przymrozki w Australii, super kwitnienie w Dolinie Śmierci i inne anomalie pogodowe
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy mieliśmy okazję usłyszeć o siarczystym mrozie w australijskim Perth czy dodatniej temperaturze na Antarktydzie. Słynnych anomalii pogodowych jest jednak na świecie znacznie więcej. Przypominamy niektóre z nich – te z ostatnich lat.
Siarczysty mróz w Perth
Australia, z czym kojarzy się wam ten kontynent? Kangury? Tak. Wysokie temperatury i gorące, pozbawione wody pustynie? Tak. Śnieg, mróz? Absolutnie nie! A jednak wybierając się na ten najmniejszy z kontynentów, warto pamiętać o ciepłym ubraniu. Śnieg spotkać można tu nie tylko w górach - Błękitnych, czy górskich rejonach Nowej Południowej Walii. Pomiędzy czerwcem a wrześniem biały puch pada również na przykład w Melbourne.
Na południu Australii zdarza się także mróz. W innych częściach tego kontynentu jest on jednak traktowany jako anomalia pogodowa, budząca wielką sensację wśród mieszkańców i turystów. Na przykład w Perth (Australia Zachodnia) ujemną temperaturę powietrza (-0,7 st. C) zanotowano po raz pierwszy w historii 17 czerwca 2006 r.
Upały i tornado we Włoszech
W październiku 2016 r. w środkowych i południowych Włoszech zanotowano nienaturalnie o tej porze roku wysokie temperatury – przekraczające 35 st. C. Odczuwalna temperatura była jeszcze wyższa – przekraczała 40 stopni. Trzy lata wcześniej, w maju 2013 r., w północnej Italii – w miasteczku Cavenago Brianza (25 kilometrów od Mediolanu) było tornado. Żywioł zniszczył w znacznej części tę miejscowość.
Mróz w Chinach uwięził w portach ponad tysiąc statków
W tym samym czasie (styczeń 2013 r.) w Chinach temperatura spadła do najniższych zanotowanych poziomów od trzydziestu lat. W efekcie, w zamarzniętych portach utknęło ponad tysiąc statków. Rekordowy, jak na Chiny, mróz panował nie tylko na wybrzeżu. Temperatury na północnym wschodzie Państwa Środka spadły do -15,3 st. C. Takiego mrozu nie było tu od 43 lat!
Madera - wyspę zaatakował mróz
Dwa lata wcześniej, w marcu 2011 r., mróz i śnieg zaatakowały Maderę. W porze, gdy na tej portugalskiej wyspie temperatura nie spada poniżej kilkunastu stopni, na termometrach w wyższych partiach wyspy zanotowano ujemną temperaturę powietrza.
Ulewa w Dolinie Śmierci
Tak jak mróz zaskoczył meteorologów w Portugalii, tak ich koledzy ze Stanów Zjednoczonych byli zaskoczeni niespodziewanym zdarzeniem, do którego doszło w październiku 2015 r. w Dolinie Śmierci. Spadło tam blisko 4 litry deszczu na metr kwadratowy. Niewiele? Średnia całoroczna dawka wynosi tu niespełna pięć litrów wody.
Efektem opadów było super kwitnienie w Dolinie Śmierci. To bardzo rzadkie zjawisko (wcześniej wystąpiło zaledwie dwa razy – w 1998 i w 2005 r.) polega na masowym kwitnieniu roślin na tym jałowym, jakby się wydawało, obszarze. Także w 2015 r. do podobnego zjawiska doszło na pustyni Atacama w Chile – jednym z najsuchszych miejsc na naszej planecie.
Deszcz na pustyni, śnieg na Półwyspie Arabskim
Skoro już o deszczu mowa. W styczniu 2008 r. po raz pierwszy zanotowano jego opad na jedną z wiosek położonych na pustyni w Iranie. W tym samym czasie padał śnieg w Bagdadzie. Zdarzyło się to pierwszy raz w historii obserwacji meteorologicznych, prowadzonych w tym mieście od stu lat.
Do jeszcze większej anomalii pogodowej doszło blisko cztery lata wcześniej (w grudniu 2004 r.) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po raz pierwszy odkąd ten region zamieszkują ludzie, spadł tam śnieg, a temperatura wyniosła -5 st. C.
Powodzie na Saharze
Nasz krótki przegląd anomalii pogodowych kończymy na Saharze. Ta północnoafrykańska pustynia, synonim gorąca i jałowych ogromnych przestrzeni, zaczyna zakwitać. Dzieje się tak dzięki coraz częściej pojawiającym się na tym obszarze deszczom. Są on czasami tak ulewne, że nawet doprowadzają do… powodzi. Takie niezwykłe zjawiska zanotowano w trzech afrykańskich państwach - Algierii, Mauretanii i Mali.