Trwa ładowanie...
18-11-2010 15:43

Puck. Historia, ciekawostki, co warto wiedzieć

Na miejscu dzisiejszego Pucka już we wczesnym średniowieczu istniała portowa osada, a w XII wieku gród, należący do cystersów z Oliwy. Później Puckiem władali Krzyżacy. Prawa miejskie osada uzyskała w 1349 roku.

Puck. Historia, ciekawostki, co warto wiedziećŹródło: Hachette Polska
d3k5llp
d3k5llp

Na miejscu dzisiejszego Pucka już we wczesnym średniowieczu istniała portowa osada, a w XII wieku gród, należący do cystersów z Oliwy. Później Puckiem władali Krzyżacy. Prawa miejskie osada uzyskała w 1349 roku.

Wówczas także ukształtował się zachowany do dziś układ miasta z regularną siatką ulic i prostokątnym rynkiem pośrodku. Po wojnie trzynastoletniej Krzyżacy opuścili miasto, które było odtąd siedzibą starosty. W XVI wieku w Pucku swoją bazę mieli królewscy kaprzy, a w XVII wieku właśnie tutaj Władysław IV zamierzał utworzyć główny port wojenny Rzeczpospolitej. Podkreśleniem wielowiekowych związków miasta z Polską były zaślubiny Polski z morzem, które odbyły się 10 lutego 1920 roku właśnie w Pucku. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół św. św. Piotra i Pawła, malowniczo wznoszący się nad wodami Zatoki Puckiej. Istniejąca do dziś trójnawowa, gotycka budowla powstała w XV wieku.

Pod koniec XVI wieku przy kościele wzniesiono kaplicę grobową rodu Wejherów, z pięknym gwiaździstym sklepieniem. Ze średniowiecznego wyposażenia kościoła niewiele przetrwało, m.in. XIII-wieczna kamienna chrzcielnica służąca dziś za kropielnicę. Zachowało się natomiast wiele dzieł pochodzących z późniejszych stuleci. Około 1800 roku powstał ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne, z których jeden zdobią XVII-wieczne figury patronów puckiej fary. Ozdobą ołtarza w kaplicy Wejherów jest obraz Ukrzyżowanie pędzla Hermanna Hana, w prezbiterium wisi zaś bardzo ciekawe malowidło o skomplikowanej religijnej treści Działanie Wiary oraz Świętych Obcowanie i Pośrednictwo w Zbawieniu – ciekawostką jest to, że wśród namalowanych tu postaci znalazł się także król polski Jan Kazimierz.

Tutejszy ratusz przez wiele wieków stał pośrodku rynku. Dopiero gdy spłonął w 1863 roku, nową siedzibę władz miejskich ulokowano we wschodniej pierzei rynku. Wzniesiona wówczas budowla stoi do dziś. Wśród wielu XVIII- i XIX-wiecznych kamienic przy rynku na szczególną uwagę zasługuje ta pod nr. 17. Wieńcząca ją figura leżącego lwa jest wspomnieniem tego, że niegdyś mieścił się tu zajazd Pod Złotym Lwem. W kamienicy nr 28 mieści się siedziba Muzeum Ziemi Puckiej. Warto także odwiedzić XVIII-wieczny budynek dawnego szpitala, w którym mieści się obecnie oddział puckiego muzeum. Pierwszy szpital wznieśli w mieście Krzyżacy w połowie XIV wieku, a zachowana do dziś budowla o konstrukcji szachulcowej powstała w 1757 roku z fundacji Ignacego Przebendowskiego.

**INFO**

Kościół św. św. Piotra i Pawła Judyckiego 4, tel. 058 673 23 18.

Muzeum Ziemi Puckiej Szpitalik Wałowa 11, tel. 058 673 22 29.

Kamienica mieszczańska Plac Wolności 28, tel. 058 673 29 96. Otwarte: VI–VIII: pon.–pt. 8–15, sob. 9–14; IX–V: pon.–pt. 8–15, sob. 9–14.

Informacja turystyczna Plac Wolności 2, tel. 058 673 24 03.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Gdańsk
Autor: Jacek Friedrich

d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj