Trwa ładowanie...

Raje dla rowerzystów. Miejsca, które warto zwiedzić na dwóch kółkach

Wakacje na dwóch kółkach? Z roku na rok ten sposób spędzania wolnego czasu staje się coraz bardziej popularny. Moda na pedałowanie, wspierana poprawą infrastruktury drogowej, z krajów skandynawskich rozlewa się na całą Europę.

Share
Raje dla rowerzystów. Miejsca, które warto zwiedzić na dwóch kółkach
Źródło: Shutterstock.com
d3cqwim

Wakacje na rowerze to opcja nie tylko dla doświadczonych cyklistów, ale też rodzin z dziećmi. Wystarczy dobra organizacja, trochę treningu kondycyjnego i wiedza, gdzie warto się wybrać na dwóch kółkach.

Na rozgrzewkę - polskie szlaki
Żeby cieszyć się wakacjami w siodełku, wcale nie musimy jechać daleko. W Polsce jest wiele pięknych miejsc, przez które wytyczono ścieżki rowerowe czy wygodne szlaki dla cyklistów. Na początek warto wybrać mało górzysty teren, w którym poradzą sobie także początkujący i podzielić trasę na krótkie odcinki.

d3cqwim

Idealnym miejscem na rodzinne wakacje będzie Wybrzeże. Wzdłuż Bałtyku wytyczono wiele kilometrów ścieżek, wiodących po malowniczych nadmorskich terenach. Piękne tereny do "rowerowawania" znajdziemy w okolicach Choczewa i Lubiatowa. Wyprawę można sobie urozmaicić wizytą w latarni morskiej Stilo i kąpielami w polskim morzu.

Jeśli stosunkowo płaski nadmorski teren jest dla nas zbyt małym wyzwaniem, wybierzmy się do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Liczący przeszło 70 kilometrów szlak oferuje zarówno piękne widoki, jak i możliwość sprawdzenia swoich sił, kondycji i rowerowych umiejętności. To dobry sprawdzian przed poważniejszymi wyzwaniami.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Raj dla rowerzystów - Bornholm
Dania to jeden z najbardziej przyjaznych krajów dla jednośladów. Jednak prawdziwą mekką dla miłośników rowerów jest duńska wyspa Bornholm. Znana z pięknych plaż, malowniczych skalnych formacji, przyjaznych mieszkańców i uroczych, małych miasteczek wyspa, to idealna propozycja na leniwą, ale nie nudną wycieczkę rowerową. Trasa wiodąca wokół wyspy liczy niewiele ponad 100 kilometrów. Doskonały dystans na kilkudniowy wypad. Nieliczne górzyste fragmenty dadzą wycisk nogom, a cisza i spokój panujące na Bornholmie pozwolą odciąć się od codziennego pośpiechu i naładować akumulatory.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Sielskie wakacje - Holandia
Na mapie miejsc, gdzie rowerzysta nie tylko nie jest intruzem, ale przeciwnie królem dróg, jednym z najważniejszych jest Holandia. Płaski teren sprawia, że spokojnie możemy wybrać się tam z dziećmi czy mniej doświadczonymi cyklistami. Co ważne możemy też liczyć na ogromną życzliwość ze strony innych użytkowników dróg - kierowców i pieszych, a szeroki wachlarz dobrze opisanych tras rowerowych, dodatkowo ułatwia planowanie wyprawy.

d3cqwim

Chcąc połączyć przyjemność z jazdy ze zwiedzaniem, warto zacząć od wycieczki Szlakiem Amsterdamskim. W samym mieście wiedzie on wzdłuż słynnych kanałów, by wyprowadzić nas przez malownicze pola do kolejnej atrakcji Holandii -wiatraków.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Na rowerze w kostiumie kąpielowym - Austria
Dla wielu osób wakacje to przede wszystkim kąpiele - w morzu, basenie, czy jeziorze. Jeśli jesteśmy spragnieni wypoczynku nad wodą, ale równie mocno kusi nas wyprawa rowerowa, wybierzmy się do austriackiej krainy jezior - Salzkammergut, gdzie wytyczono blisko 350 km trasę "Salzkammergut Cycle Way". Szlak wiedzie między 13 jeziorami i oferuje wiele pięknych widoków i atrakcji. Na trasie, poza kąpielami w jeziorach, możemy też popływać statkiem czy przejechać się letnim bobslejem, ale też odwiedzić park rozrywki czy zwiedzić starą kopalnię soli.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zobacz też: Ruszają wycieczki na wrak Titanica

Rowerowe wyzwania - nie dla amatorów
Na kempingach i w hostelach całej Europy, coraz częściej spotkać można całe rodziny, które na rowerach pokonują tysiące kilometrów, przekraczają przy tym wiele granic i spędzają na siodełku niemal całe wakacje. To jednak propozycja dla bardziej zaawansowanych (nawet jeśli młodych wiekiem) cyklistów.

d3cqwim

Jeśli kondycja i umiejętności pozwalają nam na takie eskapady, warto wybrać trudniejsze cele. Jednym z nich jest licząca około 6 tys. kilometrów trasa wokół Morza Północnego. Szlak prowadzi przez Wielką Brytanię, Niemcy, Danię, Szwecję i Norwegię. Droga jest dobrze opisana na stronie northsea–cycle.com i z pewnością dostarczy wyjątkowych przeżyć.

Ekstremalne szlaki, oferujące wspaniałe widoki i poczucie pełnej wolności znajdziemy też w Skandynawii. W Szwecji warto się przejechać wzdłuż Zatoki Botnickiej, by wejść na wyższy poziom w Norwegii i pokonać szlak Narvik - Nordkapp z przejazdem tunelem na wyspę Magrøya. Wyprawa przez Skandynawię to możliwość obcowania z naturą, spotkania z reniferami, surowość krajobrazu i pełna dowolność jeśli chodzi o miejsce, w którym rozbijemy namiot. Kwintesencja rowerowej wolności!

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Rowerem przez Europę
Rowerowych "autostrad" liczących tysiące kilometrów jest w Europie całkiem sporo. Od 1983 roku o ich wytyczanie dba Europejska Federacja Rowerzystów. W tej chwili przecinające nasz kontynent szlaki rowerowe mają już około 70 tys. kilometrów, a wciąż powstają nowe. Ciekawą opcją jest wyprawa wciąż budowanym Szlakiem Żelaznej Kurtyny, który wiedzie od Morza Barentsa do Morza Czarnego, przecinając na odcinku 7 tys. kilometrów 20 państw.

Wybór jest więc ogromny. Wystarczy dopasować nasze umiejętności i możliwości do trudności szlaku, wsiąść na rower i ruszyć w drogę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3cqwim

Podziel się opinią

Share
d3cqwim
d3cqwim