Trwa ładowanie...

Ras Al Khaimah – ten kierunek wakacyjny na pewno cię zaskoczy

Ras Al Khaimah leży w najbardziej wysuniętej na północ części Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wiele osób nazywa go najpiękniejszym z emiratów i nie jest to wcale twierdzenie nieuzasadnione. Można tu bowiem znaleźć zarówno majestatyczne góry, jak i turkusowe wody Zatoki Perskiej, luksusowe hotele i atrakcje dla miłośników mocnych wrażeń, bezkresną pustynię i świetne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Płatna współpraca z wakacje.pl
 Plaża w Ras Al Khaimah. Plaża w Ras Al Khaimah.Źródło: Adobe Stock
d1rv8ke
d1rv8ke

Ras Al Khaimah to idealne miejsce na wakacje all inclusive w luksusowym hotelu przy pięknej piaszczystej plaży. Niektóre obiekty zostały zaprojektowane w stylu nawiązującym do tradycyjnej arabskiej architektury. Do dyspozycji gości są klimatyzowane pokoje, baseny i restauracje serwujące wybór wyśmienitych posiłków. Nie oznacza to jednak, że poza hotelem trudno o atrakcje. Wręcz przeciwnie – Ras Al Khaimah to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku, zwiedzania czy uprawiania sportów wodnych! Co więcej, to właśnie okres zimowy jest najlepszym momentem, by odwiedzić Zjednoczone Emiraty Arabskie. To destynacja, która oferuje słońce przez cały rok, a gdy w Polsce temperatury oscylują wokół 0°C, w Ras Al Khaimah jest naprawdę gorąco – nawet powyżej 30°C.

Mekka miłośników sportów wodnych

 Adobe Stock
Plaża na wyspie Al Marjan.Źródło: Adobe Stock

Temperatura wody w Zatoce Perskiej nie spada nigdy poniżej 20°C, a najwyższa jest w czerwcu i sięga prawie 30°C. Woda jest spokojna i czysta. Nic więc dziwnego, że Ras Al Khaimah przez cały rok przyciąga zarówno miłośników plażowania, jak i entuzjastów sportów wodnych. Oferta aktywności, którym można oddawać się na plaży, jest naprawdę szeroka! Obejmuje jazdę na skuterze wodnym, narty wodne czy rejsy łodzią.

 Adobe Stock
Flyboarding w Ras al Khaimah.Źródło: Adobe Stock

Coś dla siebie znajdą tu też osoby poszukujące mocniejszych wrażeń. Dla nich strzałem w dziesiątkę okaże się wakeboarding (polegający na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny ciągniętej przez łódź), parasailing (czyli latanie nad wodą ze spadochronem, który ciągnięty jest przez motorówkę) lub flyboarding (unoszenie się nad wodą na desce podłączonej za pomocą węży do turbiny skutera wodnego). W Zatoce Perskiej organizowane są również wycieczki snorkellingowe i wyprawy nurkowe.

Najwyższy szczyt ZEA i najdłuższa tyrolka na świecie

 Adobe Stock
Majestatyczne góry Al Hajar.Źródło: Adobe Stock

Sposobu na aktywne spędzanie czasu warto poszukać również poza plażą. Emirat Ras Al Khaimah otaczają w końcu majestatyczne góry Al Hajar. Znajduje się tu też najwyższe wzniesienie Zjednoczonych Emiratów Arabskich – szczyt góry Jebel Jais (1925 m n.p.m.) leży wprawdzie na terenie Omanu, ale fragment jej zbocza jest najwyższym punktem w ZEA (1910 m n.p.m.). W Al Hajar przygotowano sześć szlaków o łącznej długości 16 km i różnych stopniach trudności. W przerwie od górskiej wędrówki można również zatrzymać się na piknik w jednym z wielu wyznaczonych do tego miejsc, a w międzyczasie podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy. Al Hajar górują bowiem nad farmami palm daktylowych, dolinami i wioskami rybackimi. Rozciąga się stąd też niezwykły widok na Zatokę Perską. Co istotne, na szczyt Jebel Jais można również swobodnie dojechać autem.

 Adobe Stock
Najdłuższa na świecie tyrolka w górach Al Hajar na zboczu Jebel Jais.Źródło: Adobe Stock

Al Hajar to także miejsce dla osób poszukujących ekscytujących przygód. Nie lada atrakcję stanowi tyrolka o długości 2,83 km – najdłuższa na świecie, wpisana do Księgi rekordów Guinnessa! Jais Flight znajduje się na zboczu Jebel Jais. Śmiałkowie, którzy zdecydują się na zjazd, osiągają prędkość do 150 km/h – mkną przez głębokie wąwozy, kaniony i ostre szczyty na wysokości 1680 m n.p.m. To naprawdę niezapomniane przeżycie!

Od pustyni do farmy poławiaczy pereł

 Adobe Stock
Fort Dhayah – XVIII-wieczna fortyfikacja będąca jednocześnie najwyżej położonym fortem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Źródło: Adobe Stock, fot: PATRIK DIETRICH

To nie koniec atrakcji w Ras Al Khaimah! Warto również:

d1rv8ke

·       zobaczyć farmę poławiaczy pereł (Suwaidi Pearls Farm) – w Ras Al Khaimah od wieków poławiano perły. To właśnie przez przemysł perłowy Ras Al Khaimah stał się jednym z najbardziej ruchliwych portów handlowych w regionie. Suwaidi Pearls to nowoczesna farma, która odwołuje się do tej niezwykle cennej tradycji. Założył ją w 2005 r. Abdullah Al Suwaidi, którego przodkowie z pokolenia na pokolenie trudnili się poławianiem. Dziś na farmie można przekonać się, jak obecnie wygląda hodowla pereł, zobaczyć perłę w otwartej ostrydze, zjeść regionalny posiłek i kupić perłową pamiątkę.

·       wybrać się na wycieczkę na pustynię – w czasie zorganizowanych wycieczek można nie tylko podziwiać bezkresne morze piasku, poznać bliżej namiastkę beduińskiego życia i zobaczyć pokaz tradycyjnego tańca tanoura i tańca brzucha, lecz także skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka na wielbłądzie, jazda samochodem terenowym przez wydmy czy sandboarding. Można też wybrać się do wyjątkowego rezerwatu, w którym żyją oryksy i zobaczyć z bliska te niezwykle rzadkie zwierzęta (a nawet karmić je z ręki!).

·       zwiedzić Fort Dhayah – to XVIII-wieczna fortyfikacja będąca jednocześnie najwyżej położonym fortem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obiekt jest wpisany na Światową Wstępną Listę Dziedzictwa UNESCO. Budowla została wzniesiona na 70-metrowym wzgórzu pomiędzy ogrodami palm daktylowych i szczytem Jebel Jais. Aby się na nią dostać, trzeba pokonać kilkadziesiąt zygzakowatych schodów. Zdecydowanie warto – rozpościera się stąd bowiem piękny widok na góry, palmy i zielone połacie ziem sięgających aż do sąsiedniego Omanu.

Tygodniowy urlop w emiracie Ras Al-Khaimah można zaplanować już od 3500 zł za osobę, a pełen zakres cen i ofert jest dostępny na stronach wakacje.pl.

Jedziemy na wakacje. Ras Al Khaimah

Płatna współpraca z wakacje.pl
d1rv8ke
d1rv8ke