Trwa ładowanie...
d387ik5

Renowacja XV-wiecznego obrazu. Prace odsłoniły ludzką twarz Baranka Bożego

Dzieło niderlandzkich mistrzów pt. "Adoracja Mistycznego Baranka” zostało poddane kosztownej renowacji. Jednak jej efekty wywołały niemałe zdumienie wśród specjalistów. Okazało się, że Baranek Boży przybrał ludzką twarz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fragment ołtarza wrócić ma do katedry już w najbliższy piątek i będzie dostępny dla zwiedzających
Fragment ołtarza wrócić ma do katedry już w najbliższy piątek i będzie dostępny dla zwiedzających (Twitter.com/Fʀ. A. J. D. Sᴄʜʀᴇɴᴋ)
d387ik5

Obraz został stworzony w 1432 r. przez braci Huberta i Jana van Eycyków, a po raz pierwszy przemalowany miał być już w 1550 r. Ostatnia renowacja tzw. Ołtarza Gandawskiego rozpoczęła się w 2016 r. i trwała ponad trzy lata.

Historycy sztuki twierdzą, że baranek symbolizujący Jezusa Chrystusa miał pierwotnie "humanoidalną twarz”", którą odsłoniła dopiero ostatnia, kosztująca miliony dolarów renowacja.

d387ik5

"Nowy baranek" z Gandawy ma teraz wyraźniejsze kształty, większe i o wiele bardziej żywe oczy oraz różowy nos i dziwnie wydęte wargi. Do zdjęcia starej farby wykorzystano chirurgiczne skalpele oraz mikroskopy.

Mimo iż operacja uznana została za udaną, to i tak przez internautów porównywana jest do słynnej porażki podczas renowacji XIX-wiecznego fresku Ecce Homo (oto człowiek). Wówczas użytkownicy mediów społecznościowych nazywali go prześmiewczo "Ecce Mono" – oto małpa albo "Jeżus". Baranka jeszcze nie ochrzcili w żaden sposób, ale to może być kwestia czasu.

d387ik5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tajemnica słynnego obrazu

d387ik5

Podziel się opinią

Share

d387ik5

d387ik5