Trwa ładowanie...

Renowacja XV-wiecznego obrazu. Prace odsłoniły ludzką twarz Baranka Bożego

Dzieło niderlandzkich mistrzów pt. "Adoracja Mistycznego Baranka” zostało poddane kosztownej renowacji. Jednak jej efekty wywołały niemałe zdumienie wśród specjalistów. Okazało się, że Baranek Boży przybrał ludzką twarz.

Renowacja XV-wiecznego obrazu. Prace odsłoniły ludzką twarz Baranka BożegoŹródło: Twitter.com/Fʀ. A. J. D. Sᴄʜʀᴇɴᴋ
d2ozb2p
d2ozb2p

Obraz został stworzony w 1432 r. przez braci Huberta i Jana van Eycyków, a po raz pierwszy przemalowany miał być już w 1550 r. Ostatnia renowacja tzw. Ołtarza Gandawskiego rozpoczęła się w 2016 r. i trwała ponad trzy lata.

Historycy sztuki twierdzą, że baranek symbolizujący Jezusa Chrystusa miał pierwotnie "humanoidalną twarz”", którą odsłoniła dopiero ostatnia, kosztująca miliony dolarów renowacja.

"Nowy baranek" z Gandawy ma teraz wyraźniejsze kształty, większe i o wiele bardziej żywe oczy oraz różowy nos i dziwnie wydęte wargi. Do zdjęcia starej farby wykorzystano chirurgiczne skalpele oraz mikroskopy.

Mimo iż operacja uznana została za udaną, to i tak przez internautów porównywana jest do słynnej porażki podczas renowacji XIX-wiecznego fresku Ecce Homo (oto człowiek). Wówczas użytkownicy mediów społecznościowych nazywali go prześmiewczo "Ecce Mono" – oto małpa albo "Jeżus". Baranka jeszcze nie ochrzcili w żaden sposób, ale to może być kwestia czasu.

d2ozb2p

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tajemnica słynnego obrazu

d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj