Renowacja XV-wiecznego obrazu. Prace odsłoniły ludzką twarz Baranka Bożego
Dzieło niderlandzkich mistrzów pt. "Adoracja Mistycznego Baranka” zostało poddane kosztownej renowacji. Jednak jej efekty wywołały niemałe zdumienie wśród specjalistów. Okazało się, że Baranek Boży przybrał ludzką twarz.
Obraz został stworzony w 1432 r. przez braci Huberta i Jana van Eycyków, a po raz pierwszy przemalowany miał być już w 1550 r. Ostatnia renowacja tzw. Ołtarza Gandawskiego rozpoczęła się w 2016 r. i trwała ponad trzy lata.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Historycy sztuki twierdzą, że baranek symbolizujący Jezusa Chrystusa miał pierwotnie "humanoidalną twarz”", którą odsłoniła dopiero ostatnia, kosztująca miliony dolarów renowacja.
"Nowy baranek" z Gandawy ma teraz wyraźniejsze kształty, większe i o wiele bardziej żywe oczy oraz różowy nos i dziwnie wydęte wargi. Do zdjęcia starej farby wykorzystano chirurgiczne skalpele oraz mikroskopy.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Mimo iż operacja uznana została za udaną, to i tak przez internautów porównywana jest do słynnej porażki podczas renowacji XIX-wiecznego fresku Ecce Homo (oto człowiek). Wówczas użytkownicy mediów społecznościowych nazywali go prześmiewczo "Ecce Mono" – oto małpa albo "Jeżus". Baranka jeszcze nie ochrzcili w żaden sposób, ale to może być kwestia czasu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl