Trwa ładowanie...

Renowacja XV-wiecznego obrazu. Prace odsłoniły ludzką twarz Baranka Bożego

Dzieło niderlandzkich mistrzów pt. "Adoracja Mistycznego Baranka” zostało poddane kosztownej renowacji. Jednak jej efekty wywołały niemałe zdumienie wśród specjalistów. Okazało się, że Baranek Boży przybrał ludzką twarz.

Share
Renowacja XV-wiecznego obrazu. Prace odsłoniły ludzką twarz Baranka Bożego
Źródło: Twitter.com/Fʀ. A. J. D. Sᴄʜʀᴇɴᴋ
d3w8kj1

Obraz został stworzony w 1432 r. przez braci Huberta i Jana van Eycyków, a po raz pierwszy przemalowany miał być już w 1550 r. Ostatnia renowacja tzw. Ołtarza Gandawskiego rozpoczęła się w 2016 r. i trwała ponad trzy lata.

Historycy sztuki twierdzą, że baranek symbolizujący Jezusa Chrystusa miał pierwotnie "humanoidalną twarz”", którą odsłoniła dopiero ostatnia, kosztująca miliony dolarów renowacja.

"Nowy baranek" z Gandawy ma teraz wyraźniejsze kształty, większe i o wiele bardziej żywe oczy oraz różowy nos i dziwnie wydęte wargi. Do zdjęcia starej farby wykorzystano chirurgiczne skalpele oraz mikroskopy.

Mimo iż operacja uznana została za udaną, to i tak przez internautów porównywana jest do słynnej porażki podczas renowacji XIX-wiecznego fresku Ecce Homo (oto człowiek). Wówczas użytkownicy mediów społecznościowych nazywali go prześmiewczo "Ecce Mono" – oto małpa albo "Jeżus". Baranka jeszcze nie ochrzcili w żaden sposób, ale to może być kwestia czasu.

d3w8kj1

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tajemnica słynnego obrazu

d3w8kj1

Podziel się opinią

Share
d3w8kj1
d3w8kj1