Trwa ładowanie...
d3c8q9r

Arcydzieło przez lata wisiało w kuchni starszej pani. Jest warte miliony

Dzieło włoskiego mistrza Cimabue z XIII w. zostało znalezione w kuchni pewnej Francuzki. Chodzi o obraz "Chrystus wyszydzany", pochodzący z okresu wczesnego renesansu. Kobieta odkryła jego wartość przypadkiem, podczas wyceny majątku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obraz prawdopodobnie stanowi część większej całości, stworzonej przez malarza
Obraz prawdopodobnie stanowi część większej całości, stworzonej przez malarza (Youtube.com/LAZY NEWS)
d3c8q9r

Cimabue uznawany jest za pioniera włoskiego malarstwa. Był nauczycielem słynnego Giotta, który jako jeden z pierwszych posługiwał się perspektywą i zerwał z bizantyjskimi wzorcami, skłaniając się ku bardziej naturalnemu stylowi postaci.

Do dziś zachowało się zaledwie 11 dzieł włoskiego malarza, a "Chrystus wyszydzany" swoje ostatnie lata spędził w Compiegne, na północ od Paryża, gdzie zdobił ścianę w kuchni starszej kobiety. Kto wie, ile jeszcze by tam wisiał, gdyby ta nie zdecydowała się na wycenę majątku. Przy okazji okazało się, że Francuzka jest w posiadaniu arcydzieła wartego ok. 26 mln zł (6,6 mln dol).

d3c8q9r

Obraz jest prawdopodobnie częścią dyptyku, na który składa się osiem mniejszych fragmentów. Podejrzewa się, że cykl obrazów został przez handlarza rozdzielony w XIX w. dla zwiększenia zysku z jego sprzedaży. W sobotę 27 października sprzedano go na aukcji w Paryżu za 150 mln zł (39 mln dol).

Źródło: 7news.com.au

d3c8q9r

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tajemnica słynnego obrazu

d3c8q9r

Podziel się opinią

Share
d3c8q9r
d3c8q9r