Trwa ładowanie...

Rowerem przez Chorwację. Co zobaczyć podczas rowerowej wyprawy?

Jazda leśnymi ścieżkami po Chorwacji? Wybierz się w okolice zatoki Kvarner. A może górskie klimaty? Udaj się w rejony Krasu Dynarskiego. Chcesz przy okazji rowerowych eskapad pozwiedzać i znaleźć na szlaku zabytkowe zamki i kościoły? Pojedź na równinę Slawonii. Rowerowy… rejs? Jest i taka opcja! A to tylko kilka przykładów na to, jak wiele możliwości rowerzystom daje Chorwacja.

Informacja prasowa: Chorwacka Wspólnota Turystyczna
 Źródło: Materiały prasowe
d435udp
d435udp

Sieć dróg w Chorwacji nie tyle zachęca, co wręcz prowokuje do jazdy na jednośladzie. To kraj mnóstwa rowerowych szlaków, którymi można bezpiecznie podróżować. Mimo że są one szalenie zróżnicowane i zarówno zawodowcy, jak i początkujący znajdą coś dla siebie, łączy je jedno: zapierające dech w piersiach widoki. Trasy asfaltowe, leśne, szutrowe… Chorwacja to kraj, w którym turystyka rowerowa prężnie się rozwija, a jazda na dwóch kółkach to niezapomniana przygoda i mnóstwo możliwości do wyboru.

No to jazda, czyli coś dla amatorów

Zagrzeb nie bez powodu jest jednym najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji. A gdyby stolicę kraju zwiedzić na rowerze? To świetny pomysł również z tego powodu, że w najbliższej okolicy znajduje się sporo przygotowanych tras. W ok. 20 minut dotrzemy choćby do Parku Krajobrazowego Medvednica. Tam z kolei znajdziemy szereg szlaków przeznaczonych dla początkujących rowerzystów. Innymi słowy, zwiedzanie najpiękniejszego chorwackiego miasta bynajmniej nie wyklucza przejechanych na jednośladzie kilometrów.

Przegapić nie można, chętnie wybieranego przez entuzjastów rowerowych eskapad, zamku Trakoščan. To prawdziwa perła architektury, w pobliżu której znajduje się popularna trasa rowerowa. 38-kilometrowa ścieżka rozpoczyna i kończy się w miejscowości Durmanec przy granicy chorwacko-słoweńskiej i wiedzie przez zbocza góry Macelj. Nie mniej popularnym miejscem dla fanów turystyki rowerowej jest województwo Međimurskie, w którym także znajdziemy kilkadziesiąt oznakowanych tras.

d435udp

Miłośnikom spokojnej i bardziej rekreacyjnej jazdy na rowerze po Chorwacji warto polecić Park Narodowy Jezior Plitwickich. Znajduje się on w środkowej części kraju, ok. 140 kilometrów od Zagrzebia i niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Jeśli chcecie zakosztować natury, trudno o lepszy sposób! Trasy są stosunkowo łatwe do pokonania, a jazda pośród kwitnących łąk, szumiących drzew i czystych jezior to ogromnie odprężające przeżycie.

Co więcej, Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się tam mnóstwo świetnie przygotowanych szlaków rowerowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Na zachętę dodajmy, że w niektóre części parku dotrzemy wyłącznie na dwóch kołach.

Niezła jazda, czyli coś dla profesjonalistów

 Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W Chorwacji znajdziemy także wiele rowerowych szlaków, przeznaczonych dla osób, dla których asfaltowe drogi i równe ścieżki nie stanowią żadnego wyzwania. Zawodowcy i bardziej zaprawieni w rowerowych bojach mogą spróbować swych sił na górskiej trasie Parenzana o długości 78 km. Prowadzi ona przez kilka malowniczych miejscowości i ciągnie się przez Słowenię aż do Istrii. Równie interesującym wyzwaniem jest tzw. Ścieżka Drawska, czyli 80-kilometrowy szlak wzdłuż Drawy, prowadzący przez wioski położone w malowniczej dolinie rzeki.

d435udp

Natomiast najbardziej zaawansowani cykliści mogą pokusić się o pokonanie jednej z pięciu tras zawodów Tour of Croatia: Makarska – Split, Šibenik – Zadar, Park Narodowy Jeziora Plitwickie – Učka, Pula – Umag oraz Sveti Martin – Zagrzeb. Kto szuka wyzwania, ten tutaj je znajdzie!

Międzynarodowe trasy rowerowe w Chorwacji

Cały świat przesiada się z samochodów na rowery, a sprzyja temu powstawanie coraz to nowych tras – nie tyle w krajach całej Europy, co przez wszystkie kraje w Europie. Za przykład posłużyć może sieć dróg dla jednośladów EuroVelo. Łącznie to ponad 70 000 km, które pokonać możemy na naszych dwóch kółkach.

d435udp

Kilka tras wiedzie przez Chorwację, np. Szlak Śródziemnomorski, czyli EuroVelo 8. Jego środkowa trasa biegnie właśnie przez Chorwację Jego łączna długość to 7,5 tys. km. EuroVelo 8 prowadzi przez najpiękniejsze części chorwackiego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Przy okazji można poznać bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne, które sięga czasów starożytnych i odwiedzić wiele miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, takich jak Dubrownik i Split. A to wszystko w otoczeniu przepięknej przyrody Długie i nierówne wybrzeże Chorwacji jest przerywane wyspami o niesławnej urodzie. Natura jest wszędzie, a kolory łączą piękne krajobrazy. Duża część trasy przebiega bezpośrednio wzdłuż wybrzeża, a najbardziej atrakcyjne w głębi lądu przez dziewicze tereny najpiękniejszej chorwackich góry i rezerwatu biosfery UNESCO Velebit Jeśli pragniemy połączyć przyjemne z pożytecznym, trudno o lepszą trasę.

 Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Ivan Sardi

Inną opcją pozostaje Szlak Żelaznej Kurtyny, Północna granica Chorwacji z Węgrami jest jednym z mniej znanych zakątków tego fascynującego kraju. Trasa prowadzi rowerzystów przez malownicze wioski otoczone dziewiczymi lasami, wśród których wyróżnia się Koprivnica, często nazywana rowerową stolicą Chorwacji ze względu na największy udział rowerów na mieszkańca w Chorwacji. Większość trasy przebiega przez Rezerwat Biosfery UNESCO Mura-Drava-Dunaj, znany również jako "Amazonka Europy". To właśnie Drava wyróżnia się jako jedna z niewielu dużych europejskich rzek z zachowanym pierwotnym biegiem. Cała trasa wiedzie przez takie kraje, jak Finlandia, Norwegia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Czechy, Austria, Słowacja, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Serbia, Bułgaria, Macedonia, Grecja i Turcja. Łącznie: 9 950 km. To cenna lekcja historii i potężna porcja wiedzy. Co ważne, zasiadamy nie w szkolnej ławie, a na rowerowym siodełku. Kto powiedział, że uczyć nie można się w plenerze?

d435udp

Z kolei dla nas najbardziej atrakcyjna będzie trasa Bałtyk – Adriatyk, czyli EuroVelo 9. Rozpoczyna się w Polsce, prowadząc przez takie kraje, jak Czechy, Austria, Słowenia i Włochy. Kończy się oczywiście w Chorwacji, a dokładnie przed słynnym rzymskim amfiteatrem w Puli. Trasa prowadzi przez malownicze wnętrze półwyspu Istria, znanego z winnic i miasteczek na wzgórzach. Wśród miast na trasie wyróżnia się Buzet, znany jako miasto trufli, Pazin, który zainspirował Juliusza Verne'a do powieści "Mathias Sandorf", oraz największe istryjskie miasto Pula, którego historia sięga czasów starożytnych.

To świetna opcja dla osób, które planują spędzić w Chorwacji dłuższy urlop, ponieważ rowerowa podróż to spore oszczędności (na paliwie, autostradowych opłatach czy biletach na samolot). Do pokonania jest 2 050 km, a na mecie czeka na nas wypoczynek w słonecznym kraju. Czy może być coś bardziej motywującego?

Rejs… rowerowy

 Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: DEJAN ANDELIC

Fani rowerowego szaleństwa w Chorwacji zdecydować mogą się na… kilkudniowy rowerowy rejs. To intrygujący sposób na dokładne poznanie części wybrzeża Adriatyku i okolicznych wysp. Opcja ta bywa często nazywana "przeskakiwaniem z wyspy na wyspę" lub "z portu do portu". Rowery na czas podróży trafiają do łodzi, a codzienne pokonywanie kilometrów przeplatać można z kąpielą w czystym, przejrzystym morzu. Co zobaczmy? M.in. najsłynniejszą plażę w kraju, Złoty Róg, czy półwysep Peljšac. Pocztówkowe widoki w cenie!

d435udp

Chorwacja jest bike friendly

W Chorwacji nieustannie przybywa tzw. obiektów bike friendly, co świadczy o tym, że kraj przykłada sporą wagę nie tylko do tej formy podróżowania, ale wręcz całej rowerowej turystyki. To m.in. specjalne miejsca, w których bezpiecznie przechowamy nasz jednoślad, zapewniony dostęp do podstawowych narzędzi, kącik informacyjny z mapami i przewodnikami i wiele innych. Oferta, która powstała z myślą specjalnie o miłośnikach dwóch kółek pozostaje więc niezwykle bogata i w niczym nie odbiega od wysokiego, europejskiego standardu.

Rower własny czy wynajęty?

Zabranie własnego roweru to oczywiście opcja tańsza, ponieważ odpadają nam koszty wynajmu. Nie każdy posiada jednak własny jednoślad, ale w Chorwacji nie jest to problem. Niemal w każdej turystycznej (i nie tylko!) miejscowości w Chorwacji znajdziemy przynajmniej jedną wypożyczalnię rowerów. A często dużo więcej.

d435udp

Spory też jest wybór: od rowerów szosowych, poprzez górskie, a kończąc na elektrycznych. Wypożyczalne oferują jednoślady nie tylko wysokiej jakości, ale i w bardzo dobrym stanie technicznym.

Przydatne informacje dla rowerzystów w Chorwacji

Podczas jazdy rowerem po Chorwacji należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz własnym bezpieczeństwie. Zapomnieć nie można zwłaszcza o kasku! Na przejściach dla pieszych, na których nie zostały wyznaczone pasy dla rowerów – trzeba go przeprowadzić.

Zawsze trzymajmy się też prawej krawędzi jezdni, starajmy się przewidywać zachowania innych uczestników ruchu drogowego i pozostańmy tolerancyjni na ich błędy. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić stan opon i ciśnienie oraz skuteczność działania hamulców. Pamiętajmy o przygotowaniu się na ewentualną zmianę pogody i zabierzmy ze sobą wodę.

A co, gdy się zmęczymy? Szybko możemy rozwiązać ten problem decydując się na pokonanie dalszej trasy komunikacją zbiorową. Transport publiczny w Chorwacji, który może zabierać rowery to nie tylko pociągi i autobusy, ale także statki oraz promy.

Chorwacja to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie, pełen zróżnicowanych krajobrazów do podziwiania i wyjątkowych atrakcji do zwiedzania. Dlaczego dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na rower? Bo zobaczymy więcej w krótszym czasie niż podczas pieszej wędrówki. Bo dotrzemy w miejsca, gdzie nie dojedzie samochód. Ponieważ to aktywny wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu, a do wyboru masz zróżnicowane nawierzchnie i różnorodne trasy.

Informacja prasowa: Chorwacka Wspólnota Turystyczna
d435udp

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d435udp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj