Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Krajobraz rodem z pustyni
Na mapie Polski nie brakuje wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju miejsc. Bez wątpienia w ich poczet możemy zaliczyć także słynne ruchome wydmy. Znajdują się one w okolicach Łeby na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. To bardzo malownicze i nietypowe miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.
24.01.2023 | aktual.: 26.01.2023 15:12
Słynne ruchome wydmy znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, a dokładniej pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko. Na skutek działalności stałego zachodniego wiatru, który "popycha" ziarenka piasku z zachodu na wschód wydmy systematycznie zmieniają swoje położenie. W efekcie nie znajdują się w stałym miejscu, lecz przemieszczają się o kilka, kilkanaście metrów. Ruch wydm wpływa także na okolicę – z roku na rok w wyniku działalności piasku i wiatru zmniejsza się powierzchnia jeziora Łebsko, a okoliczne drzewa stopniowo obumierają, bo zasypywane są piaskiem.
Ruchome wydmy leżą w odległości ok. 8 km od Łeby, która stanowi świetną bazę wypadową do ich zwiedzania. Dostępne tam noclegi można znaleźć i zarezerwować za pośrednictwem Nocowanie.pl.
Wydma Łącka – najwyższa wydma Słowińskiego Parku Narodowego
Wydma Łącka to zdecydowanie najbardziej znana i najchętniej odwiedzana przez turystów wydma w okolicach Łeby. Ma 42 metry wysokości, a jej nazwa pochodzi od wsi Łączka, która dawniej mieściła się na tych terenach, jednak ok. 300 lat temu została zasypana przez przemieszczającą się wydmę. Z samego szczytu rozciąga się przepiękna panorama na okolicę — można podziwiać morze oraz jezioro Łebsko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla turystów udostępniony jest niewielki — odgrodzony od reszty jej obszaru sznurami — fragment Wydmy Łąckiej. Nie należy ich przekraczać, gdyż mają one na celu ochronę unikalnej przyrody. Do Wydmy Łąckiej można dostać się z Łeby m.in. specjalną ciuchcią lub meleksem albo własnym autem. Parking i przystanek lokalnych środków transportu mieści się w Rąbce. Wstęp na teren Słowińskiego Parku Narodowego jest płatny i kosztuje 7 zł za bilet normalny i 3,5 zł za ulgowy.
Do samej Wydmy Łąckiej można dostać się na kilka sposobów – pieszo czerwonym lub czarnym szlakiem turystycznym, rowerem lub meleksem, który dowiezie nas do wyrzutni rakiet, skąd do przejścia jest jeszcze ok. 2 km. Na piechotę do pokonania mamy łącznie ok. 6 km. Warto jednak podjąć to wyzwanie, gdyż po drodze będziemy mogli podziwiać prawdziwie pustynne krajobrazy, rodem z Sahary. Po drodze mijamy Muzeum Wyrzutni Rakiet wraz z odkopaną z piasku prawdziwą wyrzutnią.
Martwy las przy Wydmie Łąckiej
Charakterystycznym elementem okolic Wydmy Łąckiej jest także martwy las znajdujący się w pobliżu miejscowości Czołpino. Powstał on w wyniku działalności wydm, które przemieszczając się, zasypują okoliczne drzewa i odkrywają — pozostające do tej pory pod piaskiem — drzewostany. Zdaniem naukowców, niektóre ze sterczących ponad piaskiem pni pamiętają jeszcze czasy pradawnej puszczy, która przed tysiącami lat rosła na terenach w okolicach Czołpina. Miała ona zostać strawiona przez potężny pożar, a jej pozostałości pochłonęło morze, konserwując solą pnie drzew.
Całość tworzy unikalny krajobraz, który jeszcze bardziej upodabnia te miejsca do piaszczystej, bezkresnej pustyni. Tereny martwego lasu znajdują się pod pieczą Słowińskiego Parku Narodowego, po którym można poruszać się tylko po wyznaczonych do tego celu ścieżkach i szlakach.