Rumuńskie pamiątki. Co przywieźć z wakacji?

Tradycyjne wyroby rękodzielnicze są na ogół sprzedawane przy skansenach; znajdziemy je także w sklepach z szyldem: Artizanat. Popularnością wśród turystów cieszą się wyroby garncarskie z tradycyjnymi ornamentami oraz tkaniny. Jakie rumuńskie pamiątki przywieźć z wakacji?

Obraz

Tradycyjne wyroby rękodzielnicze są na ogół sprzedawane przy skansenach; znajdziemy je także w sklepach z szyldem: Artizanat. Popularnością wśród turystów cieszą się wyroby garncarskie z tradycyjnymi ornamentami oraz tkaniny, np. ręcznie tkane dywany z Maramureszu i Oltenii, a także tradycyjnie haftowane bluzki z jedwabiu.

Książki, a szczególnie albumy, prezentujące zabytki, przyrodę i sztukę regionów Rumunii mogą być dobrą pamiątką. Jest coraz więcej wydawnictw, które zachwycić mogą nie tylko samą treścią, ale i szatą edytorską. Warto w ich poszukiwaniu odwiedzić księgarnie większych miast i miejscowości turystycznych. Natomiast dzieł pisarzy rumuńskich przetłumaczonych na angielski, francuski czy niemiecki jest stosunkowo niewiele i można je dostać tylko w kilku księgarniach, np. w księgarni Dalles w Bukareszcie.

Płyty z tradycyjną muzyką rumuńską także mogą być ciekawym upominkiem. Tacy muzycy, jak członkowie cygańskich zespołów Taraf de Haidouks są dosyć znani ze swych bałkańskich występów, ale są też i inni, których twórczość jest zdecydowanie bliższa prawdziwej, tradycyjnej muzyki rumuńskiej – Sofia Vicoveanca z Bukowiny, oboista Dumitru Fărcaş, wokalista Nicolae Furdui-Iancu z Siedmiogrodu, duet Fraţii Petreuş z Maramureszu, grający na fletni Pana Gheorghe Zamfir czy wokalistka Maria Tănase, która, choć zmarła przed 40 laty, nadal pozostaje wielką gwiazdą rumuńskiej piosenki.

Wśród muzyków folkowych możemy wymienić Ducu Bertzi. Tradycyjne melodie i teksty w udanych rockowych aranżacjach proponuje legendarny zespół Phoenix; piosenki takie jak Andrii Popa i Nunta są bardzo znane i śpiewane przez ponad 30 lat przez wszystkich, którzy czują się młodzi duchem. Warto także zapoznać się z twórczością niezwykle popularnej w Rumunii grupy Vama Veche.

Również i „płynne pamiątki” cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Rumuńskie wina są porównywalne do francuskich czy włoskich, przy dużo niższej cenie. Najsłynniejsze winnice to: Murfatlar w Dobrudży, Jidvei i Târnave w Siedmiogrodzie, Recaş w Banacie, Cotnari w górnej Mołdawii, Panciu i Odobeşti w dolnej Mołdawii i Dealu Mare na Wołoszczyźnie.

Niektóre z polecanych win z wyższej półki to pochodzące z Murfatlaru Pinot Gris (wytrawne, białe wino), Chardonnay (półsłodkie, białe) i Fetească Neagră (wytrawne, czerwone wino na bazie rumuńskiego szczepu o tej nazwie); z winnic Târnavy Perla Transilvaniei (wytrawne lub półwytrawne markowe wino wyprodukowane z połączenia szczepów Furmint i Fetească Albă); Dry Muscat z Jidvei (wytrawne, białe, uważane za jedno z najlepiej smakujących na świecie); Fetească Regală z Huşi (półwytrawne, białe); z Cotnari: Grasa de Cotnari (słodkie, białe) i Vin Voievodal (słodkie i bardzo aromatyczne wino markowe, powstałe ze zmieszania czterech białych win); Tămâioasa Românească z Pietroasy (słodkie, białe, na bazie greckich winogron).

Należy wspomnieć o następujących markach: Galbenă de Odobeşti z winnic Odobeşti (wytrawne, białe), Frâncuşa z Cotnari (wytrawne, białe wino wytwarzane tylko w Cotnari), Băbească Neagră z Panciu (stare rumuńskie wytrawne, białe), Busuioacă de Bohotin z Pietroasy (słodkie, różowe). Szczególna uwaga należy się dwóm smacznym „wampirom” (Vampire), mianowicie: Cabernetowi Sauvignonowi z Odobeşti (wytrawne) i Merlotowi z Coteşti (wytrawne, czerwone).

Oprócz win, Rumunia jest także krajem produkującym piwa o wielu markach, z których za najsmaczniejsze uważa się Ursusa, Ciuca i Timişoreana.

Pośród alkoholi wysokoprocentowych najlepsze są te produkowane lokalnie, np. owocowe brandy. Z takich brandy produkuje się pyszną vişinatę – likier z dzikich wiśni i afinatę – likier z jagód..

_ Źródło: Bezdroża _


Obraz
Źródło artykułu:Bezdroża
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)