Ryga na weekend. Odwiedź Perłę Bałtyku
Urokliwie położona, w pobliżu ujścia rzeki Dźwiny do Bałtyku, stolica Łotwy, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast położonych w basenie tego morza. Nie bez powodu nazywana jest Perłą Bałtyku.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Z Polski do Rygi bezpośrednio dolecimy tylko z Warszawy. Lot w dwie strony można zarezerwować już od 268 zł. Lot trwa tylko godzinę i 25 minut. To więc idealne miasto nawet na jedno czy dwudniowy wypad.
Stolica po przejściach
Sowiecka okupacja, która rozpoczęła się na Łotwie w 1940 r., i, z krótką przerwą na okupację niemiecką, trwała aż do 1991 r., nie zaszkodziła ryskiej secesji, ale omalże nie zniszczyła narodu łotewskiego. Prześladowania, wywózki i rusyfikacja doprowadziły do tego, że dzisiaj Łotysze stanowią mniejszość w swoim własnym państwie. Tak jest też w stolicy. W 1935 r. Łotysze stanowili tu blisko 70 proc. ludności, a w 1979 r. było ich ich jedynie 38 proc.
Dzisiaj Łotyszy jest w Rydze 43 proc. Rosjanie wciąż mają duże wpływy w mieście; od 2009 roku burmistrzem miasta jest przedstawiciel tej nacji - Nił Uszakow.
Największy kościół w krajach bałtyckich
Leżące na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego miasto budzi podziw gości średniowiecznymi budowlami – przede wszystkim sakralnymi, choć nie tylko. Szczególne wrażenie robi Rigas Doms, obecnie protestancka katedra, będąca największą średniowieczną świątynią w krajach bałtyckich. W wybudowanej w 1211 r. katedrze znajdują się ogromne organy z 6768 piszczałkami.
Młodsza od Rigas Doms jest katedra św. Jakuba. Główna, obecnie, świątynia katolicka w Rydze, powstała w 1225 r.
Trzecim wartym odwiedzenia kościołem jest kościół pw. św. Piotra. Wzniesiona na początku XIII wieku świątynia jest najstarszym budynkiem sakralnym w Rydze.
Wizytówka miasta - Dom Bractwa Czarnogłowych
Poza tymi trzema świątyniami szanujący się turysta nie ominie z pewnością Domu Bractwa Czarnogłowych – odpowiednika gdańskiego Dworu Artusa. Budowla, wzniesiona na początku XIV w., jest jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek stolicy Łotwy. Budynek wziął swoją nazwę od św. Maurycego (przedstawianego w ikonografii jako postać o ciemnej karnacji), patrona bogatych ryskich kupców, którzy mieli tu swoją siedzibę.
Gości zachwyci także z pewnością gotycki zamek, który od trzynastu lat jest rezydencją prezydenta państwa.
Zainteresowanie przyjezdnych budzi także słynny Dom Kotów. Znajdujący się na Starym Mieście budynek, powstały w 1909 r., jest jednym z najpiękniejszych przykładów ryskiej architektury secesyjnej. Na stylizowanym na średniowieczną budowlę domu znajdują się rzeźby dwóch kotów.
Na koniec gratka dla miłośników socjalistycznej architektury. W Rydze mogą oni zobaczyć wieżowiec Akademii Nauk Łotwy, wzniesiony w latach 1952-1958, który do złudzenia przypomina Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
I nic dziwnego, gdyż oba obiekty to ”stalinowskie wysokościowce” budowane w latach 50. według projektów architektów sowieckich.
Zachwyć się Rygą:
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.