Trwa ładowanie...

Ryga na weekend. Odwiedź Perłę Bałtyku

Urokliwie położona, w pobliżu ujścia rzeki Dźwiny do Bałtyku, stolica Łotwy, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast położonych w basenie tego morza. Nie bez powodu nazywana jest Perłą Bałtyku.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Lot do Rygi trwa ok. półtorej godziny. Na miejscu jest co zobaczyć
Lot do Rygi trwa ok. półtorej godziny. Na miejscu jest co zobaczyćŹródło: Shutterstock.com, Fot: a. aleksandravicius
d2eung0

Z Polski do Rygi bezpośrednio dolecimy tylko z Warszawy. Lot w dwie strony można zarezerwować już od 268 zł. Lot trwa tylko godzinę i 25 minut. To więc idealne miasto nawet na jedno czy dwudniowy wypad.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Stolica po przejściach

Sowiecka okupacja, która rozpoczęła się na Łotwie w 1940 r., i, z krótką przerwą na okupację niemiecką, trwała aż do 1991 r., nie zaszkodziła ryskiej secesji, ale omalże nie zniszczyła narodu łotewskiego. Prześladowania, wywózki i rusyfikacja doprowadziły do tego, że dzisiaj Łotysze stanowią mniejszość w swoim własnym państwie. Tak jest też w stolicy. W 1935 r. Łotysze stanowili tu blisko 70 proc. ludności, a w 1979 r. było ich ich jedynie 38 proc.

    Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, Fot: Ross Helen

Dzisiaj Łotyszy jest w Rydze 43 proc. Rosjanie wciąż mają duże wpływy w mieście; od 2009 roku burmistrzem miasta jest przedstawiciel tej nacji - Nił Uszakow.

d2eung0

Największy kościół w krajach bałtyckich

Leżące na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego miasto budzi podziw gości średniowiecznymi budowlami – przede wszystkim sakralnymi, choć nie tylko. Szczególne wrażenie robi Rigas Doms, obecnie protestancka katedra, będąca największą średniowieczną świątynią w krajach bałtyckich. W wybudowanej w 1211 r. katedrze znajdują się ogromne organy z 6768 piszczałkami.

    Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, Fot: William Perugini

Młodsza od Rigas Doms jest katedra św. Jakuba. Główna, obecnie, świątynia katolicka w Rydze, powstała w 1225 r.

d2eung0

Trzecim wartym odwiedzenia kościołem jest kościół pw. św. Piotra. Wzniesiona na początku XIII wieku świątynia jest najstarszym budynkiem sakralnym w Rydze.

Wizytówka miasta - Dom Bractwa Czarnogłowych

Poza tymi trzema świątyniami szanujący się turysta nie ominie z pewnością Domu Bractwa Czarnogłowych – odpowiednika gdańskiego Dworu Artusa. Budowla, wzniesiona na początku XIV w., jest jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek stolicy Łotwy. Budynek wziął swoją nazwę od św. Maurycego (przedstawianego w ikonografii jako postać o ciemnej karnacji), patrona bogatych ryskich kupców, którzy mieli tu swoją siedzibę.

    Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, Fot: Chamille White

Gości zachwyci także z pewnością gotycki zamek, który od trzynastu lat jest rezydencją prezydenta państwa.

d2eung0

Zainteresowanie przyjezdnych budzi także słynny Dom Kotów. Znajdujący się na Starym Mieście budynek, powstały w 1909 r., jest jednym z najpiękniejszych przykładów ryskiej architektury secesyjnej. Na stylizowanym na średniowieczną budowlę domu znajdują się rzeźby dwóch kotów.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Stalinowski wysokościowiec - taki jak w Warszawie

Na koniec gratka dla miłośników socjalistycznej architektury. W Rydze mogą oni zobaczyć wieżowiec Akademii Nauk Łotwy, wzniesiony w latach 1952-1958, który do złudzenia przypomina Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

    Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, Fot: S-F

I nic dziwnego, gdyż oba obiekty to ”stalinowskie wysokościowce” budowane w latach 50. według projektów architektów sowieckich.

d2eung0

Zachwyć się Rygą:

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2eung0

Podziel się opinią

Share
d2eung0
d2eung0