Trwa ładowanie...

Rzadki gatunek węża w polskich lasach. "Swoje ofiary dusi, po czym połyka"

Lasy Państwowe udostępniły na Facebooku zdjęcia węża. To ważny post, bo opisuje gniewosza - niejadowitego węża, który w Polsce jest pod ochroną. Przez wielu mylony jest z jadowitą żmiją zygzakowatą.

Gniewosz plamisty (zdjęcie ilustracyjne)Gniewosz plamisty (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: 123RF
d4eetxn
d4eetxn

Jak czytamy w poście udostępnionym na Facebooku Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Biłgoraj, gniewosz plamisty często mylony jest ze żmiją zygzakowatą. A to błąd.

Gniewosz plamisty w polskich lasach

"Ma nieco inny rysunek na plecach - zamiast zygzaka jest krateczka, która tylko do zygzaka jest podobna. Nie ma pionowych źrenic, jakie można zauważyć u żmii. Ciało gniewosza jest smukłe i długie, a nie ciężkie i grube. Jego głowa jest wąska, a u żmii trójkątna i wyraźnie wyróżniająca się od ciała" - czytamy w poście na FB Lasów Państwowych. - "Gniewosz jest zupełnie niejadowity. Swoje ofiary (najczęściej ptaki, gryzonie) dusi, po czym połyka, trochę jak pyton, tylko w mikroskali".

W Polsce ten gatunek podlega ochronie ścisłej i może dożyć nawet 18 lat. Jak informują leśnicy, gatunek należy do płochliwych, jego obroną jest głównie ucieczka. W przypadku braku możliwości odwrotu przyjmuje groźną postawę i kąsa – stąd jego polska nazwa "gniewosz".

d4eetxn

"Chyba się raz spotkaliśmy. Oboje ze strachu podskoczyliśmy i uciekliśmy na swój widok" - skomentowała post na FB jedna z internautek.

Gniewosz plamisty 123RF
Gniewosz plamistyŹródło: 123RF

Co robić gdy spotkasz węża w lesie?

Lasy Państwowe przypominają, że jeżeli podczas spacerów, grzybobrania czy zbierania jagód w lesie, spotkamy jakiegokolwiek węża, to nie należy go dotykać, płoszyć, nadeptywać, ani w żadnym wypadku zabijać.

"Jeśli jednak - w sposób bezpieczny i niegroźny dla zwierzęcia i dla nas - jest możliwość wykonania zdjęcia - warto je przesłać do Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX, które specjalizuje się w gadach i od wielu lat monitoruje występowanie gniewoszy w Polsce" - zachęcają LP.

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nagrał przypadkiem wyjątkowego dzięcioła w Bieszczadach. Wideo jest hitem sieci

d4eetxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eetxn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj