Trwa ładowanie...

Rzadki gość w Polsce. Można mówić o ornitologicznej sensacji

Kilka dni temu w Dolinie Dolnej Skawy zaobserwowano rzadkiego gościa. Wygląda na to, że pelikanowi różowemu, który przyleciał do nas z ciepłych krajów, spodobało się w Polsce.

Pelikan różowy (zdjęcie ilustracyjne)Pelikan różowy (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock
d3xd1c6
d3xd1c6

Zobaczenie bociana w naszym kraju, szczególnie wiosną, nikogo nie zaskakuje, natomiast spotkanie pelikana różowego to już prawdziwa ornitologiczna sensacja. Co ciekawe, właśnie takiego osobnika w ostatnich dniach można zaobserwować w Małopolsce.

Niecodzienny gość przyłapany w Polsce

Pelikan przyleciał na południe naszego kraju jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Wygląda jednak na to, że spodobało mu się w Polsce i postanowił na dłużej zadomowić się w Dolinie Dolnej Skawy.

Tam został przyłapany przez ptasich obserwatorów, m.in. przez Sebastiana Żabińskiego, którego zdjęcia zostały udostępnione na stronie "Gazety Krakowskiej". Także na profilu "Wole oczko - rękodzieło przyrodnicze" na Facebooku znajdziemy fotografie okazałego ptaka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

d3xd1c6

- Trudno powiedzieć, co go tutaj przyniosło. Być może jego przylot jest spowodowany silnymi prądami wiatru saharyjskiego, jakie docierały do nas w tamtych dniach. Nie można wykluczyć, że przyłączył się do czarnych bocianów, w których towarzystwie pewnie dobrze się czuł i tak doleciał do nas - powiedział Sebastian Żabiński, obserwator przyrody cytowany przez "Gazetę Krakowską". - Poluje, ma co jeść, ma gdzie spać, czuje się bezpiecznie, bo nie ma naturalnego przeciwnika. Jest tolerowany przez większość ptasiego środowiska - dodał Sebastian Żabiński.

Pelikan różowy

Jest to ptak zamieszkujący wyspowo południowo-wschodnią Europę, zachodnią, środkową i południową Azję oraz Afrykę Subsaharyjską. Do Polski przylatuje bardzo sporadycznie. Do 2020 r. odnotowano 80 stwierdzeń, łącznie obserwowano ok. 110 osobników.

Pelikany różowe w istocie mają upierzenie białawe, ale w okresie godowym faktycznie przybiera ono intensywnie różowy kolor.

d3xd1c6

Źródło: "Gazeta Krakowska"/Fb-Wole oczko - rękodzieło przyrodnicze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xd1c6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xd1c6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj