Trwa ładowanie...

Uratowała wyjątkowego ptaka. "Kołdra z jego puchu kosztuje ok. 20 tys. złotych"

Lasy Państwowe opublikowały na Twitterze zdjęcie ptaka, którego udało się uratować dzięki podleśniczej Lidii Kopińskiej-Mikołajczyk. To edredon zwyczajny będący największym nurkującym gatunkiem kaczki.

Edredony zwyczajne Edredony zwyczajne Źródło: Adobe Stock, fot: Sergey Ryzhkov
dlgr3j3
dlgr3j3

Jak dowiadujemy się ze wpisu leśników, ptak został znaleziony przez panią Lidię w Wielkopolsce. "Edredon przebywał na polu i nie podnosił się do lotu. Po oględzinach i konsultacjach z ekspertami stwierdzono, że może wymagać pomocy" - czytamy. W efekcie edredon trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Nadleśnictwie Grodziec, gdzie objęto go odpowiednią opieką.

Leśnicy wyjaśnili, że nie wiadomo czy ptak żył dziko, czy pochodził z hodowli. Jak dodali, w Polsce można go spotkać dość często nad Bałtykiem, na świecie występuje na północnych wybrzeżach Eurazji i Ameryki Pn. "Czasami zalatuje w głąb lądu" - czytamy we wpisie.

Warto przypomnieć, że na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Co więcej, obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.

dlgr3j3

Wyjątkowy puch edredonów

Warto podkreślić, że edredon jest nazywany "miękkopiórem" ze względu na niezwykłą wartość jego puchu, który uważa się za najwartościowszy. Ma doskonałe właściwości izolacyjne i służy do wyboru luksusowej pościeli, śpiworów oraz kurtek. Jak zdradzają leśnicy, cena takiego puchu potrafi sięgać ok. 1,5 tys. zł za kilogram (trzeba go zebrać z ok. 60 gniazd), więc kołdra z takim wypełnieniem może kosztować blisko 20 tys. zł. Nie powinno w takim razie dziwić, że w czasach Wikingów puch ten był walutą.

Co ciekawe, na Islandii i w północnej części Norwegii, znana jest tradycja zbierania puchu edredonowego, którego brak rekompensuje się ptakom, pozostawiając w ich gniazdach siano i wodorosty. "Doprowadziło to swoistego »udomowienia« edredonów, które chętnie zajmują przygotowane dla nich sztuczne gniazda i wyprowadzają lęgi" - czytamy.

Źródło: Nadleśnictwo Grodziec, Wikipedia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj