Trwa ładowanie...

Rzeka czarna jak noc. Naukowcy wszystko tłumaczą

Naukowcy z Politechniki Federacyjnej w Zurychu zbadali skład wody w najciemniejszej znanej rzece świata. Udało im się odkryć, co jest powodem tak ciemnego koloru.

Rzeka Ruki w Demokratycznej Republice Konga Rzeka Ruki w Demokratycznej Republice Konga Źródło: Mapy Google
doeg6vf
doeg6vf

Rzeka Ruki, płynąca przez Demokratyczną Republikę Konga, uznawana jest za najciemniejszą rzekę na świecie. Dopływ rzeki Kongo jest nawet ciemniejszy niż słynna Rio Negro, będąca z kolei lewym najdłuższym dopływem Amazonki. Większe miasta leżące nad Ruki to np. Mbandaka oraz Boende.

Rzeka czarna jak noc

Wiele lat temu naukowców z prestiżowej szwajcarskiej uczelni zaintrygował niezwykle ciemny kolor wody w rzece Ruki i postanowili lepiej się jej przyjrzeć. Od lat 30. XX w. trwają badania nad stanem wody.

Dopiero niedawno naukowcy postanowili jednak poszerzyć zakres badań o analizę składu chemicznego wody. Międzynarodowy zespół naukowców założył w 2019 r. stację pomiarową w Mbandaka, tuż przed zbiegiem rzek Ruki i Kongo. Przez rok, co dwa tygodnie skrupulatnie analizowali oni skład wody. Ich badania pozwoliły wysnuć ciekawe wnioski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Mieszka w Korei Południowej od 15 lat. "Tutaj to ja jestem kurą domową"

doeg6vf

Tajemnica najciemniejszej rzeki

Ruki otoczona jest głównie przez dziewicze lasy deszczowe oraz torfowiska. Naukowcy odkryli, że rzeka posiada w swoich wodach wysokie stężenie rozpuszczonego węgla, co wyjaśnia jej czarną barwę. Węgiel trafia do wód Ruki z otaczającej ją puszczy. Materia organiczna znajdująca się na lądzie, w czasie ulewnych deszczów zostaje wlana do rzeki.

Co ciekawe, rzeka Ruki posiada w sobie aż cztery razy większe stężenie węgla niż Kongo, której jest dopływem.

Ruki charakteryzuje również niski poziom nachylenia i mała ilość pozostającego osadu.

doeg6vf
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj