Rzeka czarna jak noc. Naukowcy wszystko tłumaczą
Naukowcy z Politechniki Federacyjnej w Zurychu zbadali skład wody w najciemniejszej znanej rzece świata. Udało im się odkryć, co jest powodem tak ciemnego koloru.
Rzeka Ruki, płynąca przez Demokratyczną Republikę Konga, uznawana jest za najciemniejszą rzekę na świecie. Dopływ rzeki Kongo jest nawet ciemniejszy niż słynna Rio Negro, będąca z kolei lewym najdłuższym dopływem Amazonki. Większe miasta leżące nad Ruki to np. Mbandaka oraz Boende.
Rzeka czarna jak noc
Wiele lat temu naukowców z prestiżowej szwajcarskiej uczelni zaintrygował niezwykle ciemny kolor wody w rzece Ruki i postanowili lepiej się jej przyjrzeć. Od lat 30. XX w. trwają badania nad stanem wody.
Dopiero niedawno naukowcy postanowili jednak poszerzyć zakres badań o analizę składu chemicznego wody. Międzynarodowy zespół naukowców założył w 2019 r. stację pomiarową w Mbandaka, tuż przed zbiegiem rzek Ruki i Kongo. Przez rok, co dwa tygodnie skrupulatnie analizowali oni skład wody. Ich badania pozwoliły wysnuć ciekawe wnioski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Mieszka w Korei Południowej od 15 lat. "Tutaj to ja jestem kurą domową"
Tajemnica najciemniejszej rzeki
Ruki otoczona jest głównie przez dziewicze lasy deszczowe oraz torfowiska. Naukowcy odkryli, że rzeka posiada w swoich wodach wysokie stężenie rozpuszczonego węgla, co wyjaśnia jej czarną barwę. Węgiel trafia do wód Ruki z otaczającej ją puszczy. Materia organiczna znajdująca się na lądzie, w czasie ulewnych deszczów zostaje wlana do rzeki.
Co ciekawe, rzeka Ruki posiada w sobie aż cztery razy większe stężenie węgla niż Kongo, której jest dopływem.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ruki charakteryzuje również niski poziom nachylenia i mała ilość pozostającego osadu.