Trwa ładowanie...
d3wgfye

Rzymski kamień milowy. Miał 2 tys. lat i w Turcji służył za stolik do kawy

Pochodzący z czasów rzymskich zabytek przez ponad 30 lat służył za stolik klientom kawiarni w tureckiej prowincji Aydın. Nikt nie przypuszczał, że kawałek głazu może być kamieniem milowym, mającym 2 tys. lat. Odkrycia dokonał dopiero jeden z archeologów, pracujących w pobliskim muzeum.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Klienci kawiarni przy zabytkowym stoliku chętnie grali w gry planszowe, takie jak popularny w Turcji tryktrak
Klienci kawiarni przy zabytkowym stoliku chętnie grali w gry planszowe, takie jak popularny w Turcji tryktrak (Facebook.com, Fot: Cumhuriyet Gazetesi)
d3wgfye

Właściciel kawiarni, Zeynel Şenler, znalazł kamień 35 lat temu i ustawił go przed wejściem do swojej kawiarni. Nie był świadomy historycznej wartości znaleziska, więc umieścił na nim marmurową płytę, która służyła jego gościom za blat.

Klienci Şenlera nie tylko pili przy tym oryginalnym stoliku kawę i herbatę, ale także grali w różne gry planszowe, jak popularny w Turcji tryktrak.

d3wgfye

Jednym z gości, który zawitał do kawiarni był Umut Doğan, archeolog z pobliskiego Muzeum w Afrodyzji. Zauważył starożytne pismo i zdał sobie sprawę, że ma do czynienia z obiektem historycznym.

Coś, co do tej pory uważano za podstawę stolika, okazało się być kamieniem milowym pochodzącym z czasów rzymskich. Starożytny drogowskaz kierował podróżnych do Afrodyzji, miasta poświęconego bogini Afrodycie, a dzisiaj będącym dużym stanowiskiem archeologicznym.

Miasto to zawdzięczało swój rozwój okolicznym kamieniołomom pełnym marmuru oraz szkołom rzeźbiarskim, które rozsławiły Afrodyzję. Gotowe marmurowe wyroby eksportowano po całym obszarze Cesarstwa Rzymskiego.

d3wgfye

Dotychczasowy stolik do kawy trafił za zgodą Şenlera do muzeum, gdzie będą mogli go zobaczyć wszyscy odwiedzający.

Źródło: Daily Sabah

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ma 3200 lat. Naukowcy jeszcze nigdy nie spotkali się z czymś takim

d3wgfye

Podziel się opinią

Share

d3wgfye

d3wgfye