Trwa ładowanie...

Rzymski kamień milowy. Miał 2 tys. lat i w Turcji służył za stolik do kawy

Pochodzący z czasów rzymskich zabytek przez ponad 30 lat służył za stolik klientom kawiarni w tureckiej prowincji Aydın. Nikt nie przypuszczał, że kawałek głazu może być kamieniem milowym, mającym 2 tys. lat. Odkrycia dokonał dopiero jeden z archeologów, pracujących w pobliskim muzeum.

Rzymski kamień milowy. Miał 2 tys. lat i w Turcji służył za stolik do kawyŹródło: Facebook.com, fot: Cumhuriyet Gazetesi
d22ngov
d22ngov

Właściciel kawiarni, Zeynel Şenler, znalazł kamień 35 lat temu i ustawił go przed wejściem do swojej kawiarni. Nie był świadomy historycznej wartości znaleziska, więc umieścił na nim marmurową płytę, która służyła jego gościom za blat.

Klienci Şenlera nie tylko pili przy tym oryginalnym stoliku kawę i herbatę, ale także grali w różne gry planszowe, jak popularny w Turcji tryktrak.

Jednym z gości, który zawitał do kawiarni był Umut Doğan, archeolog z pobliskiego Muzeum w Afrodyzji. Zauważył starożytne pismo i zdał sobie sprawę, że ma do czynienia z obiektem historycznym.

Coś, co do tej pory uważano za podstawę stolika, okazało się być kamieniem milowym pochodzącym z czasów rzymskich. Starożytny drogowskaz kierował podróżnych do Afrodyzji, miasta poświęconego bogini Afrodycie, a dzisiaj będącym dużym stanowiskiem archeologicznym.

d22ngov

Miasto to zawdzięczało swój rozwój okolicznym kamieniołomom pełnym marmuru oraz szkołom rzeźbiarskim, które rozsławiły Afrodyzję. Gotowe marmurowe wyroby eksportowano po całym obszarze Cesarstwa Rzymskiego.

Dotychczasowy stolik do kawy trafił za zgodą Şenlera do muzeum, gdzie będą mogli go zobaczyć wszyscy odwiedzający.

Źródło: Daily Sabah

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ma 3200 lat. Naukowcy jeszcze nigdy nie spotkali się z czymś takim

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj