Trwa ładowanie...

Muzeum Troi. Nowa atrakcja turystyczna Turcji

Nie będzie lepszej okazji do odwiedzenia stanowiska archeologicznego w prowincji Çanakkale w Turcji. Tuż obok ruin starożytnej Troi od października 2018 roku działa już bowiem słynne Muzeum Troi. A wcześniej warto przeczytać ”Iliadę” Homera.

Muzeum Troi. Nowa atrakcja turystyczna TurcjiŹródło: Pixabay.com
dyiv601
dyiv601

W Muzeum Troi czeka na nas skarb Heleny Trojańskiej, czyli 24 kawałki złota z czasów antycznych, skradzione i wywiezione do Stanów Zjednoczonych. Po 125 latach na emigracji eksponaty trafiły z powrotem do Turcji i wzbogacają szereg wystaw obiektu zbudowanego za 50 mln TL. Projekt ten znacząco zwielokrotnił liczbę przyjezdnych jako jeden z elementów zwiększających promocję starożytnej Troi.

Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji ogłosiło 2018 rok Rokiem Troi. Ta podniosła dla całego kraju i mieszkańców okolic Troi chwila zbiegła się z 20-leciem wpisania miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nowopowstały gmach Muzeum Troi usytuowany jest bardzo blisko wejścia na teren starożytnych ruin mieszczących stanowisko archeologiczne. Wznoszenie nowej atrakcji turystycznej Turcji rozpoczęto już w 2014 roku, a po 4 latach, 20 października to interesujące miejsce przyjęło już oficjalnie pierwszych turystów. Wcześniej przez 10 dni przed formalnym otwarciem budynku wejście do niego było bezpłatne.

Budynek Muzeum Troi na zachodzie Turcji yalin-mimarlik.com
Budynek Muzeum Troi na zachodzie Turcji Źródło: yalin-mimarlik.com

Ruiny starożytnej Troi znaleźć możemy we wsi Tevfikiye Köyü, oddalonego o ok. 30 km od miasta Çanakkale. Same wykopaliska zwiedza się przez ponad godzinę, a bilet to koszt 25 TL od osoby. Po okolicy poruszamy się dolmuszami, mikrobusami bez żadnych wygód, za przejazdy którymi na trasach z większych miast pod samą bramę muzeum płacimy gotówką bezpośrednio tureckim kierowcom.

Muzeum Troi – co znajdziemy w środku obiektu?

Całe Muzeum Troi w regionie Çanakkale obejmuje łącznie przeszło 12 tys. m² powierzchni, z czego 1/4 stanowią hale wystawowe. Możemy tutaj obejrzeć mniej więcej 2 tys. różnego rodzaju eksponatów związanych z cywilizacją trojańską. Miłośnicy antycznej kultury będą więc z powodu wizyty w Muzeum Troi w Turcji zachwyceni. Historia oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne przeplatają się na każdym kroku, umożliwiając turystom w każdym wieku pełne poznanie zarówno kąsków mitologicznych, jak i ciekawostek geograficznych na temat tajemniczej Troi.

dyiv601

Monumentalne zbiory Muzeum Troi obejmują łącznie 7 kategorii, takich jak chociażby ”Epoka brązu w Troi”. Oprócz nowinek technicznych na światowym poziomie (obiekt wyposażono w całe mnóstwo filmów, interesujących animacji czy interaktywnych tablic do samodzielnej obsługi) niewątpliwą gratkę stanowi unikalna biżuteria, również ze złota oraz bransoletki ze szkła. Muzeum Troi oferuje także możliwość zobaczenia z bliska szklanych figurek, pięknych ozdób, przedmiotów codziennego użytku, narzędzi z kości, ceramiki z terakoty, starych monet, naczyń z metalu, rzeźb, broni, sarkofagów czy ołtarzy. Na wszystkich wystawach najważniejszego współczesnego muzeum archeologicznego zebrano eksponaty obrazujące zwiedzającym dzieje 5 tys. lat historii starożytnej cywilizacji. Interesująca placówka na nowo przedstawia losy mieszkańców antycznego miasta i po prostu nie można tego przeoczyć, będąc na wakacjach w Turcji.

Historia Troi

IliadaHomera jest na tyle inspirującą lekturą, że w drugiej połowie XIX w. zafascynowany książką już od dziecka archeolog z Niemiec, Heinrich Schliemann wraz z pochodząca z Grecji żoną, Zofią Engastroménou, odkryli położenie wcześniej uważanej jedynie za baśniową Troi. Zaginione miasto fascynowało badaczy od zawsze. Znajduje się na Wzgórzu Hisarlik we wsi Tevfikiye Köyü w regionie Çanakkale, zakątku niezwykle istotnym ze strategicznym względów dla okolicznego szlaku handlowego. W rzeczywistości w tym miejscu wzniesiono aż... 9 miast o nazwie Troja. Kiedy jedno upadało i zrównywano je z ziemią, stopniowo podnosiło się z gruzów i w to miejsce budowano nową Troję. Wszystko to możemy zobaczyć obecnie na własne oczy na poszczególnych poziomach Muzeum Troi, wśród których znajdziemy takie sekcje tematyczne, jak ”Epoka wschodniorzymska i osmańska” czy ”Troas i Ilion w epoce starożytnej”.

Ta część Azji Mniejszej od zawsze była najeżdżana i napadana, a najbardziej rozsławiła ją trwająca dekadę wojna trojańska. Podstęp z koniem trojańskim przechylił szalę zwycięstwa na stronę Greków. Dopiero kilkadziesiąt lat po odkryciu ruin Troi naukowcy byli pewni, że to właściwe miejsce. A ostatecznie utwierdzili się w tym przekonaniu w latach 90. XX w., kiedy to Manfred Korfmann zakończył swoje wieloletnie badania, a stanowisko archeologiczne ostatecznie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Planowanie wzniesienia nowej atrakcji turystycznej w Turcji trwało łącznie 7 lat.

Projektem kompleksu budynków Muzeum Troi zajęło się lokalne studio architektoniczne z siedzibą w Stambule, Yalin Mimarlik. W okolicy (oddalone o ok. 80 km) znajdziemy również miejsce bitwy o Gallipoli, słynnego desantu z pierwszej wojny światowej. Wraz z ruinami Troi oba tureckie zakątki przyciągały rocznie średnio pół miliona przyjezdnych z całego świata. Nowopowstałe Muzeum Troi może przyjąć rocznie nawet milion turystów. Przed odwiedzinami atrakcji w klimat pomoże nam wprowadzić się film przygodowy ”Troja” z 2004 roku z Bradem Pittem, Orlando Bloomem oraz Diane Kruger w rolach głównych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dyiv601
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyiv601