Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Egiptu. Straty trudne do oszacowania
Do wielkich zniszczeń rafy koralowej doszło u wybrzeży egipskiego miasta Sharm el-Sheikh. Przyczyną dramatycznej sytuacji była awaria silników statku - gazowca, który zboczył z kursu i przemieścił się niebezpiecznie blisko w stronę linii brzegowej. Straty są trudne do oszacowania, ale pewne jest, że odbudowywanie się zniszczonej rafy trwa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Gazowiec pod banderą Liberii osiadł na rafach koralowych u wybrzeży egipskiego kurortu turystycznego Sharm el-Sheikh. Kapitan statku miał podwójnego pecha. Raz - jego statek zniszczył dużą część przepięknej rafy koralowej, dwa - wszystko z bliska, na własne oczy widział dyrektor Agencji ds. Ochrony Środowiska przy Ministerstwie Środowiska, który przeprowadzał akurat w tej okolicy inspekcję.
Katastrofa w pobliżu rezerwatu
Do zdarzenia doszło 14 kwietnia w rejonie Ras Nasrani w pobliżu słynnego rezerwatu przyrody Ras Mohammed.
Tuż po incydencie w całym rejonie wprowadzono stan zagrożenia ekologicznego. Na miejsce wysłano holowniki, które musiały ściągnąć z rafy koralowej 158-metrowy statek przeznaczony do transportu skroplonego gazu ziemnego.
Gazowiec pod banderą Liberii na szczęście był pusty, bowiem wracał z portu Akaba w Jordanii, do którego transportował gaz z Rosji. Operacja uwolnienia statku trwała cztery godziny, po czym "Claudia Gas" został odholowany na redę portu w Sharm el-Sheikh. Tu jednostka została "aresztowana" wraz załogą do czasu oszacowania wszystkich szkód środowiskowych.
Awaria silników
Dochodzenie wykazało, że przyczyną wpłynięcia statku na rafę koralową była nagła awaria silników, co kapitan statku zeznał organom prowadzącym śledztwo.
Źródła w dyrekcji Rezerwatu Synaju Południowego i Centrum Pomocy przy Regionalnym Urzędzie Ochrony Środowiska Morza Czerwonego poinformowały, że kara dla właściciela statku zostanie nałożona zgodnie z prawem międzynarodowym i wynosić będzie kilkadziesiąt milionów dolarów.
Po odholowaniu statku z miejsca zdarzenia i badaniach przeprowadzonych przez nurków, stan zagrożenia ekologicznego u wybrzeży Sharm el-Sheikh został odwołany.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Czym jest rafa koralowa?
Rafa koralowa to formacja podwodna stworzona przez koralowce (podwodne parzydełkowce występujące pod postacią polipów). Specyficzne gatunki tworzą twarde struktury wapienne, z których powstaje skała będąca podstawą rafy. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej złożonych ekosystemów na świecie. To miejsce, gdzie tysiące gatunków ryb, skorupiaków i innych organizmów żyją w symbiozie z koralowcami.
Rafa koralowa rośnie zwykle od 0,3 do 2 cm na rok, ale tempo wzrostu może się różnić w zależności od warunków środowiskowych. Oznacza to, że odbudowywanie się zniszczonej rafy trwa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.