Niezwykłe miasto na styku kontynentów. Lot z Polski trwa tylko 2,5 godziny
Stambuł to jedno z najwspanialszych miast Europy, które jest ekonomicznym, kulturalnym i historycznym centrum Turcji. To wspaniałe megalopolis rozciąga się jednak na dwóch kontynentach, dlatego doświadczyć można tam połączenia zachodniej nowoczesności z tradycjami wschodu.
Stambuł leży nad cieśniną Bosfor i morzem Marmara. Jego zachodnia część znajduje się w Europie, a wschodnia natomiast w Azji. To największe miasto Turcji i najludniejsze na naszym kontynencie. Niesłusznie wciąż jest omijane przez Polaków, a to przecież idealne miasto na tzw. city break.
Lot z Polski trwa ok. 2,5 godziny, a bilety w dwie strony można zarezerwować od ok. 830 zł. Na miejscu można spędzić kilka niesamowitych dni.
Dzień 1. Oddaj się zakupowemu szaleństwu
Rozpocznij dzień w centrum miasta, słynącym z głównego placu Taksim i głównej arterii İstiklâl Caddesi. To reprezentacyjna ulica w europejskiej części miasta wypełniona licznymi sklepami, kawiarniami, restauracjami i klubami. Ulicę zdobi słynny czerwony tramwaj kursujący między placem Taksim a Tünnelem.
Jeśli szukasz autentycznych miejsc na zakupy w tej okolicy, spróbuj znaleźć małe przejścia wychodzące bezpośrednio z İstiklâl. Najbardziej znanym z nich jest Çiçek Pasaji. Niegdyś miejsce spotkań poetów, pisarzy i artystów, a dziś dzielnica pełna kawiarenek, sklepów ze świeżą rybą i warzywami oraz straganów z ręcznie robionymi pamiątkami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Mieszka w Korei Południowej od 15 lat. "Tutaj to ja jestem kurą domową"
Na końcu İstiklâl wznosi się Wieża Galata, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Stambułu. To 67-metrowa średniowieczna konstrukcja, która była najwyższym budynkiem podczas ekspansji kolonii genueńskiej w Konstantynopolu. Dziś jest jedną z popularnych atrakcji turystycznych z restauracją i kawiarnią na szczycie, które oferują zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na cały Stambuł i Bosfor.
Jeśli szukasz miejsca na śniadanie, obiad, szybką przekąskę czy deser w tureckim wydaniu, Stambuł jest prawdziwym królestwem kulinariów. Udaj się na Mısır Çarşısı, jeden z najstarszych bazarów w mieście znany również jako Bazar Egipski czy Bazar Przypraw.
To miejsce słynie z przypraw, ziół, orzechów, suszonych owoców, tureckich lukrecji i innych smakołyków, ale oferuje także kosmetyki, tekstylia, papierosy, sprzęt kuchenny, biżuterię i pamiątki. Jeśli chodzi o jedzenie, warto spróbować lokum, tradycyjnego tureckiego raffaello, oraz baklawy. To pyszne ciasto z orzechami i miodem. Wśród bazarowych kramów z towarami najróżniejszej maści bez problemu odnajdziesz miejsca na spróbowanie tureckiej kuchni - od simitów, przez kilkanaście wersji kebaba aż po lahmacun czy pyszny deser sütlaç.
Dzień 2. Poczuj ducha przeszłości
Na zachód od Beyoĝlu znajduje się obowiązkowa część Stambułu dla wszystkich turystów, czyli Stare Miasto, znane również jako Złoty Róg. Flagową atrakcją jest monumentalna Hagia Sophia (Aya Sofya), najpierw bazylika greckiego prawosławnego chrześcijaństwa, następnie cesarski meczet, muzeum, a dziś ponownie meczet.
Stań pod potężną 50-metrową kopułą i poczuj niesamowitą przestrzeń tego architektonicznego arcydzieła. Na piętrze znajduje się galeria z błyszczącymi złotymi mozaikami i ledwo już widocznymi graffiti Wikingów.
W okolicy znajduje się również Błękitny Meczet (Sultanahmet Camii), który zawdzięcza swą nazwę tysiącom niebieskich płytek, które zdobią wnętrze świątyni. Wybudowany pomiędzy 1609 a 1616 r. na rozkaz sułtana Ahmeta I, jest jednym z najbardziej znanych meczetów w Turcji, nie tylko dlatego, że jest otwarty dla nie-muzułmańskich turystów, ale także dlatego, że jest jednym z nielicznych meczetów na świecie z sześcioma minaretami. Po wizycie w meczecie warto odwiedzić również pobliskie Muzeum Tureckich i Islamskich Sztuk.
Dzień 3: Spaceruj uliczkami historycznej dzielnicy Vefa
Rozpocznij trzeci dzień od wizyty w Meczecie Sulejmana, drugim, co do wielkości meczecie w Stambule. Zbudowano go na zlecenie sułtana Sulejmana Wspaniałego w XVI wieku. Położony jest na wzgórzu w dzielnicy Eminönü i roztacza się z niego zapierający dech w piersiach widok na cały Stambuł, Cieśninę Bosfor i Złoty Róg.
W niedalekim sąsiedztwie Wielkiego Meczetu znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników historii, dzielnica Vefa. Jest to bogata historycznie i kulturowo dzielnica Stambułu, w której znajduje się wiele istotnych atrakcji i zabytków jak m.in. zbudowane jeszcze jako kościoły bizantyjskie - Meczet Fethiye czy Meczet Kościoła Vefa, historyczny stadion a także stary kampus Uniwersytetu Stambulskiego.
Będąc w dzielnicy Vefa nie można nie spróbować tradycyjnego, tureckiego napoju boza, wytwarzanego z mąki kukurydzianej i cukru. To właśnie tam znajduje się słynny i historyczny sklep z napojami, Vefa Bozacısı założony jeszcze w 1876 r.
Dzień 4. Nie zapomnij o orientalnych korzeniach miasta
Po trzech dniach zwiedzania europejskiej części Stambułu czas na krótką wycieczkę do azjatyckiej części miasta. Najłatwiejszym sposobem na dostanie się tam jest skorzystanie z promu. Po ok. 20 minutach rejsu z Karaköy przez Cieśninę Bosfor dotrzesz do Kadıköy, jednej z najstarszych dzielnic Stambułu. To jedno z najlepszych miejsc w mieście do zasmakowania lokalnych przysmaków, zakupów, a także spaceru i odpoczynku w jednym z wielu parków.
Kiedy już znajdziesz się w azjatyckiej części Stambułu, koniecznie odwiedź Moda, jedno z najbardziej uroczych miejsc w mieście. To nadmorska dzielnica z wieloma kawiarniami, restauracjami, butikami i miejscami do siedzenia nad wodą, gdzie można odpocząć i podziwiać widok na europejską część miasta.
Inne miejsca warte odwiedzenia to Bağdat Caddesi, jedna z najbardziej ekskluzywnych ulic w Stambule, gdzie można zrobić zakupy w luksusowych butikach, a także spróbować lokalnych potraw. Jeśli jesteś fanem sportu, nie przegap stadionu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu, domu jednego z najbardziej znanych klubów piłkarskich w Turcji, Fenerbahçe.
Jeśli chodzi o jedzenie, azjatycka część Stambułu oferuje także wiele tradycyjnych tureckich potraw, takich jak kebab, mezze, ryby, a także słodkie przysmaki, takie jak baklava, kadayıf, lokum i inne. Jednym z najlepszych miejsc kulinarnych jest Çiya Sofrası, znana z autentycznych potraw z różnych regionów Turcji. Innym miejscem, które warto odwiedzić, jest Borsa, oferująca tradycyjne tureckie dania w luksusowym otoczeniu.
Autor: Daniel, NaWylocie.pl