To nie jest kraj dla każdego. Nie uświadczysz tłumów, ale poczujesz jak w bajce

Tadżykistan wyróżnia się swoją niezwykłą naturą, historią i kulturową głębią. Otoczony przez Afganistan, Uzbekistan, Kirgistan i Chiny, kraj ten kryje w sobie naturalne cuda, w tym malownicze jeziora, rzeki i rozległe pasma górskie. Wciąż pozostaje nieodkryty dla globalnej turystyki. Ale to idealne miejsce dla osób, które pragną zagłębić się w historię i kulturę Azji Środkowej.

Jezioro Iskanderkul
Jezioro Iskanderkul
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Alexander Ishchenko

22.02.2024 | aktual.: 23.02.2024 10:55

Ponad milionowa metropolia Tadżykistanu - Duszanbe - jest najlepszym przykładem połączenia radzieckiego dziedzictwa i orientalnego uroku z wszystkich miast kraju.

Na styku postradzieckej betonozy z nowoczesnością

Mimo że w Duszanbe nie ma spektakularnych atrakcji, miasto to przyciąga co roku tysiące podróżników, którzy po najczęściej kilkudniowym rekonesansie opuszczają je w pełnym ekwipunku, kierując się w góry Pamir.

Widok na centrum Duszanbe
Widok na centrum Duszanbe© Adobe Stock | Pavel Trubnikov

Duszanbe charakteryzują szerokie arterie, zielone parki, charakterystyczne dla Azji Środkowej pomniki i bardzo dużo chińskich inwestycji. W mieście czuć boom inwestycyjny, a spacerowanie po stolicy dostarcza pełnego wglądu we wszystkie grupy społeczne tadżyckiej republiki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Śladami Jedwabnego Szlaku

Istarawszan, położony na drodze z Duszanbe do Chodżentu, to historyczna osada, która zasługuje na szersze uznanie. Z 60 tys. mieszkańców ten miejski zakątek ukryty u stóp Gór Turkiestańskich święcił swoje złote czasy w XVI w. Uznawany za jedno z najdawniejszych centrów handlowych i rzemieślniczych Azji Środkowej Istarawszan kryje w sobie historię sięgającą ponad 2500 lat, choć dokładna data jego powstania wciąż budzi gorące dyskusje wśród historyków.

Z kolei 20 km na zachód od Duszanbe znajduje się kolejne miasto Jedwabnego Szlaku. Hisar z pozostałościami po fortecy to jeden z ciekawszych architektonicznie kierunków w Tadżykistanie. Na miejscu można poczuć się jak w bajce. Ale nie tylko tam.

Hasir
Hasir© Adobe Stock | Leonid ANDRONOV

Kraina wąwozów i górskich przełęczy

Fanom wspinaczki i górskich trekkingów spodoba się ta informacja: ponad 90 proc. terytorium Tadżykistanu stanowią góry. W Górach Fan kryje się dziewięć imponujących wierzchołków, których wysokości przekraczają 5000 metrów, a wśród nich króluje Chimtarga, osiągając 5489 m n.p.m. To pasmo górskie jest uznawane za perłę Azji Środkowej dla miłośników trekkingu.

Wisienką na torcie jest Pamir, pasmo górskie nazywane Dachem Świata, jest jednym z najbardziej spektakularnych i niedostępnych regionów górskich na naszej planecie. Charakteryzuje się ogromnymi, śnieżnymi szczytami, z których wiele przekracza 7000 metrów n.p.m., oraz głębokimi dolinami i wysokogórskimi płaskowyżami.

Tu wypoczywać miał sam Aleksander Wielki

Górzyste terytorium Tadżykistane pełne jest jezior, w których najpopularniejszym jest zdecydowanie Iskandarkul. Mówi się, że właśnie tutaj Aleksander Wielki postanowił odpocząć, a jego wierny wierzchowiec Bucephalus skoczył do wody z klifu, dając początek legendom o śnieżnobiałym koniu, który pojawia się w blasku księżyca.

Natura w Tadżykistanie jest niezwykła
Natura w Tadżykistanie jest niezwykła© Adobe Stock

W czasach Związku Radzieckiego Iskandarkul uchodził za najpiękniejsze jezioro imperium, a dziś jest perłą turystyczną przyciągającą podróżników z całego świata. Jego urok tkwi nie tylko w malowniczym krajobrazie, ale również w nieskończonych możliwościach odkrywania dzikiej przyrody i górskich przygód, jakie oferuje ten region.

Tunelem śmierci przez przełęcz Anzob

Na przełęczy Anzob, leżącej w sercu regionu Sughd, znajdziesz wersję demonstracyjną słynnej Pamir Highway. To właśnie tu mieści się jedna z bardziej nieoczywistych atrakcji Tadżykistanu, szczególnie uwielbiana przez żądnych przygód backpackerów. Tunel Anzob, zyskujący niesławę ze względu na swoją lokalizację na wysokości ponad 2700 m, tworzy połączenie między dwoma głównymi miastami Tadżykistanu: Chodżentem i Duszanbe.

Ta nazywana tunelem śmierci inwestycja jest pięciokilometrową przeprawą przez okoliczne góry, w których wydobywa się węgiel. Infrastruktura tunelu nie spełnia współczesnych wymogów bezpieczeństwa, co w przeszłości prowadziło do wielu wypadków śmiertelnych.

Pamir Highway
Pamir Highway© Adobe Stock | Lukas Bischoff

Dla kogo Tadżykistan?

Od gwarnych bazarów Duszanbe po spokojne wsie w cieniu Pamiru Tadżykistan zaskakuje na każdym kroku, oferując więcej niż tylko malownicze krajobrazy. Nie szukaj tutaj wielkich metropolii czy luksusowych kurortów. Przygotuj się na autentyczną przygodę, podczas której prostota życia i bezpośredni kontakt z naturą przypominają o prawdziwych wartościach.

Czy Tadżykistan jest miejscem dla każdego? Nie, ale z pewnością odnajdą się w nim ci, którzy z odwagą i ciekawością świata chcą wyruszyć poza utarte szlaki.

Autor: Daniel, Nawylocie.pl

Zobacz także
Komentarze (13)