Trwa ładowanie...

Tunel z Wrocławia do Pragi. Afera na budowie

Według drogowców prace przy budowie dwóch tuneli na ostatnim brakującym odcinku drogi ekspresowej S3 zostały ukończone w 97 proc. Trasa pozwoli znacznie szybciej dotrzeć turystom z Wrocławia do Czech, w tym do Pragi. Otwarcie planowane jest na początku wakacji, ale... jest problem. W Czechach wciąż nie może ruszyć budowa przedłużenia S3. I na razie nic nie wskazuje na to, by inwestycja przyspieszyła.

Budowa tunelu na odcinku drogi ekspresowej S3, prowadzącym do CzechBudowa tunelu na odcinku drogi ekspresowej S3, prowadzącym do CzechŹródło: TuWroclaw.com
dz0mlbv
dz0mlbv

Ostatni powstający fragment S3 na Dolnym Śląsku to droga z Bolkowa do Kamiennej Góry. Już kilka lat temu otwarto fragment między A4 a Bolkowem, a przed kilkoma miesiącami - między Kamienną Górą a Lubawką. Dzięki tej trasie z Wrocławia do czeskiej granicy dotrzemy, korzystając tylko z autostrady i drogi ekspresowej (najpierw A4, potem S3). Otwarcie ostatniego odcinka planowane jest na przełom czerwca i lipca.

Czesi nawet nie zaczęli

Kłopoty zaczną się później, bo Czesi swojego odcinka trasy nawet nie zaczęli jeszcze budować - nie był dla nich priorytetem. Chodzi o 21 km drogi, która połączy polską S3 z istniejącą już ekspresówką do Pragi.

Inwestycja miała ruszyć wiosną. Przetarg na budowę czeskiej trasy D11, czyli przedłużenia S3, wygrała polska firma Budimex. Ale w ostatniej chwili Czesi chcą wykluczyć ją z konkursu.

dz0mlbv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Niezwykła kraina w Polsce. "Od 13 lat jestem co roku"

"Zamiast koparek do akcji przystąpili teraz prawnicy" - piszą czeskie media. Urzędnicy uznali, że Polacy nie mają wystarczających referencji na budowę tuneli dłuższych niż 100 m, a takie planowane były u naszych południowych sąsiadów.

Polska firma nie odpuści

Budimex zamierza się odwoływać. "Podtrzymujemy złożoną ofertę. Złożymy zatem apelację i wierzymy, że ostatecznie rozstrzygnie się ona na naszą korzyść" - cytuje polską spółkę portal tn.cz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dz0mlbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz0mlbv