Niezwykła wyspa w Europie. Zachwyt na każdym kroku
Tę włoską wyspę warto odwiedzić z wielu powodów. Przemierzając Sycylię możemy poczuć niepowtarzalny klimat i historię, skosztować lokalnych przysmaków, przekonać się o gościnności Sycylijczyków, a przede wszystkim odpocząć od codziennej gonitwy. Wszak tutaj wszystko dzieje się piano, piano, czyli… powoli.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Miasta i miasteczka Sycylii
W Palermo zobaczymy majestatyczne kościoły i katedrę, a także Pałac Normanów czy plac Quattro Canti, gdzie krzyżują się najważniejsze ulice w mieście. To właśnie w Palermo znajduje się dość nietuzinkowa atrakcja dla osób o mocniejszych nerwach - w krypcie kościoła Santa Maria della Concezione dei Cappuccini wyeksponowane są szczątki zmarłych braci z zakonu kapucynów.
Położona we wschodniej części Sycylii Katania łączy w sobie fascynującą historię, ciekawą architekturę, wyjątkową kuchnię i żywiołowość. Przemierzając ulice miasta, zobaczymy barokową katedrę św. Agaty, Fontannę Słonia czy pozostałości dawnego teatru greckiego. Warto wybrać się na targ, gdzie nabyć można lokalne produkty. Ze świeżych składników powstają tutaj takie typowe smakołyki jak arancini, czyli smażone kulki z ryżu wypełnione po brzegi aromatycznymi dodatkami, czy cannoli, rurki z kruchego ciasta wypełnione ricottą.
By poczuć autentyczny klimat wyspy, najlepiej udać się jednak do mniejszych miasteczek, które urzekają swoją atmosferą i architekturą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Piękną starówką z wąskimi uliczkami, imponującą katedrą oraz przyjemną plażą może pochwalić się Cefalu. Z licznych zabytków oraz niepowtarzalnego klimatu słynie Modica, a piękne pałace, kościoły i place podziwiać można podczas spaceru przez nazywane często perłą baroku Noto. Ragusa urzeka swoim malowniczym położeniem i labiryntem wąskich uliczek. Średniowieczną atmosferą poczuć można, przemierzając ulice Erice. Tu zobaczyć warto zamek Castello di Venere, Ogrody Balio oraz kościół Chiesa Matrice. Ze szczytu kościelnej dzwonnicy rozpościera się z kolei zachwycająca panorama na okolicę. Urokliwe uliczki, eleganckie butiki i ogrody nadają Taorminie wyjątkowego klimatu. Znajdują się tutaj również ruiny starożytnego teatru greckiego, z którego roztacza się niesamowity widok na Etnę i morze.
Sycylia śladem starożytności
Na wyspie znajdziemy mnóstwo starożytnych zabytków, które świadczą o długiej i bogatej historii Sycylii. Jednym z miejsc, którego nie można przegapić, jest Dolina Świątyń w Agrigento. W położonym na południu wyspy parku archeologicznym podziwiać można pozostałości po okazałych świątyniach. Wyjątkowy charakter tego miejsca oraz jego znaczenie sprawiły, że Valle dei Templi zostało nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wrażenie robi tutaj przede wszystkim dawna świątynia Herkulesa, świątynia Junony oraz Świątynia Concordii.
W poszukiwaniu reliktów przeszłości warto odwiedzić Syrakuzy, gdzie zobaczymy starożytny teatr grecki, świątynię Apolla oraz pewną osobliwość w postaci Ucha Dionizjusza. Nazwa tego fragmentu kamieniołomu nawiązuje do legendy, według której Dionizjusz, ówczesny władca i tyran, zasiadał po kryjomu w jaskini i podsłuchiwał pracujących tu niewolników. W rzeczywistości jest to po prostu miejsce o znakomitej akustyce.
Dobrze zachowany teatr grecki można podziwiać też w urokliwej Taorminie. Roztacza się stąd fantastyczny widok na morze oraz Etnę. Podróżując przez Sycylię, warto zajrzeć także do niewielkiej miejscowości Piazza Armerina, gdzie w starożytnej rzymskiej willi Villa Romana del Casale znajdują się mozaiki przedstawiające życie codzienne sprzed wieków.
Wybuchowa sycylijska natura
To najwyższy i najbardziej aktywny wulkan w Europie. Monumentalna Etna liczy ok. 3,3 tys. metrów wysokości, choć ta wartość zmienia się ciągle pod wpływem kolejnych erupcji. A tych jest naprawdę sporo! Według mitologii w kraterze Etny miała się mieścić nawet kuźnia Hefajstosa. Dziś to popularny cel wycieczek. By dotrzeć na wulkan, wystarczy w Rifugio Sapienza wsiąść do kolejki linowej, która zawiezie nas na wysokość ok. 2,5 tys. metrów. Od górnej stacji kolejki do punktu widokowego, który znajduje się mniej więcej 400 metrów wyżej, można dotrzeć pieszo lub specjalnymi jeepami. Dalsza wędrówką prowadzona jest już pod okiem przewodników, którzy prowadzą chętnych na wygasłe kratery Etny. Przy bezchmurnej pogodzie ze szczytu wulkanu rozpościera się zapierająca dech panorama wyspy.
Najpiękniejsze plaże na Sycylii
Sycylia może się pochwalić także zachwycającymi plażami. Jedną z najpiękniejszych jest niewątpliwie San Vito Lo Capo w północno-wschodniej części wyspy. Urlopowicze doceniają ją przede wszystkim za biały piasek i obłędnie turkusową wodę, jak również otaczającą nas tutaj zieleń. To wspaniałe miejsce na relaks, a plażowicze mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu turystycznego oraz wodnego.
Spektakularne widoki oferuje położona na południu wyspy plaża Scala dei Turchi. Białe wapienne klify wspaniale kontrastują z błękitem morza. Schody Tureckie swoją nazwę zawdzięczają tureckim piratom, którzy niegdyś skrywali się tu przed sztormami. Wczasowicze przybywają tutaj nie tylko, by podziwiać tę zachwycającą formację skalną, ale też by wypocząć u stóp białych klifów.
Położona u stóp Taorminy plaża Isola Bella urzeka swoim malowniczym położeniem. Pokryta drobnymi kamykami plaża otoczona jest wysokimi skałami, wyrastającymi wprost z krystalicznie czystej, turkusowej wody. Podzielona jest na dwie części - w jednej z nich znajdują się bary plażowe, a druga oferuje bardziej kameralny klimat, który docenią amatorzy snorkelingu oraz spokojnego wypoczynku.
Jak dotrzeć na Sycylię?
Sycylia jest teraz na wyciągnięcie ręki dla Polaków. Dzięki bezpośrednim połączeniom tylko niecałe trzy godziny lotu dzielą nas od tej fascynującej wyspy. Na pokładzie samolotów Ryanair dolecimy z Katowic, Krakowa i Warszawy Modlina do Katanii. Irlandzki przewoźnik obsługuje również loty z Krakowa, Poznania i Wrocławia do Palermo, jak również z Katowic do Trapani. Wizz Air oferuje z kolei rejsy do Katanii z Katowic oraz Warszawy.
Ceny biletów zaczynają się nawet od 59 zł w jedną stronę (przy podróży tylko z bagażem podręcznym).
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.