Samoloty – tego mogłeś o nich nie wiedzieć
Dzięki coraz większej liczbie przewoźników na polskim rynku i z roku na rok atrakcyjniejszej ofercie tanich przewoźników, coraz częściej latamy samolotami. Stały się popularnym środkiem transportu. Jednak jest wiele rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o tych maszynach. Poznajcie 26 faktów, które mogą zmienić wasze podejście do latania!
08.02.2017 | aktual.: 21.03.2017 15:10
Fakt nr 1.: Wiedzieliście, że pasażerowie podczas 3-godzinnego lotu tracą ok. 1,5 litra wody?
- Średnio w tym samym momencie w powietrzu znajduje się ok. 10 tys. samolotów.
- Najpopularniejszy samolot na świecie to Boeing 737. Średnio co 5 sekund ta maszyna ląduje gdzieś na świecie. Łącznie wyprodukowano ok. 11 tys. modeli tego samolotu.
- Co 3 minuty gdzieś na świecie startuje lub ląduje samolot Airbus A380.
- Samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Profesor Arnold Barnett wyliczył nawet, że podróżny mógłby latać codziennie samolotem przez 4 miliony lat i dopiero wtedy zakończyłoby się to katastrofą.
- Warto słuchać stewardessy, gdy tłumaczy, jak posługiwać się maską tlenową. Nagły spadek ciśnienia jest czymś, co może przytrafić się podczas każdego lotu. Generator tlenu, z którym połączone są maski pozwala na swobodne oddychanie przez ok. 12 minut, co jest wystarczającym czasem, aby piloci obniżyli pułap lotu, a ciśnienie wewnątrz samolotu wróciło do normy. Warto pamiętać, że przy pikowaniu w dół macie 15-20 sekund, zanim stracicie przytomność.
- Powietrze w żółtych maseczkach nie jest czyste – do dostarczenia tlenu używa się generatora chemicznego, składającego się z płonącego kawałka metalu. W procesie jego spalania powstaje tlen, ale także dym o przykrym zapachu.
- Czy uderzenie pioruna jest zagrożeniem dla samolotu? Nie, ponieważ maszyna jest wyposażona w instalację odprowadzającą ładunki elektrostatyczne. Piorun nie jest w stanie zniszczyć kabiny. Dużo większym zagrożeniem mogą być dla samolotu ptaki.
- Samolot podczas startu i lądowania ma wyłączone światła. Robi się to celowo, aby pasażerowie mieli dobry widok na to, co dzieje się na zewnątrz i w razie zagrożenia zaalarmowali załogę. Z tego samego powodu każe się odsłonić okna.
- Gdy przestaną działaś silniki w samolocie, nie oznacza to, że od razu zacznie on spadać. Zazwyczaj możne lecieć przez ok. 11 km na każde 1,5 km wysokości. Jeśli więc do awarii dojdzie na wysokości 10,5 km, to samolot może przelecieć jeszcze prawie 80 km.
- Zielone światło nawigacyjne znajduje się na prawym skrzydle samolotu, czerwone – na lewym. Oddzielne kolory mają na celu upewnienie się, w jakim kierunku porusza się maszyna.
- Paliwo lotnicze to nafta, ale bardzo dokładnie oczyszczona z parafiny. Dzięki temu nie zamarza nawet w bardzo niskich temperaturach – nawet do – 70 st. C.
- Choć palenie w samolocie jest zakazane, według przepisów na pokładzie muszą znajdować się popielniczki. Z braku zaufania do pasażerów nie znajdują się one blisko foteli, a w toalecie.
- Nigdy nie przedstawiono rzetelnych badań, które potwierdziłyby, że fale emitowane przez telefony komórkowe mogą przyczynić się do zakłóceń w działaniu systemów w samolocie. Niekiedy sami pracownicy linii potwierdzają, że zakaz jest utrzymywany po to, żeby zachować większy porządek i spokój w samolocie.
- Polski przewoźnik PLL LOT wykonuje dziennie maksymalnie 250 połączeń, natomiast niemiecka Lufthansa co najmniej 10 razy tyle.
- W 2016 roku na świecie zginęło w wypadkach lotniczych 325 osób. W tym samym czasie śmierć na drogach poniosło ok. 1,3 miliona ludzi.
- Jedna opona do Airbusa A380 kosztuje 90 000 dolarów, zaś pełen ich zestaw dla jednego samolotu to koszt 2 milionów dolarów.
- Toalety w samolocie blokowane są od wewnątrz. Jednak w krytycznej sytuacji można je otworzyć także z drugiej strony. Mechanizm blokady może być ukryty w różnych miejscach – np. pod znaczkiem „zakaz palenia”.
- Rozpiętości skrzydeł w Airbusie A380 jest większa niż długość tego samolotu. Różnica wynosi 7,3 m.
- Boeingi 777 i 787 mają tajne schody, które prowadzą do sypialni dla załogi.
- W 1987 r. linie American Airlines, usuwając jedną oliwkę z każdej sałatki w pierwszej klasie, w ciągu roku zaoszczędziły blisko 40 tys. dolarów.
- Tylko 5 proc. ludzi na świecie korzysta z usług linii lotniczych (najmniej na kontynencie afrykańskim i w Azji).
- Aby uniknąć jednoczesnego zatrucia pokarmowego pilotów, są oni zobowiązani do spożywaniu innych posiłków w czasie lotu.
- 64 dni, 22 godziny i 19 minut, tyle czasu spędziła w powietrzu załoga Cessny 172, która ponad 50 lat temu ustanowiła światowy rekord w najdłuższym locie (oczywiście lądowano tylko w celu zatankowania).
- Od momentu odprawy do odebrania torby po wylądowaniu, dostęp do niej ma wiele osób. Począwszy od osoby zatrudnionej przy wyciąganiu bagaży, pracowników terminalu po przypadkowych pasażerów.
- Statystycznie w stewardesach zakuchujemy sie częściej niż w przedstawicielkach jakiejkolwiek innej profesji.
Źródło: Daily Mail