Trwa ładowanie...

Samoloty z Rosji znowu latają na Karaiby. Ale przez... Arktykę

Rosyjski przewoźnik Nordwind Airlines wznowił bezpośrednie loty na Kubę. Ale podróż na wyspę wcale nie jest taka prosta. Samoloty na Karaiby docierają przez Arktykę. Wszystko to ze względu na zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów z Rosji.

Share
Turyści z Rosji są ważni dla KubańczykówTuryści z Rosji są ważni dla KubańczykówŹródło: Adobe Stock, fot: Ingo Bartussek
d1n5ktn

Od października linie lotnicze Norwind Airlines po wielomiesięcznej przerwie wznowiły bezpośrednie loty czarterowe z Rosji do miasta Varadero na Kubie. Samoloty z Mokswy będą latać tam cztery razy w tygodniu.

Dodatkowo trzy razy w tygodniu przewoźnik będzie latał z Rosji na Cayo Coco - wyspę u północnych wybrzeży centralnej części Kuby

Lecą na Karaiby przez Arktykę

Przypomnijmy, że jedną z wielu konsekwencji sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję, w związku ze zbrojną napaścią tego kraju na Ukrainę, jest zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów pasażerskich.

d1n5ktn

We wrześniu kubański minister turystyki Juan Carlos Garcia złożył wizytę w Moskwie, gdzie zadeklarował, że stworzone zostały warunki, aby rosyjskie linie lotnicze i turyści mogli ponownie odwiedzić wyspę.

Wznowiono bezpośrednie loty, ale sankcje wymuszają na organizatorach czarterów z Rosji obieranie tras na Karaiby przez... Arktykę.

Wydłużyło to podróże z Moskwy na Kubę o ponad trzy godziny. To bardzo dużo, bo teraz podróż trwa ok. 13 godzin. Nie odstrasza to jednak Rosjan, bo chętnych na bilety nie brakuje.

Varadero Adobe Stock
Varadero Źródło: Adobe Stock

Rosjanie są "priorytetowi"

Jak podało 14ymedio, od stycznia do sierpnia 2022 r. na karaibską wyspę dotarło 38,4 tys. turystów z Rosji. A to aż o 62,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2021 r. Mimo to Rosjanie nadal są piątą najliczniejszą grupą narodowościową odwiedzającą Kubę, po turystach z Kanady, kubańskich emigrantach, Amerykanach oraz mieszkańcach Hiszpanii.

d1n5ktn

Co ciekawe, reżim w Hawanie w dalszym ciągu uważa turystów pochodzących z Rosji za "priorytetowych" - czytamy w informacji niezależnego kubańskiego portalu 14ymedio.

Według oficjalnych danych władz Kuby przytaczanych w marcu br. przez agencję Reutera, w 2021 r. Rosjanie stanowili 40 proc. wczasowiczów w tym karaibskim kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Halo Polacy". Zdradzają maltańskie sekrety. "Mało kto o nich wie"

d1n5ktn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1n5ktn