Trwa ładowanie...
NetFactory
05-08-2016 15:34

Sarbinowo - wyjątkowa miejscowość nad polskim morzem

Położone na Wybrzeżu Słowińskim, ok. 7 km od Mielna Sarbinowo, to doskonałe miejsce na wypoczynek nad polskim morzem. Ma wszystko czego oczekujemy od nadbałtyckiego kurortu, przede wszystkim czyste i szerokie plaże.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z dokumentów z 1309 r. Na urlop chętnie przyjeżdżają tutaj rodziny z dziećmi oraz turyści, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku.

Sarbinowo - wyjątkowa miejscowość nad polskim morzemŹródło: Netfactory
d429buq

Położone na Wybrzeżu Słowińskim, ok. 7 km od Mielna, Sarbinowo to doskonałe miejsce na wypoczynek nad polskim morzem. Ma wszystko, czego oczekujemy od nadbałtyckiego kurortu, przede wszystkim czyste i szerokie plaże. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z dokumentów z 1309 r. Na urlop chętnie przyjeżdżają tutaj rodziny z dziećmi oraz turyści, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku.

Sarbinowo zamieszkuje ok. 600 mieszkańców, jednak w sezonie letnim ta liczba znacznie wzrasta ze względu na urlopowiczów. Trudno sobie wyobrazić, że miejscowości jeszcze w XIX w. groziło pochłonięcie przez Morze Bałtyckie. Dawniej zabudowania znajdowały się około 1,5 km od brzegu, lecz morze sukcesywnie go podmywało, zabierając coraz większą część lądu. Na szczęście Sarbinowo zostało uratowane przez wytężoną pracę ludzi, którzy wspólnymi siłami wybudowali w 1910 r. kamienno-betonowy mur oporowy o długości 1 km. Powstrzymało to dalsze destrukcyjne działanie fal morskich. Dzięki temu miejscowość jest ośrodkiem, do którego każdego roku przyjeżdża kilka tysięcy turystów. Co ciekawe, mur obecnie pełni funkcję promenady - jednej z głównych atrakcji Sarbinowa.

d429buq

[

Sarbinowo noclegi
Sarbinowo noclegi

]( http://www.sarbinowo.pl/noclegi/ )

Przechadzając się deptakiem, z pewnością każdy zwróci uwagę na charakterystyczną, ceglaną budowlę górującą ponad innymi budynkami. Jest to neogotycki kościół o bogatej historii wzniesiony w 1856 r. Zbudowano go na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie średniowiecznej świątyni. Pozostałości jej kamiennych murów włączono w strukturę kościoła. Zbudowany na planie ośmiokąta z wysoką wieżą może poszczycić się wspaniałymi witrażami w ostrołukowych oknach. W jego wnętrzu znajdują się także zabytkowe organy, dzięki którym jest miejscem wielu występów chórów, śpiewaków operowych i muzyków.

d429buq

Będąc w Sarbinowie warto obejrzeć także zabytkową chałupę wzniesioną w 1804 r. To stara checz rybacka zbudowana z drewna dębowego. Oglądając ją, można sobie uzmysłowić, jak wyglądało życie w miejscowości w czasach, kiedy była małą typową osadą rybacką. Inne atrakcje to zabytkowa willa z 1914 r. czy ryglowa chata z końca XIX w. Oba te budynki znajdują się przy *ul. Nadmorskiej. *

(Latarnia morska w Gąskach, fot. NetFactory)
(Latarnia morska w Gąskach, fot. NetFactory)

Jedną z atrakcji w okolicy jest latarnia morska w Gąskach. Ujrzymy ją, idąc na spacer plażą z Sarbinowa w kierunku zachodnim. Jej wysokość przekracza 50 m, co czyni ją drugą najwyższą w Polsce. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mil morskich (ok. 36 km). Obiekt jest udostępniony zwiedzającym, a kręte schody w jego wnętrzu prowadzą na taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

d429buq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d429buq