Sealand. Najmniejsze "państwo" świata
11.05.2023 18:57, aktual.: 22.01.2024 17:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć na świecie jest mnóstwo niewielkich państw, które na arenie międzynarodowej są uznawane bądź nie, Sealand jest niewątpliwie jednym z najciekawszych przypadków quasi-państwa - choć twór nie jest uznawany nawet pod tą nazwą. To najmniejsza mikronacja świata, o wymiarach 40 na 140 m, deklarująca swoją suwerenność i posiadająca własną konstytucję.
Sealand to miejsce, do którego przybywają banici. "Księstwo", założone w 1967 roku przez emerytowanego brytyjskiego oficera, który później ogłosił się jego księciem, przez jakiś czas miało nawet swoja własną, piracką stację radiową.
Sealand, miasto na platformie przeciwlotniczej
Sealand został założony na platformie przeciwlotniczej Fort Roughs i mieści się ok. 11 km od wybrzeża Harwich we wschodniej Anglii. Znajduje się na wodach międzynarodowych, co oznacza, że nie obowiązuje go brytyjskie prawo, nie przeszkodziło to jednak władzy Sealandu nadawać radio właśnie na brytyjskich falach.
Sealand to nadbudówka z dwiema wieżami, połączonymi pokładem, która powstała w 1942 roku jako platforma przeciwlotnicza. Obecnie posiada swoją własną flagę, walutę, a także jest członkiem partnerskim Nouvelle Fédération-Board, federacji piłkarskiej utworzonej dla zespołów, które nie są członkami FIFA. Sealand nie jest jednak państwem uznawanym na arenie międzynarodowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak powstał Sealand?
W roku 1967 Roy Bates, nękany przez urząd skarbowy Wielkiej Brytanii, postanowił uciec przed zobowiązaniami w miejsce, gdzie nie dotykałoby go brytyjskie prawo. Wybór padł na Fort Roughs, jedną z dawnych wojskowych platform. Celem banicji było tak naprawdę nadawanie muzyki - problemy Batesa zaczęły się właśnie od braku licencji na stację radiową, którą założył w Wielkiej Brytanii w 1965 roku.
Po ucieczce i zaanektowaniu platformy, Bates przemianował Roughs Tower na niezależne księstwo, któremu nadał nazwę Sealand.
Choć władze Wielkiej Brytanii miały chrapkę na Batesa, to pomimo oskarżeń o ostrzelanie brytyjskiego kutra, został on przez sąd uniewinniony, właśnie poprzez fakt, że incydent wydarzył się poza wodami terytorialnymi Wielkiej Brytanii. Byłego wojskowego nie obejmowała brytyjska jurysdykcja.
Czytaj także: Kutaisi - industrialne miasto ze starożytną duszą
Konstytucja i waluta Sealand
W 1975 roku oficjalnie przyjęto konstytucję "księstwa Sealand", a także wprowadzono flagę, herb i hymn o tytule "E mare libertas", czyli "z morza wolność". Na ten moment Sealand jest monarchią konstytucyjną, a Michael Bates głową państwa.
W 1972 roku wprowadzono także walutę – dolary sealandzkie, które Roy Bates zamówił w mennicy. Sealand posiada także także własne znaczki pocztowe. Twór ma także swój własny rząd - premierem jest w nim niemiecki prawnik Alexander Achenbac, który zgodził się piastować to stanowisko.