Sensacja wśród ornitologów. Pierwszy raz od 60 lat jest w Polsce

Spotkać taki okaz w Polsce, to jak trafić szóstkę w lotto. Po raz pierwszy od 1963 r. w Polsce zaobserwowano bardzo rzadkiego ptaka junko. Informację na ten temat podał serwis Birding Poland.

Junko ostatni raz był widziany w Polsce 60 lat temu (zdjęcie ilustracyjne)
Junko ostatni raz był widziany w Polsce 60 lat temu (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KASW

W Polsce po raz pierwszy od 60 lat zaobserwowano ptaka junko. Ostatni raz widziano go w 1963 r. na Helu. Tym razem ptak pojawił się w Puszczy Białowieskiej, co wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród ornitologów. Junko to gatunek naturalnie występujący w Ameryce Północnej.

Junko w Puszczy Białowieskiej

Junko, mały ptak o czaroniebieskim upierzeniu z wyraźnie odcinającym się białym brzuszkiem, został zauważony przez Michała Polakowskiego w Grudkach w pobliżu Białowieży. Ptak przebywał w towarzystwie sikorek, korzystając z karmnika. Michałowi Polakowskiemu udało się sfotografować rzadkiego gościa.

Na co dzień junko gniazduje w lasach Kanady i Alaski, a zimę spędza w cieplejszych rejonach USA i Meksyku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wideo z Gdańska. Kierowcy nie mieli pojęcia, co się stało

Nie jest jasne, dlaczego ptaszek znalazł się w Europie. Możliwe, że został zepchnięty z kursu przez silne wiatry lub burze na Atlantyku. Inna hipoteza sugeruje, że ptak mógł przypadkowo przemieścić się na pokładzie statku transportowego. Junko jest wielkości wróbla, waży zaledwie ok. 20 g

Rzadki gość w Polsce

Obserwacje junko w Europie są rzadkie, choć zdarzają się na Wyspach Brytyjskich. W Polsce ostatnia potwierdzona obecność tego ptaka miała miejsce w 1963 r. Junko to gatunek objęty ścisłą ochroną w Polsce, choć według IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody) to ptak niewymagający ochrony.

Junko żywi się głównie nasionami, które stanowią 75 proc. jego diety. W okresie lęgowym zjada także owady i ich larwy. Mimo że jest to ptak północnoamerykański, jego obecność w Polsce jest traktowana jako wyjątkowe wydarzenie.

Źródło: infowet.pl, deon.pl

ptakiornitologiasensacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)