Setny Airbus A380 we flocie Emirates. Największy samolot pasażerski świata zachwyca załogę i pasażerów
Linie Emirates odebrały setny egzemplarz samolotu Airbus A380. Wprowadzenie pierwszej maszyny w 2008 r. wyznaczyło nowe standardy jakości podróży. Dziś pasażerowie i załoga nie wyobrażają sobie latania na pokładzie innego samolotu.
Uroczystości w Hamburgu przewodniczył Jego Wysokość Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates. – To wspaniały moment dla Grupy Emirates, firmy Airbus i wielu naszych partnerów zaangażowanych w program A380. Bez wątpienia samolot A380 ma niezwykle pozytywny wpływ na przemysł lotniczy i szerzej rozumianą branżę, przyczyniając się do utrzymania setek tysięcy miejsc pracy oraz pobudzając rozwój innowacji i nowych produktów w wielu pokrewnych obszarach, jak chociażby obsługa naziemna, catering, zaplecze lotniska czy produkty pokładowe – powiedział Szejk Ahmed. – Co istotne, A380 wyniósł jakość podróży na zupełnie nowy poziom. Sam samolot jest chlubą inżynierii. To największy na świecie komercyjny samolot pasażerski, ale jednocześnie jest cichy i wydajny, a zespół Emirates wykorzystał jego infrastrukturę, aby odmienić podejście do oferty pokładowej. Uwielbia nim latać zarówno nasza załoga, jak i pasażerowie – dodał.
A380 sprawdza się doskonale w Emirates i stał się już flagowym samolotem tej linii.
Zobacz Airbusa A380 na lotnisku w Warszawie:
- Jesteśmy w stanie wykorzystywać go na bardzo obłożonych lotniskach, jak również w regionalnych i "drugorzędnych" portach lotniczych, gdzie zapotrzebowanie pasażerów na nasze połączenia wzrosło. Kiedy tylko wprowadzamy A380 na danej trasie, pobudza to dalszy ruch i popyt, ponieważ pasażerów przyciąga oferta na pokładzie naszego flagowego samolotu. Jesteśmy w dalszym ciągu zaangażowani w program i zamierzamy blisko współpracować z firmą Airbus oraz naszymi partnerami w celu dalszego doskonalenia naszego produktu A380, czekając na dostawę pozostałych 42 samolotów – nadmienił Szejk Ahmed.
Airbus i Rolls-Royce zachwyceni współpracą
Tom Enders, prezes firmy Airbus, wyrażał się w samym superlatywach o współpracy z Emirates. – Cały zespół Airbus czerpie ogromną satysfakcję z faktu, że tak wizjonerska linia lotnicza wierzyła w A380 od samego początku i uczyniła zeń swój samolot flagowy oraz trzon operacji lotniczych. Oczywiście zawsze cieszymy się też, gdy pozytywnie na temat samolotu wypowiadają się nasi klienci i pasażerowie, co łączymy z sukcesem Dubaju jako najbardziej dynamicznego przesiadkowego portu lotniczego – stwierdził.
W napędzanym silnikami Rolls-Royce setnym egzemplarzu samolotu A380 Emirates znajdują się trzy klasy rezerwacyjne – 14 prywatnych kabin w klasie pierwszej, 42 miejsca w klasie biznes i 426 w klasie ekonomicznej. Został on również wyposażony w salon pokładowy przewoźnika w nowej odsłonie, który zostanie zaprezentowany na nadchodzących targach Dubai Air Show, po czym zostanie oddany do użytku.
Rok Szejka Zajida
Podczas ceremonii linie Emirates zaprezentowały także wyjątkową kalkomanię zdobiącą setny egzemplarz samolotu A380 ku czci nieżyjącego już Szejka Zajida ibn Sultana Al Nahajjana, założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
– Rok 2018 został ogłoszony "Rokiem Szejka Zajida" w celu upamiętnienia jubileuszu stulecia urodzin ojca założyciela naszego kraju i jego dorobku. Z dumą oddajemy cześć człowiekowi, który walnie przyczynił się do powstania i rozwoju Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w czasie odbioru naszego setnego egzemplarza samolotu A380 – powiedział Szejk Ahmed. – Podobnie jak A380 był przełomowy pod wieloma względami, tak i Szejk Zajid był prawdziwym nowatorem i wizjonerem. Przypominając o jego inspiracji, odwadze i determinacji całemu światu dzięki naszemu samolotowi A380, godnie upamiętniamy jego niezwykłe dziedzictwo.
Pozytywny wpływ na lotnictwo
Airbus szacuje, że zamówienia na samoloty A380 samych linii Emirates utrzymują ok. 41 tys. miejsc pracy w Europie, w tym 14,5 tys. w samych Niemczech. Są to stanowiska dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, które mają pozytywny wpływ na łańcuch dostaw wysokiej wartości. Szacowany wpływ inwestycji Emirates w Airbusa A380 na unijne PKB w roku 2013/14 wyniósł 3,4 mld euro.
W kwietniu 2015 r. linie Emirates podpisały historyczną, wartą 8,7 mld euro umowę z firmą Rolls-Royce na dostawy silników Trent 900 i wykupienie długoterminowego pakietu TotalCare. Silniki zostaną zamontowane w 50 samolotach Airbus A380, które zaczęły wchodzić do służby w 2016 r. Umowa, która była największym zamówieniem w historii Rolls-Royce’a i jednym z największych zleceń eksportowych dla firmy z Wielkiej Brytanii, stanowiła kontynuację inwestycji Emirates w Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnej.
Nowe standardy jakości podróży
Wprowadzenie pierwszego samolotu A380 przez Emirates w 2008 roku wyznaczyło nowe standardy jakości podróży – po raz pierwszy w branży lotniczej pojawiły się m.in. salon pokładowy, prysznice pokładowe, bezpłatny internet bezprzewodowy czy nowoczesne systemy rozrywki pokładowej we wszystkich klasach, a także wiele innych udogodnień. Od 2008 roku przewoźnik wprowadził na pokładzie floty A380 niezliczone ulepszenia, od drobnych dodatków w rodzaju wbudowanych w fotele portów USB i elektrycznych rolet, po większe modernizacje, takie jak przeniesienie schowków bagażowych znad siedzeń w celu zwiększenia dostępnej przestrzeni w kabinie, zainstalowanie lepszych systemów rozrywki pokładowej czy renowacja salonu pokładowego.
A380 w Emirates
Kultowe, dwupokładowe samoloty przewoźnika wykonują regularne loty do 48 miast na 6 kontynentach. Licząc loty pokazowe, okolicznościowe i próbne oraz inne operacje lotnicze.
Przewoźnik otrzymuje średnio 11 nowych A380 rocznie, począwszy od swojego pierwszego egzemplarza w sierpniu 2008 roku. W roku finansowym 2016-2017 linie Emirates otrzymały rekordową liczbę 19 nowych Airbusów A380.
W Dubaju działa największy na świecie port przesiadkowy dla A380 przewoźnika, wyposażony w halę przylotów wybudowaną specjalnie z myślą o tym modelu samolotu. Wybudowano go za 3,3 mld dolarów.
Do dzisiaj samoloty A380 Emirates przewiozły ponad 85 mln pasażerów.