Trwa ładowanie...

Sezonowe porównanie cen noclegów w Europie – czy wakacje zawsze są droższe?

Wakacyjne podróże zagraniczne zwykle kojarzą się z wysokimi wydatkami. Są jednak miejsca, w których nasz portfel nie ucierpi bardziej niż poza sezonem. W jakich krajach koszty pozostają bez zmian w lecie, a gdzie noclegi drożeją nawet o 100 proc.?

Sezonowe porównanie cen noclegów w Europie – czy wakacje zawsze są droższe?Źródło: Shutterstock.com, fot: Aila Images
dog6oqo

Zestawienie przygotowane przez porównywarkę noclegów HomeToGo.pl dotyczy cen pobytu dla czterech osób w domku letniskowym lub apartamencie. Wykazało utrzymującą się tendencję niskich cen noclegu na Bałkanach, ale również wzrost kosztów we Włoszech nawet o 100 proc. Natomiast na podium najdroższego miasta w sezonie letnim uplasował się Reykjavik. W jakich innych miejscach Europy obserwujemy wahania cenowe?

Bałkany i Ukraina najtańsze, Chorwacja najpopularniejsza

Największym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się Chorwacja. Średnia cena pobytu w tym kraju na wiosnę i w lecie nie zmienia się, i wynosi średnio 320 zł za noc. Cenowym numerem jeden jest również macedońskie Skopje (na zdjęciu poniżej), w którym średni wydatek zarówno w okresie wiosennym, jak i letnim wynosi 200 zł za nocleg (czyli 50 złotych za osobę).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Alexandra Lande

– Najatrakcyjniejszymi miejscami wypoczynkowymi zbliżających się wakacji są kraje bałkańskie, kuszące stałymi, niskimi cenami, niezależnie od sezonu – komentuje Marta Górska, Project Manager PR&SEO HomeToGo. – Koszty w większości stolic bałkańskich zamykają się w przedziale 240-260 zł za noc. Są to ciekawe alternatywy dla popularnych europejskich destynacji nie tylko z powodu przystępnych opłat, ale również ze względu na piękno krajobrazu i ciekawe atrakcje turystyczne.

dog6oqo

Niskie opłaty znajdziemy też u naszych wschodnich sąsiadów. Stabilnymi cenami zarówno w okresie wiosennym, jak i letnim wyróżnia się Lwów (na zdjęciu poniżej), gdzie za tygodniowy pobyt zapłacimy 200 zł oraz Wilno, w którym wydamy 350 zł. Z kolei noc w Kijowie kosztuje nawet 10 proc. taniej w okresie wakacyjnym, czyli 250 zł.

Lwów. Shutterstock.com
Lwów. Źródło: Shutterstock.com, fot: photosounds

W innych europejskich miastach również można spotkać tańsze noclegi. Przykładem może być Sewilla, gdzie cena w wakacje spada aż o 30 proc. w porównaniu do wydatków majówkowych – do 440 zł za noc.

Włochy i greckie wyspy znacznie drożeją

Nie zawsze ceny w najtańszych lokalizacjach są tak stabilne i korzystne, jak na Bałkanach. Najtańszymi destynacjami majówki w 2017 roku były miasta włoskie, cieszące się sporym zainteresowaniem wśród Polaków. Nocleg w Bibione wyniósł w maju średnio 220 zł, w Lecce 310 zł (na zdjęciu poniżej), a w Riccione 360 zł. Niestety, koszty te ulegną znacznym podwyżkom w sezonie letnim, nawet o 100 proc. Wzrastające opłaty obejmą też Saloniki – wzrost o 20 proc. do 400 zł za noc.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Najdroższymi lokalizacjami wiosny i lata 2017 roku są greckie wyspy oraz hiszpańska Ibiza. Już na wiosnę średnia cena noclegu na Mykonosie wyniosła 2200 zł, a na Ibizie 1500 zł (na zdjęciu poniżej). Taki wakacyjny wypad na jedną z wysp będzie kosztować aż o tysiąc złotych więcej.

dog6oqo

Osoby z ograniczonym budżetem wypoczynkowym powinny omijać również kilka europejskich stolic, takich jak Londyn, w którym średnio opłaty sięgają 1200 zł za noc. Najdroższą stolicą wakacji będzie Reykjavik, gdzie w okresie wiosennym czteroosobowa rodzina zapłaciła za nocleg 1100 zł, a latem wydatki te wzrosną jeszcze o ponad 20 proc.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Sergio TB

Jeśli chcemy zaplanować odpoczynek na miarę naszej kieszeni, warto zatem na bieżąco sprawdzać koszty pobytu w poszczególnych miastach oraz porównywać oferty noclegowe tydzień po tygodniu.

Źródło: HomeToGo

dog6oqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dog6oqo