Skalne miasta w Polsce. Nie każdy wie, że istnieją
Skalne miasta to unikalne kamienne labirynty, pośród których turyści czują się, jakby trafili do pełnej magii krainy gigantów. Najsłynniejszym takim miejscem, przyciągającym również polskich zwiedzających, jest Skalne Miasto Adršpach w Czechach. Jednak by móc podziwiać skalne miasta, wcale nie trzeba jechać za granicę!
31.05.2021 22:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skalne miasta w Polsce może nie są tak rozpromowane jak sztandarowa czeska atrakcja, ale właśnie w tym cały ich urok. Trafiają tu bowiem tylko zainteresowani, których naprawdę zachwyca to unikalne dzieło natury. Warto przypomnieć, że większość skalnych miast to rezerwaty przyrody, a wędrówki możliwe są jedynie po wyznaczonych trasach.
Najpiękniejsze skalne miasta w Polsce znajdują się na południu kraju. Słyną z nich zwłaszcza okolice Gór Stołowych!
Zobacz także
Błędne Skały w Górach Stołowych
Labirynt Błędnych Skał to jedna z największych atrakcji Gór Stołowych. Do złudzenia przypomina formy z Adršpachu. Na szlak prowadzący ku skałom turyści zwykle wchodzą w Karłowie, a do celu docierają po około godzinie marszu zieloną trasą. Ci bardziej wygodni mogą przyjechać samochodem, ponieważ niedaleko kas Parku Narodowego Gór Stołowych, dostępny jest płatny parking. Również wstęp na trasę turystyczną, prowadzącą ku Błędnym Skałom, jest biletowany!
Wyjątkowe skalne miasto znajduje się w masywie Skalniaka, a jego powierzchnia zajmuje prawie 22 hektary. Jest to labirynt zaułków i szczelin, pośród których biegną drewniane kładki – nie można z nich schodzić! Niekiedy robi się tam naprawdę wąsko. Przeciskając się przesmykami oddzielającymi wysokie, gładkie bloki skalne, można poczuć się jak w innym świecie. Wiele skał ma swoje unikalne nazwy, jak na przykład Kurza Stopka, Skalne Siodło czy Labirynt. Na Skalnych Czaszach znajduje się punkt widokowy – przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec nawet Karkonosze.
- Byłam przy okazji pobytu w Kudowie-Zdroju. Przy okazji rezerwacji noclegu na Nocowanie.pl znalazłam też informacje o okolicznych atrakcjach. Muszę powiedzieć, że Błędne Skały mnie zachwyciły. To piękne miejsce, a wędrówki wśród wysokich bloków skalnych, tworzących labirynt, robią wrażenie. Polecam przyjechać tu rano, później zjeżdża się więcej turystów - mówi Magda z Warszawy.
Skamieniałe Miasto na Pogórzu Ciężkowickim
Inne polskie skalne miasto znajduje się w województwie małopolskim, a dokładnie na Pogórzu Ciężkowickim, niecałe 30 kilometrów od Gorlic, w połowie drogi pomiędzy Tarnowem a Nowym Sączem. Skamieniałe Miasto jest rezerwatem przyrody nieożywionej, w którym można zobaczyć wyjątkowe skały zbudowane z gruboziarnistych piaskowców i zlepieńców ciężkowickich. Ich kształty przybierają różne formy, najczęściej spotykaną jest maczuga albo skalny grzyb.
Również w Skamieniałym Mieście skałom nadano nazwy. Najbardziej znana jest Czarownica, ze względu na charakterystyczny kształt, przypominający profil twarzy wiedźmy. Natomiast największy jest Grunwald - skałę wcześniej nazywano Piekłem. Jednak w 500. Rocznicę bitwy pod Grunwaldem postanowiono ją przemianować. Ścieżka cały czas biegnie wśród malowniczych formacji skalnych, naprawdę można poczuć się tak, jak podczas spaceru wąskimi uliczkami miasta, które wskutek czarów zostało zamienione w kamień.
Do Skamieniałego Miasta prowadzi niebieski szlak turystyczny, na który można wejść niedaleko centrum Ciężkowic. Parking znajduje się przy trasie Tarnów – Ciężkowice – Gorlice.
Piekło pod Niekłaniem - turystyczna atrakcja świętokrzyskiego
Skałki w rezerwacie Piekło pod Niekłaniem są lokalną atrakcją, która dostępna jest na terenie województwa świętokrzyskiego. Na pewno powinna usłyszeć o tym miejscu cała Polska!
Znajduje się niedaleko miejscowości Niekłań Wielki, w połowie drogi między Końskimi a Skarżyskiem-Kamienną. W 1959 roku został tu utworzony rezerwat przyrody, który teraz ma powierzchnię prawie 7 hektarów. Turyści mogą zobaczyć tu fantazyjne formy skalne, powstałe wskutek erozji wiatrowej.
Jest to jedno z ciekawszych miejsc w Świętokrzyskiem, położone poza utartymi szlakami. Powinniśmy być przyzwyczajeni, że ten region upodobały sobie wiedźmy, które na Łysej Górze organizowały sabaty. Jednak skąd pod Niekłaniem wzięło się piekło?
Zobacz także
Według miejscowej legendy, skałki pod Niekłaniem są tak naprawdę zakątkiem, w którym z rozkazu Lucyfera swoją pokutę odbywały nieposłuszne diabły. Zamienione w kamień miały w ten sposób zostać ukarane za lenistwo oraz złe sprawowanie w piekle. Czy skały przypominają piekielne postacie? To trzeba ocenić już na miejscu.