WyspySkarby natury - zagrożone miejsca na ziemi

Skarby natury - zagrożone miejsca na ziemi

Skarby natury - zagrożone miejsca na ziemi
Źródło zdjęć: © Nickolay Vinokurov/Shutterstock.com

Globalne ocieplenie, powodujące zmiany klimatu na ziemi i niszcząca działalność człowieka powodują nieodwracalne zmiany na naszej planecie. W związku z nimi dalsza egzystencja wielu skarbów przyrody stoi pod znakiem zapytania. Poznajmy je więc, zanim będzie za późno.

Globalne ocieplenie, powodujące zmiany klimatu na ziemi i niszcząca działalność człowieka powodują nieodwracalne zmiany na naszej planecie. W związku z nimi dalsza egzystencja wielu skarbów przyrody stoi pod znakiem zapytania. Poznajmy je więc, zanim będzie za późno.

Naukowcy alarmują, że Morze Martwe wysycha w naprawdę zastraszającym tempie. Jego wody obniżają się co roku aż o 70-80 centymetrów, co powoduje zmniejszanie jego powierzchni średnio o 5 km kw. rocznie. Zmiany klimatu i ocieplenie mogą spowodować, że w przeciągu 50 lat woda z Morza Martwego może całkowicie wyparować. Przy wsparciu międzynarodowych ekspertów, rządy Izraela i Jordanii pracują obecnie nad realizacją projektu "Two Seas Canal", który umożliwiłby zasilanie tego słonego jeziora wodą z Morza Czerwonego specjalnym kanałem. Jest to jedna z koncepcji ratowania tego wyjątkowego zbiornika przed zupełnym zniknięciem.

Travel Channel /udm/at

1 / 5

Zagrożone miejsca - Góry Cairngorms

Obraz
© Stephen Lavery/Shutterstock.com

Szkockie pasmo Craingorms przypomina Bieszczady, gdyż stanowi dość jednolity ,,płaski obszar". Płaskowyż ten jest ponurym, niebezpiecznym obszarem subarktycznej tundry położonym na północy kraju, na którym znajdują się cztery z pięciu najwyższych brytyjskich szczytów. Jest to również dom dziesiątków rzadkich gatunków roślin i ptaków, w tym pardwy górskiej i śnieguły. Niestety, wynikający z globalnego ocieplenia wzrost temperatur konsekwentnie wyniszcza porastający góry mech. Coraz rzadziej widuje się tu mornele i inne rzadkie ptaki. Znikający ze stoków śnieg przyczynił się również do zmniejszenia liczby odwiedzających ten region narciarzy.

2 / 5

Zagrożone miejsca - Wielka Rafa Koralowa

Obraz
© Edward Haylan/Shutterstock.com

Położona u wybrzeży Australii Wielka Rafa Barierowa to największa na świecie rafa koralowa. Ten cud natury jest zagrożony przez szybki rozwój wybrzeża. W ciągu ostatnich 27 lat pokrywa korali spadła o 50 procent. Dodatkowym czynnikiem destrukcyjnym jest wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Coraz większe ilości tego gazu rozkładają się w morzach, przyczyniając się do wzrostu ich zakwaszenia. Ponadto, zmiany klimatyczne są przyczyną częstszych i silniejszych sztormów, które również nie pozostają bez wpływu na dalsze funkcjonowanie Wielkiej Rafy Koralowej.

3 / 5

Zagrożone miejsca - Malediwy

Obraz
© R McIntyre/Shutterstock.com

Malediwy to archipelag położony na Oceanie Indyjskim, złożony z setek maleńkich wysepek, rozrzuconych na wodzie niczym sznur pereł. Wysokość terenu większości z nich nie przekracza jednego metra n.p.m. Piaszczyste plaże, palmy i luksusowe kurorty, z usadowionymi nad powierzchnią wody domkami na palach, stanowią dla wielu wyobrażenie idealnych wakacji. Niestety obecnie ten raj znajduje się na krawędzi zagłady ze względu na wciąż podnoszący się poziom wód w oceanach.

4 / 5

Zagrożone miejsca - Park Narodowy Glacier

Obraz
© puttsk/Shutterstock.com

Ten przepiękny teren położony jest w Górach Skalistych, w północno-zachodniej części stanu Montana, w pobliżu granicy z Kanadą. Utworzony w 1910 r. Park Narodowy Glacier jest jednym z najwspanialszych obszarów dzikiej przyrody w Stanach Zjednoczonych. Niegdyś góry w całości pokrywał tu śnieg, a według danych z połowy XIX w. znajdowało się w nich 150 lodowców. Ich liczba spadła drastycznie i obecnie jest ich zaledwie 27. Naukowcy przepowiadają natomiast, że do 2030 r. nie uchowa się nawet jeden.

5 / 5

Zagrożone miejsca - Wyspy Galapagos

Obraz
© Alex Pix/Shutterstock.com

Wyspy Galapagos to archipelag pochodzenia wulkanicznego, położony na wysokości równika na Oceanie Spokojnym. Żyjące na należących do Ekwadoru wyspach zwierzęta są teraz bardziej niż kiedykolwiek zagrożone wyginięciem. Wzrost liczby turystów odwiedzających rozsławiony przez Karola Darwina archipelag, globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska to tylko kilka czynników, które przyczyniły się do rozwoju problemu. Ludność Galapagos wzrosła od 1960 r. prawie dziesięciokrotnie i osiągnęła 30 tys. osób. W tej chwili najbardziej zagrożonymi gatunkami są m.in. lwy morskie, żółwie słoniowe czy nielotny kormoran galapagoski.

Travel Channel /udm/at

Więcej ciekawych informacji na temat zagrożonych miejsc na ziemi możecie znaleźć oglądając program ,,Obieżyświat" emitowany na kanale Travel Channel, od poniedziałku do piątku o 6:00.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)