Trwa ładowanie...

Słowacja luzuje obostrzenia. Co z podróżami?

Od 19 kwietnia na Słowacji w ścisłym reżimie sanitarnym mogą działać m.in. sklepy, zakłady usługowe, szkoły, hotele i kościoły. Rząd nie zgodził się na otwarcie restauracji i nie złagodził zasad wjazdu do kraju.

Bratysława - stolica SłowacjiBratysława - stolica SłowacjiŹródło: 123RF
d28dxzj
d28dxzj

To pierwsze tak duże poluzowanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa na Słowacji od czasu ich zaostrzenia przed świętami Bożego Narodzenia.

Słowacja luzuje obostrzenia

W poniedziałek 19 kwietnia do szkół wrócili uczniowie i został zniesiony zakaz rekreacji poza gminą zamieszkania. Otwarto sklepy, ale do większości z nich wejście jest możliwe po przedłożeniu negatywnego testu na obecność koronawirusa, zaświadczenia o przebyciu choroby COVID-19 lub o szczepieniu.

Zmianą jest odejście od ścisłego wymogu noszenia masek FFP2. Nie są już potrzebne na otwartej przestrzeni, jeżeli odległość od innych osób wynosi co najmniej 5 m. Ograniczenie nie ma zastosowania w przypadku osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym.

d28dxzj

W ramach obowiązujących od poniedziałku zmian w kościołach mogą być odprawiane msze święte, ale przy obowiązującym limicie 1 osoby na 15 m kw. Dotąd świątynie były otwarte jedynie dla wiernych modlących się indywidualnie.

Koronawirus na Słowacji

Sytuacja epidemiologiczna na Słowacji zaczęła się poprawiać w marcu br. Liczba hospitalizowanych z potwierdzonym lub podejrzewanym koronawirusem w marcu przekraczała 4 tys. pacjentów dziennie. Aktualnie spadła o połowę. Jak donoszą słowackie media, jeśli sytuacja się nie pogorszy, w przyszłym tygodniu być może zostaną otwarte restauracyjne ogródki. Aktualnie możliwa jest sprzedaż napojów i posiłków na wynos.

Obecne zmiany w obowiązujących restrykcjach nie uwzględniły odejścia od ścisłych zasad ograniczających wjazd do Republiki Słowackiej. Turystów przy przyjazdach z państw, także z Unii Europejskiej, o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego, obowiązuje kwarantanna, która trwa 14 dni. Jeszcze kilka dni temu mówiło się o tym, że Polaków ten obowiązek nie będzie dotyczył. Słowacki rząd szybko się jednak z tego pomysłu wycofał i kwarantanna dotyczy to także osób przyjeżdżających z Polski, niezależnie od tego czy są zaszczepione.

Co ważne, obywatele krajów Unii Europejskiej, w tym obywatele polscy, mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji do innego kraju UE w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych.

d28dxzj

Do 28 kwietnia na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koronawirus na Słowacji. Premier mówi o masowym testowaniu. "To był duży szok"

d28dxzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28dxzj