Śmierdzący problem na gdańskiej plaży. "Tworzą się hałdy sięgające do kolan"
Plaża w gdańskim Brzeźnie jest popularna wśród mieszkańców i turystów, których przyciąga również tamtejsze molo. Niestety, ostatnie upalne dni sprawiły, że czuć tam wyjątkowo nieprzyjemny zapach gnijących glonów.
W ostatnich dniach problem glonów na plaży w Brzeźnie stał się jeszcze bardziej dotkliwy. Połączenie ukształtowania terenu, prądów morskich, wiatru wiejącego z zachodu (nie pozwala glonom odpłynąć) oraz wysokich temperatur sprawia, że na brzegach jest ich bardzo dużo i zaczynają gnić. Co za tym idzie, dookoła unosi się nieprzyjemny zapach.
Najgorzej jest między molo a falochronem zachodnim.
Problem nie tylko dla turystów
Na taką sytuacje narzekają zarówno turyści, jak i mieszkańcy Trójmiasta.
- Specyficzny "zapach" czuć nie tylko na plaży, ale też w parku Brzeźnieńskim i całym pasie nadmorskim aż do molo [...] Miejscami tworzą się hałdy - rozkładających i śmierdzących glonów - sięgające do kolan - mówi w rozmowie z portalem trojmiasto.pl pani Beata, mieszkanka Brzeźna i lokalny przedsiębiorca.
- Plaże są bardzo fajne. Jedyne do czego można się przyczepić to glony na brzegu, które zniechęcają. Nie potrzeba dużo, by to uprzątnąć, a dałoby wiele - zauważa jedna z turystek w rozmowie z Radiem Gdańsk.
Glony w Trójmieście. Miasta robią, co mogą
- Wybieramy i przesiewamy na miarę możliwości. Ręcznie sprzątamy praktycznie przez całą dobę. W ciągu dnia są serwisy, a rano większe sprzątanie. Nie zawsze sita są w stanie zebrać wszystko. Akcje przesiewania, ze względów środowiskowych, prowadzimy raz w tygodniu - tłumaczy w rozmowie z Radiem Gdańsk Łukasz Iwański z Gdańskiego Ośrodka Sportu.
Glony pojawiają się nie tylko w Brzeźnie, walka z nimi toczy się również na sopockich plażach. - Ilość zbieranych glonów w sezonie to nawet 30-40 ton dziennie - czytamy na stronie sopot.pl.
Jak informuje miasto, glony sprzątane są mechanicznie - przez ciągnik z broną z sitem - codziennie od godz. 6 do 9 (po tej godzinie sprzęt nie może wjeżdżać na plażę). Sopocki MOSiR zbiera glony z plaż miejskich przy wejściach 7 do 9, 11 do 13, 17 do 19, od Sheraton do mola, od mola do wejścia 24, od 25 do 31/32 oraz od 35 do 45.
Źródła: trojmiasto.pl, radiogdansk.pl, sopot.pl