Trwa ładowanie...
wielka brytania
12-04-2013 14:43

Snowdonia. Poznaj piąty cud Walii

Snowdonia zaliczana jest do pięciu cudów Walii. W tym bajkowym regionie mocnych wrażeń mogą szukać zwolennicy raftingu, spływów kajakowych, wspinaczki górskiej, windsurfingu oraz miłośnicy żeglowania po jeziorach przypominających "Morskie Oko".

Snowdonia. Poznaj piąty cud WaliiŹródło: Gail Johnson - Fotolia.com
d2cz8b3
d2cz8b3

Snowdonia zaliczana jest do pięciu cudów Walii. Ta górzysta kraina leży w północno - zachodniej części kraju. Urwiste stoki gór ukształtowane przez lodowce, najwyższe szczyty Anglii i Walii, gęsto zalesione doliny, wrzosowiska, górskie jeziora, wodospady, potężne zamki, zachwycające linie brzegowe - Snowdonia to raj dla turystów pieszych, rowerowych, konnych, a także dla miłośników sportów ekstremalnych.

Bogactwo natury i różnorodność krajobrazu stwarzają tu wspaniałe warunki do uprawiania różnych form turystyki aktywnej. W tym bajkowym regionie, mocnych wrażeń mogą szukać zwolennicy raftingu, spływów kajakowych, wspinaczki górskiej, windsurfingu oraz miłośnicy żeglowania po jeziorach przypominających Morskie Oko.

Nazwa regionu pochodzi od nazwy najwyższego masywu Gór Kambryjskich na terenie Walii i Anglii - Snowdon, który ma 1850 metrów wysokości. W języku walijskim Snowdon nosi nazwę _ Yr Wyddfa _czyli grób, natomiast Snowdonia to dla Walijczyków _ Eryri _ czyli "miejsce orłów". Legenda głosi, że król Artur pokonał tutaj giganta. Niektórzy uważają, że na szczycie góry Snowdon znajduje się grób Artura. Snowdonia jest również uznawana za centrum języka walijskiego. Około 65% mieszkańców tego regionu posługuje się tym językiem na co dzień. Dla niektórych jest to nawet pierwszy język urzędowy.

d2cz8b3

Snowdonię można podzielić na cztery obszary. Pierwszy z nich obejmuje takie pasma górskie jak: _ Moel Hebog, Mynydd Mawr, Nantle Ridge _, masyw _ Snowdon, Glyderau _oraz _ Carneddau _ i jest najpopularniejszym obszarem wśród miłośników wycieczek pieszych. Na terenie drugiego obszaru znajdują się: szczyt _ Moel Siabod _, masyw _ Moelwynion _ oraz góry dookoła miasteczka _ Blaenau Ffestiniog _. U stóp góry _ Moel Siabod _mieści się centrum _ Plas y Brenin _(UK National Mountain Centre). W ośrodku znajdują się dwie ścianki wspinaczkowe, sklep i wypożyczalnia sprzętu, sztuczny stok narciarski, basen i tor przeszkód dla kajaków górskich. W pobliżu _ Plas y Brenin _jest również pub, na ścianach którego widnieją podpisy uczestników wyprawy na Everest z 1924 roku. Centrum organizuje kursy wspinaczkowe, narciarskie oraz kajakowe.

Trzecia, bagienna część Snowdonii, obejmuje pasmo _ Rhinogydd _ na zachodzie oraz grupę _ Arenig i Migneint _. Ten obszar nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów ze względu na niedostępność terenu. W skład czwartego obszaru, najbardziej wysuniętego na południe wchodzą: _ Cadair Idris _oraz _ Aran Fawddwy _- najwyższa góra masywu _ Snowdon _. _ Cadair Idris _wśród wszystkich szczytów Walii jest wzgórzem najczęściej wybieranym przez wędrowców. Nazwa _ Cadair Idris _oznacza "tron Artura". Jednak niekoniecznie chodzi tu o znanego władcę. Równie dobrze mogło to być imię walijskiego czarnoksiężnika. Legenda głosi, że każdy, kto spędzi noc na szczycie, stanie się albo wieszczem, albo szaleńcem. Z najlepszego miejsca widokowego, jakim jest patio farmy Olwena Evansa, można zobaczyć długie, falujące pastwiska, spięte na końcu klamrą pasma gór. Ponad 600-metrowy szczyt góruje dostojnie nad doliną. Widać strome urwiska, a poniżej trzy wysoko położone jeziora.

W Snowdonii znajduje się drugi co do wielkości Park Narodowy w Wielkiej Brytanii. Park, podobnie jak region, nosi nazwę Snowdonia. Nie jest jednak objęty ścisłą ochroną, jak większość parków w Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Na jego terenie mieszka i pracuje ponad 27 500 osób. W obrębie Parku znajduje się również małe miasteczko _ Blaenau Ffestiniog _, w którym mieści się podziemny świat kopalni łupków kamiennych. Kopalnia zaliczana jest do 5 głównych atrakcji turystycznych Walii. Część terenów Snowdonii stanowi własność prywatną, piechurzy mogą jednak swobodnie wędrować przez pola, lasy, niekiedy nawet przez ogrody i farmy. W Parku wytyczono ogólnodostępne ścieżki przez zamieszkane obszary.

"Snowdonia to doskonałe miejsce na piesze wakacje" - stwierdziła Katarzyna Smurzyńska z Brytyjskiej Centrali Turystyki VisitBritain. "W regionie znajduje się sieć ścieżek i szlaków, a możliwości wędrowania są nieograniczone. Można iść przed siebie bez przerwy albo zatrzymać się w jakiejś wiosce na tydzień i poznawać górzyste okolice, robiąc krótkie, jednodniowe wypady w góry. Szlaki: Llanberis, Snowdon Ranger, Pyg, Miners, Rhyd Ddu, Over Y Lliwedd, Crib Goch oraz Watkin prowadzą na szczyt Snowdon, z którego rozpościerają się przepiękne widoki. W bezchmurny dzień można zobaczyć Irlandię, Szkocję, Anglię, 29 hrabstw, 29 jezior oraz 17 wysp" - dodała.

d2cz8b3

Snowdonię warto zwiedzać na rowerze. Region oferuje sieć wąskich wiejskich dróżek, wiodących przez pola i ciche wioski, idealnych dla rowerzystów. Amatorzy mocniejszych wrażeń mogą zapuścić się w bardziej dzikie tereny przemierzając wzgórza, lasy i wyżynne wrzosowiska. Miłośnicy "dwóch kółek" przemierzając las _ Ced-y-Brenin _, poczują się jak w siódmym niebie. Jadąc na rowerze, można podziwiać malownicze widoki górskie oraz wybrzeże północno-zachodniej części Walii. Ścieżki dopasowane są do różnych potrzeb turystów. Ci podróżujący z dziećmi mają do wyboru łatwe, wręcz sielankowe trasy, natomiast wyczynowcy mogą szaleć na trudniejszych ścieżkach wymagających dobrej kondycji fizycznej.

Turyści, którzy lubią, gdy krew szybciej płynie w żyłach, w Snowdonii poczują się jak w raju. Miłośnicy wspinaczki znajdą zarówno krótkie, jak i dłuższe trasy wspinaczkowe. "Początkujący mogą spróbować sił na ściance zwanej Tryfan Fach, natomiast doświadczonych alpinistów zadowolą Tryfan East oraz Milestone Buttress" - powiedziała Katarzyna Smurzyńska. Na miłośników sportów wodnych czekają rzeki górskie oraz jeziora, po których można pływać wynajętą łodzią. W Snowdonii mocnych przeżyć mogą szukać również zwolennicy raftingu.

Walia słynie z największego zagęszczenia zamków na świecie. Na terenie Snowdonii znajdują się dwie fortece: Caernarfon oraz Harlech. Zamek Caernarfon nad rzekami Seiont i Menai Strait jest średniowieczną budowlą wzniesioną przez Edwarda I. Tu przyszedł na świat jego pierworodny syn. Do dzisiaj odbywa się w Caernarfon inwestytura pierworodnych synów brytyjskich monarchów. W 1969 roku obwołano tutaj księciem Walii Karola Mountbatten-Windsora. Uroczystość oglądało ponad 500 milionów widzów na całym świecie.

Zamek Harlech jest natomiast najokazalszą fortecą zbudowaną w czasach Edwarda I. Harlech, położony wysoko na skalistej górze, był z jednej strony chroniony przez zatokę i klify, a z drugiej przez bagna. Widok z Harlech na zatokę Tremadog i półwysep Llyn na zachodzie oraz na Snowdonię na północy zapiera dech w piersiach. Caernarfon oraz Harlech zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

d2cz8b3

Walijska wąskotorowa kolej parowa to doskonały sposób by obejrzeć najpiękniejsze zakątki Snowdonii. Początkowo kolej służyła do przewożenia wydobywanych w walijskich kopalniach łupków do nadbrzeżnych portów załadunkowych. Obecnie jest to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Walii. Każdy pociąg jest wyjątkowy - nie ma dwóch identycznych parowozów. "Kolejka Snowdon Mountain Railway, z napędem parowym z 1896, prowadzi na sam szczyt Snowdon. Z góry rozciąga się przepiękny widok na rozległe tereny północno-zachodniej Walii oraz irlandzkie wybrzeże" - powiedziała Katarzyna Smurzyńska z Brytyjskiej Centrali Turystyki VisitBritain.

Popularną atrakcją bez względu na pogodę jest Labirynt Króla Artura znajdujący się w Corris. Ten niesamowity labirynt przemierza się łodzią, płynąc podziemną rzeką. Na zwiedzających czekają nie tylko niezapomniane widoki - wodospady, przepastne pieczary, ale również ciekawe legendy opowiadane przez lokalnych przewodników, a wszystko to wspierane przez efekty specjalne - światło i dźwięk.

W Snowdonii znajduje się również przepiękna linia brzegowa z piaszczystymi plażami i czarującymi zatoczkami. Główna szosa prowadząca wzdłuż wybrzeża, przypomina czasem lokalną drogę. Jest wąska - tylko jeden pas ruchu w jedną stronę, bez pobocza, ale zarazem bardzo malownicza.

To przybliża się do morza, to oddala od niego. Po jednej stronie szosy znajdują się zielone wzgórza, rzadkie zabudowania, stada owiec na łąkach, tafle jeziora (jest ich ponad 100 w tym regionie). Po drugiej stronie ulicy można podziwiać klify, plaże, wyspy, romantyczne zatoki i porty. Przed większymi miejscowościami pojawiają się też - miedzy szosą a samym morzem - pola golfowe. Z daleka dostrzec można na nich malutkie postacie graczy.

Informacji na temat noclegów warto poszukać na stronie Brytyjskiej Centrali Turystyki. W tym regionie można przenocować w przytulnej gospodzie, gościnnym, zadbanym schronisku lub we własnym namiocie. Bez względu na budżet wybór między prymitywną szopą i eleganckim hotelem, maleńkim domkiem czy wielkim zamkiem jest również częścią przyjemności w podróży po bajkowej Snowdonii.

d2cz8b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cz8b3