Trwa ładowanie...
d3qjnsl

Sopot chce chronić łabędzie i mewy. Rozpoczęli akcję #nieschlebiajmi

W Sopocie chcą uświadamiać mieszkańców oraz turystów, by nie dokarmiali łabędzi czy mew. Dlaczego? Bo mogą je zabić. Miasto rozpoczęło właśnie kampanię edukacyjną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Urzędnicy nie tylko zachęcają do zaprzestania dokarmiania ptaków. Proszą, by mieszkańcy i turyści nie bali się zwracać uwagi osobom, które będą to robić
Urzędnicy nie tylko zachęcają do zaprzestania dokarmiania ptaków. Proszą, by mieszkańcy i turyści nie bali się zwracać uwagi osobom, które będą to robić (Istock)
d3qjnsl

#

nieschlebiajmi - to hasło i oficjalny hasztag akcji sopockich urzędników. Jak informują, każdego roku w wyniku szkodliwego dokarmiania pieczywem łabędzie i mewy zmagają się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zła dieta prowadzi bowiem do kwasicy, chorób nerek i zatruć. Ale to nie wszystko. Skutkiem jedzenia chleba może być też tzw. anielskie skrzydło, czyli deformacja, która uniemożliwia łabędziom latanie.

I choć niektórym w głowie się nie mieści, że mieliby zaniechać rodzinnych spacerów i rozsypywania okruszków na plaży, to eksperci są jednomyślni. Niewłaściwe dokarmianie ptaków nie tylko narusza ich zdrowe nawyki, ale może też prowadzić do kalectwa, a w wielu przypadkach nawet śmierci.

d3qjnsl

- Od dłuższego czasu dostajemy sygnały od mieszkańców, od gości, ale też od osób, które profesjonalnie zajmują się opieką nad zwierzętami że nie jest to dobre. Taka inicjatywa - zwykła, ludzka - która wypływa z dobrych przesłanek może mieć dla tych zwierząt bardzo tragiczne skutki. Ptaki chorują czy wręcz umierają - mówi wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Przy wejściu na plażę, obok sopockiego mola, ustawione zostały banery informacyjne z napisami w języku polskim i angielskim, z których można się dowiedzieć dlaczego nie należy dokarmiać ptaków.

Urzędnicy nie tylko zachęcają do zaprzestania dokarmiania ptaków. Proszą, by mieszkańcy i turyści nie bali się zwracać uwagi osobom, które będą to robić.

d3qjnsl

Ornitolodzy zaznaczają, że ptaki wodne należy dokarmiać tylko zimą, gdy pokrywa śnieżna jest gruba, a zbiornik wodny zamarznięty, bo takie warunki mogą uniemożliwić zwierzętom dotarcie do pokarmu. Wówczas należy podawać ziarna zbóż oraz gotowane warzywa pokrojone w drobne kawałki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najmodniejszy kurort w Polsce. Dwa oblicza Sopotu

d3qjnsl

Podziel się opinią

Share

d3qjnsl

d3qjnsl