Trwa ładowanie...
d18b2h3

"Spektakularne" odkrycie na Antarktydzie. Okazało się fikcją

Wydłużone czaszki wciąż fascynują naukowców. Były oznaką najwyższego statusu społecznego. Najstarsze tego typu artefakty odnaleziono w jaskini Szanidar w Iraku. Kilka lat temu świat zelektryzowało odkrycie ich na Antarktydzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy wydłużone czaszki rzeczywiście mogły się znaleźć na biegunie południowym? Bloger to sprawdził
Czy wydłużone czaszki rzeczywiście mogły się znaleźć na biegunie południowym? Bloger to sprawdził (Facebook.com)
d18b2h3

W 2014 r. media pisały o odkryciu trzech wydłużonych czaszek na Antarktydzie. Podkreślano, że to przełomowe znalezisko, bo przecież sądzono, że po raz pierwszy człowiek dotarł na biegun południowy w 1820 r. Jak to więc możliwe, że znaleziono szczątki w takim miejscu? Czy to odkrycie zmieniło spojrzenie na historię ludzkości?

Artykuł jako pierwsze medium opublikowało American Life Wire. Znaleziskiem pochwalił się archeolog Damian Waters pracujący w Instytucie Smithsonian. To on przekazał informację, że wraz ze swoim zespołem badawczym, odnalazł trzy wydłużone czaszki w regionie La Paille na Antarktydzie. Na dowód dołączył trzy fotografie artefaktów.

d18b2h3

– Nie możemy w to uwierzyć. Nie dość, że znaleźliśmy ludzkie szczątki na Antarktydzie – to od razu są to wydłużone czaszki – chwalił się Damian Waters.

Bloger prowadzący w serwisie internetowym YouTube kanał "Kosmiczne opowieści" postanowił sprawdzić, ile jest prawdy w tym znalezisku.

Szybko okazało się, że żaden archeolog Damian Waters nigdy nie pracował w Instytucie Smithsonian, po drugie nie ma na Antarktydzie regionu La Paille, a czaszki, które dołączono dla uwiarygodnienia znaleziska, to zdjęcia z muzem w Peru.

d18b2h3

Spektakularne odkrycie, które miało odmienić spojrzenie na historię ludzkości, okazało się "fake newsem". Wciąż nie wiadomo, kto jest autorem zmyślonej informacji. Jedno jest pewne – czaszki o nietypowym kształcie istnieją naprawdę. Można zobaczyć je w Narodowym Muzeum Antropologicznym w Limie, stolicy Peru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Naukowcy eksplorują dziewicze jezioro

d18b2h3

Podziel się opinią

Share

d18b2h3

d18b2h3
d18b2h3