Trwa ładowanie...

"Spektakularne" odkrycie na Antarktydzie. Okazało się fikcją

Wydłużone czaszki wciąż fascynują naukowców. Były oznaką najwyższego statusu społecznego. Najstarsze tego typu artefakty odnaleziono w jaskini Szanidar w Iraku. Kilka lat temu świat zelektryzowało odkrycie ich na Antarktydzie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

"Spektakularne" odkrycie na Antarktydzie. Okazało się fikcjąŹródło: Facebook.com
dt2d2l5
dt2d2l5

W 2014 r. media pisały o odkryciu trzech wydłużonych czaszek na Antarktydzie. Podkreślano, że to przełomowe znalezisko, bo przecież sądzono, że po raz pierwszy człowiek dotarł na biegun południowy w 1820 r. Jak to więc możliwe, że znaleziono szczątki w takim miejscu? Czy to odkrycie zmieniło spojrzenie na historię ludzkości?

Artykuł jako pierwsze medium opublikowało American Life Wire. Znaleziskiem pochwalił się archeolog Damian Waters pracujący w Instytucie Smithsonian. To on przekazał informację, że wraz ze swoim zespołem badawczym, odnalazł trzy wydłużone czaszki w regionie La Paille na Antarktydzie. Na dowód dołączył trzy fotografie artefaktów.

– Nie możemy w to uwierzyć. Nie dość, że znaleźliśmy ludzkie szczątki na Antarktydzie – to od razu są to wydłużone czaszki – chwalił się Damian Waters.

dt2d2l5

Bloger prowadzący w serwisie internetowym YouTube kanał "Kosmiczne opowieści" postanowił sprawdzić, ile jest prawdy w tym znalezisku.

Szybko okazało się, że żaden archeolog Damian Waters nigdy nie pracował w Instytucie Smithsonian, po drugie nie ma na Antarktydzie regionu La Paille, a czaszki, które dołączono dla uwiarygodnienia znaleziska, to zdjęcia z muzem w Peru.

Spektakularne odkrycie, które miało odmienić spojrzenie na historię ludzkości, okazało się "fake newsem". Wciąż nie wiadomo, kto jest autorem zmyślonej informacji. Jedno jest pewne – czaszki o nietypowym kształcie istnieją naprawdę. Można zobaczyć je w Narodowym Muzeum Antropologicznym w Limie, stolicy Peru.

dt2d2l5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Naukowcy eksplorują dziewicze jezioro

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dt2d2l5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt2d2l5