Trwa ładowanie...

Stanowcza decyzja w Czechach. To cios w Rosjan

Czeski rząd zdecydował, że od wtorku 25 października nie zostaną wpuszczeni do ich kraju obywatele Federacji Rosyjskiej posiadający ważną wizę Schengen wydaną przez dowolne państwo członkowskie Unii Europejskiej. Wcześniej przestano wydawać Rosjanom wizy w czeskich placówkach.

Decyzja zapadła w PradzeDecyzja zapadła w PradzeŹródło: Adobe Stock, fot: Oleksiy Mark
d2742cv

Z danych czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych wynika, że do Czech trafia dziennie m.in. przez lotniska około 200 obywateli rosyjskich.

Zakaz wjazdu do Rosjan

Nowo przyjęty zakaz dotyczy osób podróżujących w celach turystycznych, sportowych lub kulturalnych, które już mają wydane wizy w innym państwie należącym do strefy Schengen.

Tym samym Republika Czeska dołączyła do państw bałtyckich, Polski i Finlandii, które w poprzednich tygodniach zamknęły granice dla rosyjskich turystów.

d2742cv

"Wojownicza agresywna polityka Rosji nie może się powieść. Myślimy o niewinnych ofiarach i wspieramy Ukrainę w jej sprawiedliwej walce" - napisał kilka dni temu na Twitterze Petr Fiala - premier Czech. Podkreślił, że Rosjanom chodzi o zabijanie cywilów i szerzenie strachu.

Szef czeskiego resortu dyplomacji Jan Lipavsky wezwał natomiast Rosję do powstrzymania "bezsensownej wojny". Uważa, że Rosja stosuje metody terrorystyczne. "Jesteśmy świadkami obrzydliwych ataków na niewinnych ludzi, w tym kobiety i dzieci. Putin zapłaci za swoje barbarzyńskie zachowanie. Ukraina zwycięży, a imperialistyczne apetyty Kremla zostaną pogrzebane na zawsze" - dodał po poniedziałkowym ataku.

d2742cv

Stanowcze decyzje w Czechach

Przypomnijmy, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Praga wprowadziła zakaz wydawania wiz dla obywateli Rosji i Białorusi. W innym rozporządzeniu przyjętym przez rząd w środę 12 października z zakazu zwolnieni są Białorusini ubiegający się o wizy związane ze studiami. Warunkiem jest otrzymanie stypendium czeskiego, unijnego lub jednej z organizacji międzynarodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Praga to nie tylko muzea. "Można się pobawić"

d2742cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2742cv