Trwa ładowanie...
Wojciech Gojke

Stok narciarski w Kopenhadze vs dach budynku ZUS w Białymstoku

Coraz częściej w miastach buduje się obiekty, które nie mają być zamkniętymi enklawami. Poza swoją podstawową funkcją mają być też dostępne dla mieszkańców. Idealnym przykładem takiego projektu jest spalarnia Amager Bakke, na której dachu pojawi się stok narciarski. W Polsce takich budynków jest jak na lekarstwo, jednak jeden z mieszkańców Białegostoku postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i chce zorganizować na dachu budynku ZUS-u w swoim mieście wydarzenie, którym już teraz jest zainteresowanych kilka tysięcy osób. Czy inicjatywa jest prawdziwa i pomysł ma szanse dojść do skutku?

Share
Stok narciarski w Kopenhadze vs dach budynku ZUS w BiałymstokuŹródło: Materiały prasowe / Sunridin - Wikipedia.org CC BY 3.0
dgjifiu

W Kopenhadze dobiega końca budowa dużej spalarni śmieci o nazwie Amager Bakke, która ma przetwarzać 400 tys. ton odpadów dziennie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jednocześnie na jej dachu tworzony jest…stok narciarski! Zacznijmy jednak od podstawowych informacji – obiekt powstaje w miejscu starej, 40-letniej elektrociepłowni, położonej obok słynnej, hippisowskiej dzielnicy – Christiani. Nową spalarnię zaprojektowało biuro architektoniczne Bjarke Ingels Group.

Jeszcze w fazie projektowania postanowiono wzbogacić spalarnię o dodatkową funkcję – ośrodek sportowy. Stok o powierzchni 31 tys. km kw. zostanie w całości pokryty syntetycznym granulatem, dzięki czemu jazda na nartach będzie możliwa przez cały rok. Pomyślano też o trasach dla narciarzy o różnych stopniach zaawansowania, które będą poprowadzone także na dole. Ponadto na wysokości 100 m znajdzie się platforma widokowa dla turystów. Cały obiekt będzie otoczony terenami zielonymi. Mało estetyczny komin wkomponowano w bryłę obiektu i wbrew obawom nie będzie bardzo widoczny. Zaprojektowano go tak, by płynący z niego dym miał formę ogromnych pierścieni, o średnicy ok. 30 metrów. To nie koniec niespodzianek – kłęby pary będą w nocy podświetlane laserami.

Białostocki odpowiednik kopenhaskiego Amager Bakke?
W stolicy województwa podlaskiego znajduje się dobrze znany mieszkańcom budynek przy ul. Młynowej 29, który jest siedzibą ZUS-u. W ocenie niektórych, jego dach mógłby zostać wykorzystany w podobnym celu, jak w przypadku nowej spalarni w Kopenhadze. Na portalu społecznościowym Facebook powstało nawet wydarzenie o nazwie „Zjazd na byle czym z dachu ZUS-u w Białymstoku”, którego pomysłodawcą jest Maciej Grygorczuk. Inicjatywa budzi duże zainteresowanie i już teraz chęć uczestniczenia w niej zgłosiło ponad 6 tys. osób. Zawody miałyby odbyć się między 30 grudnia a 1 stycznia.

dgjifiu

– Wszyscy zapewne kojarzycie akcje typu lot na byle czym, pływanie na byle czym, itp. My będziemy, z okazji zimy i śniegu oczywiście, zjeżdżać na byle czym. Ale jak to mówią albo grubo, albo wcale! Zjeżdżamy z dachu perełki późnego białostockiego rokokoko, budynku, którego uroda wywołuje skrajne – brzmi część wpisu na Facebook’u (pisownia oryginalna).
– Zapraszamy wszystkich chętnych! Najlepiej przygotowane TWORY ZJAZDOWE będą nagradzane! (...) Podczas eventu będziemy zbierać podpisy pod petycją w sprawie przerobienia owego budynku na skocznię narciarską im. Adama Małysza w ramach budżetu obywatelskiego! – zapowiada Grygorczuk.

Jak sprawę komentuje ZUS?
Do wydarzenia nie dojdzie, to był tylko żart – mówi Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy białostockiego oddziału ZUS.
– Co prawda wydarzenie zostało utworzone na Facebook'u, jednak organizator nie spodziewał się tak dużego odzewu. Został zaproszony na konferencję prasową i wspólnie ustaliliśmy, by zostało ono przekształcone w przydatną akcję, pod patronatem Kliniki Hematologicznej w Białymstoku, która ma zachęcić ludzi do oddawania szpiku kostnego dla potrzebujących dzieci – komentuje Krysiewicz.
– Na miejscu będzie punkt rejestracji i każdy będzie mógł zostać potencjalnym dawcą – dodaje.

Choć mieliśmy szansę stworzyć polską wersję Amager Bakke, nikt nie powinien mieć żalu, że do wydarzenia w pierwotnej wersji nie dojdzie. Każdy, kto ostatniego dnia grudnia i 1 stycznia pojawi się przy ul. Młynowej 29 w Białymstoku, będzie mógł zrobić coś więcej, niż oddać się chwili zabawy. A na nietypową skocznię zapraszamy wiosną 2017 r. do Kopenhagi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dgjifiu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgjifiu
dgjifiu