Trwa ładowanie...

Stopniowe znoszenie obostrzeń. Które restrykcje ulegną zmianie od 20 kwietnia?

Zniesienie zakazu wstępu do lasów, rozluźnienie restrykcji w handlu czy nakaz zasłaniania ust i nosa aż do momentu wynalezienia szczepionki. To kilka zmian w obostrzeniach, jakie mają nastąpić od 20 kwietnia, a które wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa.

Stopniowe znoszenie obostrzeń. Które restrykcje ulegną zmianie od 20 kwietnia?Źródło: Getty Images
d2bv5kf
d2bv5kf

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili 16 kwietnia podczas konferencji, że od 20 kwietnia ulegną zmianie przepisy, które wprowadzono z powodu epidemii COVID-19.

Czy będzie można wchodzić do lasów i przebywać na placach zabaw?

Podczas czwartkowej konferencji szefa rządu i ministra zdrowia ogłoszono, że parki i lasy zostaną otwarte. Jednak dzieci w dalszym ciągu nie będą mogły chodzić na place zabaw. Informacja dotycząca ich otwarcia zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych tygodni.

Wychodzenie w celach rekreacyjnych oraz przebywanie w kościołach

Ogłoszono również, że od 20 kwietnia będzie możliwe swobodne przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Wymagane będzie jednak zasłanianie twarzy oraz zachowanie dystansu. Należy również dodać, że osoby powyżej 13. roku życia będą mogły samodzielnie wychodzić z domu.

d2bv5kf

Jeśli chodzi o zmiany dotyczące liczby osób w kościołach, to zostanie wprowadzony następujący przepis: na każde 15 m kw. będzie mogła przebywać 1 osoba.

Ile osób będzie mogło przebywać w sklepach?

Przedstawiciele rządu poinformowali, że zgodnie z prawem, od 20 kwietnia w sklepach do 100 m kw. powierzchni przebywać będą mogły cztery osoby na jedną kasę. W przypadku sklepów powyżej 100 m kw ustalono, że na każde 15 m kw. będzie mogła przebywać 1 osoba (tak, jak w przypadku kościołów).

Getty Images
Źródło: Getty Images

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń

Premier Morawiecki przekazał podczas konferencji, że łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa zostanie rozłożone na cztery etapy. Decyzje dotyczące restrykcji i ich zmian będą ogłaszane co 1-2 tygodnie.

d2bv5kf

Drugi etap łagodzenia obostrzeń będzie dotyczyć otwarcia sklepów budowlanych w weekendy, otwarcia hoteli i innych miejsc noclegowych, a także bibliotek, galerii sztuki oraz muzeów.

Trzeci etap obejmie m.in. lokale gastronomiczne i salony fryzjerskie/kosmetyczne. W trzecim etapie ma nastąpić równie otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Będzie także możliwe organizowanie wydarzeń sportowych, ale tylko do 50 osób, w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Nastąpić ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych 1-3.

Etap czwarty, to: otwarcie siłowni, solariów i salonów masażu, a także teatrów i kin, jednak przy specjalnych ograniczeniach sanitarnych. Szczegółowe informacje dotyczący otwierania szkół i uczelni będą podawane przez przedstawicieli rządu w najbliższych tygodniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Maseczki to nie wszystko. Ekspert wskazuje problem, o którym mało kto mówi

d2bv5kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bv5kf