Strajki niemal w całej Europie. Utrudnienia na lotniskach, w metrze i autobusach
Wzmożony ruch na lotniskach w Europie już teraz daje się pasażerom we znaki. A będzie jeszcze gorzej, ponieważ zaczynają się zapowiadane strajki. Dotyczą one nie tylko pracowników lotnisk, ale także transportu publicznego w miastach. Jeśli planujecie podróże w tym czasie, musicie albo uzbroić się w cierpliwość, albo rozważyć zmianę planów wyjazdowych.
05.07.2024 | aktual.: 05.07.2024 13:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wzburzenie pracowników transportu publicznego oraz lotniczego nie maleje. Rozgoryczeni pogarszającą się sytuacją pracownicy organizują akcje protestacyjne, aby wyrazić swoje niezadowolenie z niskich płac oraz złych warunków pracy. Niestety - strajki odbijają się na pasażerach, którzy, udając się na wymarzone wakacje, czekają w ogromnych kolejkach i zmagają się z opóźnieniami.
Włochy
Pracownicy związkowi na lotniskach we Włoszech strajkują 5 lipca. Akcja protestacyjna prowadzona jest na lotniskach w nast. miastach: Bolonia, Crotone, Lamezia Terme, Mediolan, Reggio Calabria, Rzym i Wenecja. Strajki odbywają się o różnych porach dnia. Prawdopodobne są zakłócenia w lotach.
Irlandia
Piloci irlandzkiego przewoźnika narodowego Aer Lingus rozpoczęli strajki już w czerwcu. Akcja trwa do 7 lipca i wiąże się z odwoływaniem poszczególnych lotów. Sytuację trzeba monitorować na bieżąco.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielka Brytania
Personel lotniska Londyn-Gatwick także strajkuje w związku ze sporem płacowym. Około 300 pracowników ochrony i obsługi pasażerów będzie strajkować od 12 do 14 lipca i od 18 do 21 lipca. Może to spowodować opóźnienia w przeprowadzanych kontrolach, odprawach bagażu oraz wpływać na obsługę pasażerów potrzebujących specjalnej pomocy.
Czytaj także: Okradał pasażerów na lotnisku. Uzbierał niebanalną kwotę
Szkocja
Także związkowcy na lotniskach w Glasgow i Aberdeen zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za strajkiem. Chociaż daty nie zostały jeszcze ogłoszone, lada zdień można również spodziewać się utrudnień.
Francja
Członkowie związku zawodowego CGT-RATP już na początku roku ogłosili siedmiomiesięczny strajk, który z przerwami trać ma aż 9 września. Może on objąć sieć autobusową i metro regionu Ile-de-France na przełomie lipca i sierpnia, co z całą pewnością wpłynęłoby na sytuację podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich.
Senat Francji przyjął 9 kwietnia ustawę, która uniemożliwia planowanie strajków transportowych w określonych okresach każdego roku (w tym w okresie igrzysk) i która wzywa do wcześniejszego ostrzegania o strajkach. Czy jednak w rozemocjonowanym kraju, jakim jest ostatnio Francja, ustawa, która nie została jeszcze przyjęta przez francuskie Zgromadzenie Narodowe, powstrzyma niezadowlonych pracowników transportu? Trudno przewidzieć.
Holandia
Rónież w największych miastach Holandii ogłoszono strajk pracowników transportu publicznego, jednak przewidziany jest on dopiero na 12 września. W tym terminie poruszanie się po w Amsterdamie, Hadze i Rotterdamie będzie utrudnione.
Turcja
Kontrolerzy ruchu lotniczego w tureckiej Antalyi również strajkują, o czym mogli się przekonać turyści z Polski, którzy w czasie wakacji bardzo licznie odwiedzają ten kraj. Szacuje się, że akcja protestacyjna ma wpływ na co drugi przylot i odlot z tego lotniska. Ma potrwać do 14 lipca.
Źródło: Euronews