Trwa ładowanie...

Stróż-Kolonia. Znalezisko z czasów II wojny światowej

Poddasza starych budynków kryją różne skarby. Podczas porządkowania strychu Szkoły Podstawowej w Stróży-Kolonii w gminie Kraśnik znaleziono pozostałości trzech karabinów z czasów II wojny światowej. Znalezisko zostało przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Szkoła podstawowa, zdjęcie poglądoweSzkoła podstawowa, zdjęcie poglądoweŹródło: 123RF
d2iqvim
d2iqvim

"Na pozostałości trzech karabinów – zachowanych, pomimo braku kolby w stosunkowo dobrym stanie - natrafiono podczas porządkowania strychu Szkoły Podstawowej w Stróży–Kolonii, gm. Kraśnik. Niestety nie zachowały się informacje, w jakim miejscu, w jakich okolicznościach zostały one odkryte i w jaki sposób trafiły na szkolny strych" - czytamy w poście udostępnionym na profilu Lubelskieo Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku.

Wśród znalezionych przedmiotów rozpoznano 2 egzemplarze luf od karabinu Mauser oraz 1 egzemplarz lufy karabinu Mosin. Dla miłośników zabytkowych militariów może to być prawdziwy rarytas. Ich historia może zaciekawić, tym bardziej że nie wiadomo, skąd wzięły się na szkolnym strychu.

"Zabytki niebawem trafią do placówki muzealnej, gdzie poddane zostaną konserwacji. Przekazane militaria, choć pozbawione kontekstu archeologicznego, są dobrym przykładem potrzeby uznawania militariów za element dziedzictwa archeologicznego. Przedmioty te bowiem traktować należy jako materialne świadectwo działań wojennych (lub innych wydarzeń historycznych), w tym tych, które miały miejsce w nieodległej przeszłości" - czytamy w udostępnionym poście.

LP Wakacje.pl w odc. nr 1 programu Remont w prezencie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2iqvim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iqvim