Trwa ładowanie...
di5zt17

Zamek w Szubinie. Archeolodzy odkrywają jego kolejne tajemnice

Zamek rycerski z XIV w., zlokalizowany w miejscowości Szubin, jest dziś ruiną. Nie oznacza to jednak, że jest niewarty odwiedzenia. Podczas ostatnich badań dokonano cennych odkryć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Właścicielem zamku był Sędziwój z rodu Pałuków (fot. GminaSzubin)
Właścicielem zamku był Sędziwój z rodu Pałuków (fot. GminaSzubin) (Wikimedia Commons)
di5zt17

Zamek w Szubinie lata świetności zdecydowanie ma już za sobą i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości pochylono się nad jego rekonstrukcją. Niebawem teren, na którym znajdują się pozostałości twierdzy, zostanie zrewitalizowany, a zamiast wysokich murów pojawią się tu: plac zabaw, ścieżka dydaktyczna i specjalne miejsce, w którym można rozpalać ognisko.

Prace archeologiczne na terenie zamku

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, pozostałości zamku musiały zostać zabezpieczone, a ubytki uzupełnione, zanim rozpoczną się działania związane z budową strefy rekreacyjnej.

di5zt17

Pracami zajął się zespół archeologów z bydgoskiej firmy Archeo, pod kierownictwem Anety Trzcińskiej-Kałużnej. Jak poinformowała "TVP Bydgoszcz", badaczom udało się odnaleźć fragmenty ceglanych murów pochodzące z XVII w., a także srebrne monety z XVII w., które doskonale datują poszczególne warstwy archeologiczne.

Odkrycie w miejscu, gdzie dawniej stał dom

W ostatnich dziesięcioleciach już kilkukrotnie prowadzono prace archeologiczne na terenie zamku w Szubinie, jednak nie cały teren był dla badaczy dostępny. W miejscu, gdzie w ostatnim czasie pracował zespół, jeszcze w latach 80. stał budynek mieszkalny.

  Wikimedia Commons
(Wikimedia Commons)

Ekipie z Bydgoszczy udało się odkryć pozostałości starego bruku, trwają też rozważania dotyczące układu budynku oraz tego, jakie funkcje pełniły odkryte pomieszczenia w części północno-zachodniej. Warto przypomnieć, że podczas badań przeprowadzonych w ruinach zamku w 2001 r., znaleziono depozyt 33 srebrnych monet z czasów Władysława Jagiełły.

di5zt17

Zamek w Szubinie powstał w połowie XIV w. Jego właścicielem był Sędziwój z rodu Pałuków, starosta wielkopolski. Kompleksowa rozbudowa obiektu miała miejsce w XVII w.

Źródło: TVP Bydgoszcz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

di5zt17

Zobacz też: Ukryte fortyfikacje. Niezwykłe odkrycie przy Zamku Grodno

di5zt17

Podziel się opinią

Share
di5zt17
di5zt17