Zamek w Szubinie. Archeolodzy odkrywają jego kolejne tajemnice
Zamek rycerski z XIV w., zlokalizowany w miejscowości Szubin, jest dziś ruiną. Nie oznacza to jednak, że jest niewarty odwiedzenia. Podczas ostatnich badań dokonano cennych odkryć.
23.04.2020 | aktual.: 23.04.2020 12:08
Zamek w Szubinie lata świetności zdecydowanie ma już za sobą i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości pochylono się nad jego rekonstrukcją. Niebawem teren, na którym znajdują się pozostałości twierdzy, zostanie zrewitalizowany, a zamiast wysokich murów pojawią się tu: plac zabaw, ścieżka dydaktyczna i specjalne miejsce, w którym można rozpalać ognisko.
Prace archeologiczne na terenie zamku
Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, pozostałości zamku musiały zostać zabezpieczone, a ubytki uzupełnione, zanim rozpoczną się działania związane z budową strefy rekreacyjnej.
Pracami zajął się zespół archeologów z bydgoskiej firmy Archeo, pod kierownictwem Anety Trzcińskiej-Kałużnej. Jak poinformowała "TVP Bydgoszcz", badaczom udało się odnaleźć fragmenty ceglanych murów pochodzące z XVII w., a także srebrne monety z XVII w., które doskonale datują poszczególne warstwy archeologiczne.
Odkrycie w miejscu, gdzie dawniej stał dom
W ostatnich dziesięcioleciach już kilkukrotnie prowadzono prace archeologiczne na terenie zamku w Szubinie, jednak nie cały teren był dla badaczy dostępny. W miejscu, gdzie w ostatnim czasie pracował zespół, jeszcze w latach 80. stał budynek mieszkalny.
Ekipie z Bydgoszczy udało się odkryć pozostałości starego bruku, trwają też rozważania dotyczące układu budynku oraz tego, jakie funkcje pełniły odkryte pomieszczenia w części północno-zachodniej. Warto przypomnieć, że podczas badań przeprowadzonych w ruinach zamku w 2001 r., znaleziono depozyt 33 srebrnych monet z czasów Władysława Jagiełły.
Zamek w Szubinie powstał w połowie XIV w. Jego właścicielem był Sędziwój z rodu Pałuków, starosta wielkopolski. Kompleksowa rozbudowa obiektu miała miejsce w XVII w.
Źródło: TVP Bydgoszcz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl