Trwa ładowanie...

Świdwin. Zamek. Warownia oferuje wiele atrakcji

Budowę warowni rozpoczęto po 1280 roku, gdy Świdwin należał do margrabiów brandenburskich z linii askańskiej. Rozbudowę zamku podjęli Krzyżacy, którzy w roku 1384 przejęli miasto.

Świdwin. Zamek. Warownia oferuje wiele atrakcjiŹródło: Hachette Polska
d3j72u4
d3j72u4

Budowę warowni rozpoczęto po 1280 roku, gdy Świdwin należał do margrabiów brandenburskich z linii askańskiej. Rozbudowę zamku podjęli Krzyżacy, którzy w roku 1384 przejęli miasto.

Od końca XIV wieku aż po 1446 rok trwały prace przy trzykondygnacyjnej siedzibie wójta przy kurtynie północnej. Naprzeciw znajdowała się wieża bramna, u podstawy czworoboczna, wyżej cylindryczna. Pomieszczenia reprezentacyjne zajmowały pierwsze piętro, gospodarcze – parter, najwyższa kondygnacja służyła jako magazyny i spichrze. W 1455 roku Świdwin powrócił pod brandenburskie panowanie, zaś od 1540 do 1808 roku był własnością joannitów, którzy przenieśli tu komandorię z Chwarszczan. W latach 1704-1758 przebudowali oni skrzydło gotyckie i dodali dwa nowe przy pozostałych kurtynach, nadając całości styl klasycyzującego baroku. Po zniszczeniu zamku w 1945 roku odbudowano go w latach 1962–1968, z podkreśleniem pierwotnej gotyckiej jego formy.

*Świdwiński Ośrodek Kultury *
ul. Niedziałkowskiego 17
78-300 Świdwin

Zamek
tel. (94) 365 22 77 *www.swidwin.mns.pl *

d3j72u4

Ogólnopolski Turniej Rycerski o Miecz Burmistrza, Topór Starosty i Łuk Kasztelana: „Od zamku do zamku”

Turniej rycerski w Świdwinie jest organizowany przez Świdwiński Ośrodek Kultury – gospodarza zamku – od 2004 roku. Turniej rozpoczynają przemarsz rycerzy ulicami miasta i prezentacja bractw na dziedzińcu zamkowym. Później następują turniejowe zmagania – walki piesze i konkurs łuczniczy. Na zakończenie tego dnia organizatorzy przewidują inscenizację średniowiecznej bitwy. Niedzielne przedpołudnie to wręczanie nagród i zachęcanie publiczności do wypróbowania swych sił w „rycerskim rzemiośle”. Tradycyjny wrześniowy termin turnieju w 2008 roku przeniesiono na czerwiec, łącząc go z „Bitwą o krowę”. Była ona konsekwencją konfliktu na pograniczu marchijsko-pomorskim, który rozpoczął się od zajęcia krowy przez chłopa z Białogardu. W bitwie rozegranej 15 lipca 1469 roku zwycięstwo odnieśli świdwińscy mieszczanie i rycerze, wzięto 100 jeńców, zdobyto wiele łupów, a zabrana białogardzianom flaga zawisła na kościele, gdzie znajdowała się aż do pożaru w 1689 roku. Od 1969 roku na pamiątkę konfliktu, corocznie w czerwcu,
na przemian w Białogardzie i Świdwinie, organizowane są zawody sprawnościowe pomiędzy mieszkańcami obu miast w konkurencjach takich jak rzut toporem do celu, strzelanie z łuku. Nagrodą są krowie rogi, a imprezę kończy wspólna biesiada.

Okolica

Lipie – pozostałości zamku biskupiego z XIV wieku.

Łobez – średniowieczny układ urbanistyczny, gotycki kościół farny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa z XV wieku; w podmiejskim Świętoborcu stadnina ogierów w zespole pałacowym z XIX stulecia, słynąca z zawodów jeździeckich i powożenia zaprzęgami.

Pojezierze Drawskie – stanowiąca wielką atrakcję turystyczną kraina jezior (ponad 250) i lasów, ostoja wielu gatunków rzadkich zwierząt (np. żółw błotny, bocian czarny, wydra). Przepływająca przez Świdwin Rega to znany szlak kajakowy.

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Zamki, turnieje, rycerze Autor: Paweł Komorowski, Jarosław Kurkowski

d3j72u4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j72u4