Świętokrzyskie na weekend. Największe atrakcje
Świętokrzyskie bez wątpienia jest jednym z piękniejszych regionów kraju. W dodatku nie został jeszcze w pełni doceniony przez turystów. Trudno to zrozumieć, ponieważ może się pochwalić zarówno unikatową przyrodą i zabytkami, jak też bardziej komercyjnymi atrakcjami.
W świętokrzyskim nie trzeba obawiać się nudy. Na miłośników przyrody czekają bowiem atrakcyjne szlaki turystyczne, pasjonaci historii będą zachwyceni możliwymi podróżami w czasie, natomiast dzieci z chęcią rzucą się w wir zabawy w miejscowych parkach rozrywki.
Świętokrzyskie - popularne miejscowości
- Województwo świętokrzyskie to jedno z najbardziej turystycznie niedocenianych województw w Polsce. Region posiada wiele miejsc atrakcyjnych zarówno dla turystów z Polski, jak i zagranicy. Warto wybrać się tu na weekend lub krótki jedno- czy dwudniowy wypad - mówi Kamila Miciuła-Szlachta, PR Manager portalu Nocowanie.pl. - W tej chwili hitem województwa jest Sandomierz, ale uroku nie można odmówić również innym miejscowościom - dodaje.
Według słów ekspertki portalu Nocowanie.pl najchętniej odwiedzanym miastem województwa świętokrzyskiego jest Sandomierz. Samo w sobie jest niezwykle piękne i pełne uroku, zachwyca zabytkowym rynkiem i zadbanymi bulwarami nad Wisłą. Ale do świadomości masowego turysty Sandomierz trafił całkiem niedawno dzięki serialowi “Ojciec Mateusz”, który już od kilkunastu lat gości na ekranach telewizorów.
Zainteresowanie budzą również Święta Katarzyna, Kielce, Busko-Zdrój oraz Bałtów, będące w topowej piątce portalu Nocowanie.pl pod względem liczby zapytań o nocleg, kierowanych do obiektów. Turystów mogą kusić tam atrakcyjne ceny, ponieważ średnia cena za osobę wynosi tam już od 40 zł.
Góry Świętokrzyskie - jedno z najstarszych pasm górskich w Europie
Główną atrakcją regionu jest jedno z najstarszych pasm górskich w Europie, czyli Góry Świętokrzyskie. Chociaż nie należą do najwyższych, są niezwykle ciekawe – i to nie tylko ze względu na swój wiek. Są to jedyne góry leżące w środkowej części kraju poza pasmem Sudetów i Karpat. Dodatkowo zachwycają oryginalnym ukształtowaniem oraz urozmaicona fauną i florą.
Najchętniej pokonywanym szlakiem w Górach Świętokrzyskich jest ten prowadzący na Łysicę należącą do Korony Gór Polski. To nie jedyna przyrodnicza atrakcja regionu. Dość wspomnieć o tym, że jego naturalne walory zostały objęte ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
W Górach Świętokrzyskich mieści się też jedna z najsłynniejszych polskich jaskiń. Raj, bo o niej mowa, należy do unikatowych obiektów krasowych w Polsce. Przygotowana dla turystów trasa liczy 180 metrów i prowadzi zwiedzających przez bajkowy świat, tworzony za pomocą stalaktytów, kolumn naciekowych i wielu intrygujących form skalnych.
Odkrywając tajemnice przeszłości
Jedną z turystycznych wizytówek województwa są pozostałości zamków w Chęcinach i Ujeździe. Chęcińska warownia istniała prawdopodobnie już w czasach Władysława Łokietka. Odbywały się zjazdy rycerstwa małopolskiego oraz możnowładców, a w trakcie wojny z Krzyżakami stanowił miejsce koncentracji wojsk.
Natomiast w Ujeździe niedaleko Opatowa czekają ruiny jednej z najbardziej niezwykłych rezydencji magnackich w Polsce. O XVII-wiecznym zamku Krzyżtopór do dzisiaj krążą legendy. Podobno jedna z wież miała szklany sufit, który tworzył dno akwarium wypełnionego rybami. Krzyżtopór jest przykładem obiektu typu palazzo in fortezza, stanowiącego nietypowe połączenie rezydencji z cechami obronnymi. Przed powstaniem Wersalu dzierżył tytuł największej budowli pałacowej w całej Europie.
W sielski obraz Świętokrzyskiego znakomicie wpisują się także drewniane chaty, które można zobaczyć w skansenie w Tokarni koło Kielc. Muzeum Wsi Kieleckiej zapewnia możliwość zapoznania się z kulturą i przeszłością subregionów Kielecczyzny.
Święty Krzyż - centrum pielgrzymkowe
Obecnie polskim centrum pielgrzymkowym jest Jasna Góra. Jednak zanim powstało częstochowskie sanktuarium, pątnicy chodzili przede wszystkim na Święty Krzyż, drugie pod względem wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich.
Miejsce otoczone było kultem już w czasach pogańskich. Później pojawili się tu benedyktyni, którzy założyli tam swój klasztor i przechowywali relikwię Krzyża Świętego (obecnie klasztor zamieszkują ojcowie oblaci). Już od średniowiecza miejsce jest popularnym celem pielgrzymek wiernych. Wśród nich byli również polscy królowie, w tym Władysław Jagiełło i inni władcy z dynastii Jagiellonów.
Spotkanie z dinozaurami w Bałtowie
Bałtów, położony około 20 kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego, to miejsce, które przypadło do gustu przede wszystkim rodzinom. Słynie przede wszystkim z JuraParku, gdzie główną atrakcją jest kilometrowa ścieżka z modelami dinozaurów naturalnej wielkości. Dzięki temu, że została podzielona na okresy geologiczne, można zobaczyć, jak na przestrzeni tysiącleci zmieniało się życie na naszej planecie.
Dla turystów przygotowano jednak o wiele więcej atrakcji, takich jak Muzeum Jurajskie czy Prehistoryczne Oceanarium. Działa tu także Park Rozrywki oraz zwierzyniec, zamieszkiwany przez naprawdę egzotyczne okazy. Bałtów zaprasza przez cały rok – także zimą. Gdy tylko pogoda jest odpowiednia, ruszają wyciągi Szwajcarii Bałtowskiej, a w okolicach Bożego Narodzenia zaludnia się Wioska Świętego Mikołaja.