WyspySycylia - największa wyspa Morza Śródziemnego

Sycylia - największa wyspa Morza Śródziemnego

Sycylia - największa wyspa Morza Śródziemnego
Źródło zdjęć: © Shutterstock/Karoly Zerloch

Sycylia i Sardynia - dwie największe wyspy Morza Śródziemnego łączą podobne losy ziem przez wiele wieków narażonych na najazdy, pustoszonych przez epidemie i rozpalanych przez bunty. Każda z nich jest mimo to inna. Sardynia przypomina raczej zamkniętą w sobie, nieufną, lecz dumną siostrę jakże odmiennej, towarzyskiej i rozgadanej Sycylii. I jedna, i druga stara się jednak pozostać niezmienna, choć czas upływa nieubłaganie. Może właśnie dlatego dopiero w XX stuleciu pozwoliły, aby przemysł turystyczny na stałe zagościł w ich progach. Dziś wybieramy się w podróż na Sycylię.

Sycylię i Sardynię łączą podobne losy ziem przez wiele wieków narażonych na najazdy, pustoszonych przez epidemie i rozpalanych przez bunty. Każda z nich jest mimo to inna. Sardynia przypomina raczej zamkniętą w sobie, nieufną, lecz dumną siostrę jakże odmiennej, towarzyskiej i rozgadanej Sycylii. I jedna, i druga stara się jednak pozostać niezmienna, choć czas upływa nieubłaganie. Może właśnie dlatego dopiero w XX stuleciu pozwoliły, aby przemysł turystyczny na stałe zagościł w ich progach. Dziś wybieramy się w podróż na Sycylię - największą wyspę Morza Śródziemnego.

Tekst: Renata Suchodolska (www.poloniasardynia.blox.pl)/ at/if

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

1 / 8

Atrakcje Sycylii - Taormina

Obraz
© Shutterstock/Gurgen Bakhshetsyan

Pisarz Edmondo De Amicis (1846-1908) tak pisał o Sycylii, a zwłaszcza o Taorminie: _ Wierzę trochę w piekło, ale bardziej wierzę w raj, bowiem go widziałem... właśnie tutaj _. To leżące między Mesyną i Katanią nieduże miasteczko, zawsze pełne turystów (a bywali w nim np. Richard Wagner, Gustaw Klimt, Władimir Nabokov, Anatol France, Francis Ford Coppola, Woody Allen, Greta Garbo czy Cary Grant), to nie tylko butiki i sklepiki przy deptaku, w których sprzedaje się mydło i powidło (m.in. piękną biżuterię). Jego atrakcję stanowi dobrze zachowany starożytny amfiteatr grecki (przebudowany przez Rzymian, na zdjęciu) - drugi co do wielkości na wyspie, lecz bez wątpienia najpiękniejszy. Z najwyższych jego rzędów rozpościera się fantastyczny widok na Morze Jońskie i wulkan Etna (3343 m n.p.m.). Żądni dalszych wrażeń wspinamy się schodami do zawieszonego nad Taorminą miasteczka Castelmola (w ciągu dnia dojeżdża do niego też autobus). Oglądamy ruiny zamku, pochodzącego, jak się przypuszcza, z czasów rzymskich
lub najazdu Normanów. W Castelmoli idziemy się orzeźwić pysznym, słodkim mlekiem migdałowym (latte di mandorla) i migdałowym winem w ekscentrycznym barze Turrisi przy Piazza Duomo 19. Zmęczeni wspinaczką wracamy do nadmorskiego kurortu i zjeżdżamy kolejką linową do Mazzaro na plażę niedaleko malutkiej Pięknej Wyspy, czyli Isola Bella.

2 / 8

Atrakcje Sycylii - sycylijski temperament

Obraz
© Shutterstock/pisaphotography

Na _ Trinacrii _ (antyczna nazwa Sycylii, z gr. treis - trzy i akra - cypel) wędrowcy po tłustej, czarnej ziemi wśród zapachu drzew pomarańczowych docierają do wspaniałych świątyń, amfiteatrów i willi. Horyzont wyznacza nieskończona tafla turkusowego morza, a noc rozświetla łuna lawy spełzająca z najwyższego w Europie czynnego wulkanu. Zachwyt przybyszów budzi szczególnie spuścizna kulturalna - pozostałość po najazdach i okupacji przedstawicieli najświetniejszych śródziemnomorskich cywilizacji. Wśród wąskich, zaniedbanych, krzykliwych uliczek zamiast atmosfery tęsknoty za przeszłością odnajdziemy raczej radość z przeżywania każdego dnia. Aby się o tym przekonać, trzeba pójść wcześnie rano na jeden z miejskich targów: Vucciria, Ballaro lub Capo w Palermo albo A'Piscaria w Katanii. Tam, między stoiskami uginającymi się od wszelakich darów natury, daje o sobie znać ich nieokiełznany sycylijski temperament.

3 / 8

Atrakcje Sycylii - Etna

Obraz
© Shutterstock/andras_csontos

Jeśli nie mamy czasu na objechanie całej Sycylii, warto ograniczyć się do kilku atrakcji. Przede wszystkim trzeba się wybrać na spacer stokami Etny. Na tę wyprawę trzeba koniecznie wynająć przewodnika, bowiem święta góra, wpisana w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, bywa bardzo kapryśna i pogoda, a co za tym idzie widoczność, potrafią się zmienić w przeciągu kilku minut. Mniej ambitni wycieczkowicze powinni dotrzeć tam autobusem AST z Katanii (piazza Papa Giovanni XXIII) lub samochodem skądkolwiek od strony wschodniej do Rifugio Sapienza - Schroniska Sapienzy położonego na 1910 m n.p.m., a stamtąd podjechać kolejką linową na wysokość ok. 2500 m n.p.m. Warto wejść na popularny cel wycieczek: tzw. Torre del Filosofo (Wieżę Filozofa), niewielki stożek, do którego w sezonie wije się wąż turystów.

4 / 8

Atrakcje Sycylii - Katania

Obraz
© Shutterstock/andras_csontos

Katania to jedno z ośmiu miast zaliczanych do podlegającego ochronie UNESCO regionu Val di Noto. Miejscowości te, odbudowane równocześnie po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1693 r., są spektakularnym świadectwem baroku europejskiego. Niełatwo wskazać pośród nich najciekawsze zabytki. W Katanii wyróżniają się Duomo di Sant'Agata (Katedra św. Agaty, na zdjęciu) oraz szlak architektoniczny Via dei Crociferi. Katańską specjalnością kulinarną jest _ pasta alla Norma _, makaron z pomidorowym sosem, smażonymi bakłażanami i startą na tarce słoną ricottą, nazwany na cześć słynnej opery Vincenza Belliniego (1801-1835), syna miasta. Na deser trzeba się wybrać do historycznego centrum Katanii na włoskie lody, czyli _ gelato _ - ulubiony smakołyk dzieci i dorosłych. W XVII w. ich ulepszoną recepturę przywiózł ze sobą do Paryża właśnie Sycylijczyk, Francesco Procopio dei Coltelli (1651-1727), który w stolicy Francji otworzył kawiarnię Cafe Procope, sprzedającą urzeczonym Paryżanom lodowe specjały.

5 / 8

Atrakcje Sycylii - Mesyna

Obraz
© Shutterstock/mffoto

Katania jest także królestwem _ granity _ - słodkiego, na wpół mrożonego deseru przypominającego sorbet, serwowanego klasycznie z bułeczką _ brioche _ (brioszką). Powstał on z inspiracji arabskich osadników, którzy przygotowywali _ sharbat _ - zimny napój aromatyzowany sokami owocowymi lub wodą różaną. Do jego produkcji używali śniegu z Etny, przechowywanego w _ nivieri _ - naturalnych bądź wydrążonych w ziemi dziurach nakrytych kamiennymi szałasami. Latem starte lodowe płatki polewano syropami z owoców - smakołyk nosił nazwę _ rattata _. Z czasem zaczęto korzystać z cynkowego pojemnika, którym kręcono wewnątrz drewnianej kadzi wypełnionej mieszaniną lodu z solą morską. Tradycyjne smaki granity to cytrynowy, jaśminowy, cynamonowy i _ scursunera _ (z kozibrodu łąkowego), najpopularniejsze (oprócz cytrynowego) - truskawkowy, migdałowy oraz kawowy (al caffe), królujący w Mesynie (na zdjęciu).

6 / 8

Atrakcje Sycylii - Dolina Świątyń

Obraz
© Shutterstock/silky

W Agrygencie na południu Sycylii znajduje się słynna Valle dei Templi (Dolina Świątyń). Leżącą na niewielkim płaskowyżu dolinę odwiedza co roku ok. 600 tys. turystów. Spośród dziesięciu świątyń znajdujących się na terenie Valle dei Templi największa poświęcona jest Zeusowi. Sam Olimp musiał patrzeć z zazdrością na tego wspaniałego, acz niezbyt zgrabnego kolosa, długiego na 113 m i szerokiego na 56 m oraz posiadającego powierzchnię ok. 6,5 tys. m kw. W 406 r. p.n.e. podczas oblężenia kartagińskiego w budynku zabarykadowali się podobno wszyscy mieszkańcy Akragas. Dominique Vivant Denon (1747-1825), francuski pionier egiptologii, dyplomata i podróżnik, twierdził, że rozmiar kompleksu miał raczej podrażnić bogów lub przestraszyć ludzi, niż przyczynić się do chwały tych pierwszych i zachwycić drugich.

7 / 8

Atrakcje Sycylii - Agrigento

Obraz
© Shutter/Francesco83

Wszystkie świątynie w dolinie, podpalone przez Kartagińczyków w 406 r. p.n.e., zostały trzy wieki później odbudowane przez Rzymian z poszanowaniem oryginalnego stylu doryckiego. Ostateczny cios zadały im trzęsienia ziemi i chrześcijanie zachęceni edyktem tesalońskim cesarza Teodozjusza I Wielkiego z 380 r. Dewastacji uniknęła jedynie Tempio della Concordia (Świątynia Zgody, na zdjęciu), którą w 597 r. biskup Agrygentu Grzegorz zamienił na chrześcijańską bazylikę. Dziś wraz z Tempio di Segesta w okolicach miasteczka Calatafimi Segesta w prowincji Trapani uchodzi za najlepiej zachowaną tego typu budowlę dorycką na świecie.

8 / 8

Atrakcje Sycylii - Scala dei Turchi, Syrakuzy

Obraz
© Shutterstock/ollirg

Podróżując po Sycylii nie można ominąć także Scala dei Turchi (Schody Turków, na zdjęciu) w Realmonte, San Lorenzo w Marzamemi, Calamosche w Eloro oraz w miejsca urodzin filozofa i matematyka Archimedesa - Syrakuz, o których Cyceron powiedział, że były największym i najpiękniejszym z greckich miast. Niezliczone zabytki antyczne, renesansowe i barokowe na syrakuzańskiej wysepce Ortygia (Ortigia) - najstarszej części ośrodka, założonej w 734 r. p.n.e. - tworzą prawdziwą ucztę dla oczu. Szczególnie warto zobaczyć barokową Katedrę (Duomo di Siracusa), która trzyma w objęciach resztki doryckiej świątyni Ateny oraz największy teatr grecki na Sycylii, gdzie w maju i czerwcu odbywa się międzynarodowy festiwal teatru klasycznego.

Tekst: Renata Suchodolska (www.poloniasardynia.blox.pl)/ at/if

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)