Trwa ładowanie...

Symbol Pienin znowu uszkodzony. 500-letnia sosna ucierpiała podczas wichury

Turyści, którzy choć raz odwiedzili Pieniny, z pewnością pamiętają starą sosnę z Sokolicy. Drzewo przyciągało uwagę nietypowym wyglądem, a teraz ma już tylko jedną gałąź. Pieniński Park Narodowy zapewnia, że zrobi wszystko, aby zabezpieczyć drzewo.
Share
Sosna w Pieninach
Sosna w Pieninach Źródło: East News
d2kaumf

Reliktowa sosna z Sokolnicy to symbol Pienin widniejący na większości pocztówek z tamtego regionu. Turyści chętnie ją podziwiają, ponieważ jest to rzadko spotykane drzewo. Roczne przyrosty są niewielkie, a gałęzie skręcają się w charakterystyczny sposób.

500-letnia sosna w ostatnich latach mocno ucierpiała. W 2018 roku została uszkodzona z powodu silnego podmuchu z wirnika śmigłowca TOPR, który przeprowadzał akcję ratowniczą w okolicy.

Odłamana gałąź została poddana konserwacji i obecnie stanowi element wystawy w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku.

d2kaumf

Zobacz także: Pieniński Park Narodowy. Odwiedź Przełomy Dunajca i Trzy Korony

Teraz okazało się, że drzewo znowu zostało uszkodzone, prawdopodobnie podczas wichury, która przeszła w tamtych okolicach na początku roku.

"Odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy. Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru. Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa" - poinformowano na stronie Pienińskiego Parku Narodowego.

d2kaumf

Szczepienia dla nauczycieli. "Masowe dopiero za kilka miesięcy"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kaumf

Podziel się opinią

Share
d2kaumf
d2kaumf