Trwa ładowanie...

Pieniny. Niedźwiedzie przy słynnym szlaku turystycznym

Niedźwiedzica z młodymi pojawiła się w rejonie przełomu Dunajca w Pieninach. Turyści powinni zachować szczególną ostrożność w pobliżu niebieskiego szlaku turystycznego na Sokolicę, który należy do najpopularniejszych w Pienińskim Parku Narodowym.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niedźwiedzica z młodym (zdjęcie ilustracyjne)Niedźwiedzica z młodym (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: 123RF
duxikzc

"Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego została zaobserwowana niedźwiedzica z młodymi. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i nie zbaczanie z wyznaczonych szlaków turystycznych" – czytamy na stronie internetowej PPN.

Niedźwiedź na szlaku - jak zareagować?

Dyrekcja parku prosi turystów o przekazanie informacji w przypadku zaobserwowania niedźwiedzia lub jego tropów. W razie napotkania niedźwiedzia należy zachować spokój i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.

Pieniny to jedno z najpopularniejszych miejsc na urlop w Polsce. Przełomy Dunajca dzielą te wapienne góry na 3 części, a najbardziej spektakularny widok na rzekę i otaczające ją pasma rozpościera się właśnie ze szczytu Sokolicy (747 m n.p.m.), na którą prowadzi szlak ze Szczawnicy. Nazwa zdradza nam, że kiedyś swoje gniazdo miały tu sokoły.

Niedźwiedzie w Polsce - gdzie głównie występują?

Niedźwiedzie obecnie intensywnie żerują, aby zgromadzić odpowiednie zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. W zeszłym tygodniu niedźwiedzie zarejestrowała wideopułapka na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

duxikzc

Niedźwiedzie są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Ich główną ostoją są Bieszczady, ale często można je także zaobserwować w Tatrach. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Remont w prezencie - odcinek 4

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

duxikzc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duxikzc