Trwa ładowanie...
dgudhui

Symbol Pienin został zniszczony. Podczas akcji ratowniczej złamano koronę drzewa

500-letnia sosna będąca symbolem Pienin została uszkodzona podczas akcji ratowniczej. Młoda turystka upadła i uderzyła się w głowę, więc konieczna była pomoc. Śmigłowiec niestety uszkodził drzewo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sosna na szczycie Sokolicy - jeszcze w pełnej krasie
Sosna na szczycie Sokolicy - jeszcze w pełnej krasie (Shutterstock.com)
dgudhui

Działania ratownicze prowadzone były na szczycie Sokolicy wspólnie przez ratowników GOPR i TOPR. Jak podaje RMF24, ci ostatni przylecieli śmigłowcem, by przetransportować ranną kobietę.

– W trakcie tej akcji ratunkowej, na skutek silnego pędu powietrza wytworzonego przez wirnik śmigłowca, złamała się korona sosny – powiedział Gazecie Krakowskiej Michał Sokołowski, dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego.

   Marek Majerczyk / Pieniński Park Narodowy

Uszkodzona gałąź jeszcze nie odpadła. Czy zniszczenia historycznej sosny są nieodwracalne? Czy da się ją uratować? Niebawem na miejsce udadzą się przyrodnicy Pienińskiego Parku Narodowego, którzy na miejscu ocenią stopień zniszczenia słynnego drzewa. Dyrektor parku informuje, że pozostała jeszcze jedna żywa gałąź. Teraz konieczna jest konsultacja z dendrologami, aby ocenić co można zrobić, aby uratować roślinę.

Pieniny to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Przełomy Dunajca dzielą te wapienne góry na trzy części: Pieniny Spiskie, między Dursztynem a Niedzicą; Pieniny Właściwe, między Czorsztynem a Szczawnicą oraz Małe Pieniny, między Dunajcem a przełęczą Rozdziele. Pasmo rozciąga się na długości 35 km i 6 km szerokości. Teren ten pełen jest atrakcji, które zaspokoją najróżniejsze gusta. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko miłośnicy przyrody, ale także fani historii i poszukiwacze skarbów. 500-letnia sosna jest ich symbolem i zdobi niemal każdą pocztówkę oraz folder reklamowy.

dgudhui

Posiadasz zdjęcia kultowej sosny z Sokolicy i chciałbyś się nimi podzielić? Przesyłaj fotografie przez formularz dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Błędy turystów w Tatrach

dgudhui

Podziel się opinią

Share

dgudhui

dgudhui