Trwa ładowanie...

Szklane mosty – spacer po nich to nie lada wyzwanie! Sprawdź, gdzie je znaleźć

Szklane mosty najlepiej wykorzystuje się w Chinach. Poza byciem atrakcjami turystycznymi służą także do organizowania ślubów i pokazów mody.

Szklane mosty – spacer po nich to nie lada wyzwanie! Sprawdź, gdzie je znaleźćŹródło: Shutterstock.com
d21zjbx
d21zjbx

Szklane mosty w Chinach

Na południowym-wschodzie Chin w prowincji Hunan leży Park Narodowy Zhangjiajie. Oprócz wyjątkowo pięknych krajobrazów obiekt słynie z jeszcze jednej atrakcji: najwyżej położonego (300 m) i najdłuższego (430 m szklanego mostu na świecie. Architekt Haim Dotan upodobnił konstrukcję do formy motyla, a podstawę stanowi 99 trzywarstwowych tafli wykonanych z hartowanego szkła. Szklany most w Chinach jest niezwykle odporny – podczas prób przejeżdżano po nim nawet samochodem. Jednorazowo wytrzyma ciężar 800 osób, dziennie – 8 tys., niestraszne mu także trzęsienia ziemi czy nawałnice.

W Parku Narodowym Zhangjiajie znajduje się najwyżej położony most ze szkła na świecie pinterest.com
W Parku Narodowym Zhangjiajie znajduje się najwyżej położony most ze szkła na świecie Źródło: pinterest.com

W odległości ok. 85 km od szklanego mostu w Zhangjiajie znajduje się Góra Tianmen. Na wysokości 1,4 km umieszczono tam specjalną kładkę wzdłuż klifu dla turystów. 3 sekcje ze szkła w postaci platformy przymocowane zostały do litej ściany, praktycznie pionowej. Ścieżki (najdłuższa jest 100-metrowa) oddawano do użytku etapami od października 2011 do sierpnia 2016 r. Zdarza się, że ludzie ze strachu płaczą, gdy tędy przechodzą! "Straszny, przerażający, nie do opisania", opowiadają ci, którzy go pokonali.

Tianmen Mountai PAP/EPA
Tianmen Mountai Źródło: PAP/EPA, fot: SHAO YING

Most Haohan Qiao to kolejny chiński obiekt, również w prowincji Hunan, tym razem w Parku Shiniuzhai, Pingjiang. Ten szklany (kiedyś drewniany) wiszący most można odwiedzać od września 2015 r. Ma 300 m długości, zawieszony został na wysokości 180 m nad piękną doliną i ochrzczony mostem odważnych ludzi. Konstrukcja przeznaczona jest nawet dla 800 osób jednocześnie.

Most odważnych ludzi pomieści nawet 800 osób pinterest.com
Most odważnych ludzi pomieści nawet 800 osób Źródło: pinterest.com

Początek nowego roku warto spędzić w egzotycznym kraju. "Metropolie i ogrody" to 11-dniowa wycieczka, podczas której mamy okazję zwiedzić najpiękniejsze miejsca w kraju.

Cesarskie Chiny to z kolei atrakcyjna cenowo wycieczka do Chin w grudniu. Zwiedzamy trasę od Pekinu po Szanghaj.

Szklany most w Kanadzie

W południowo-zachodniej części Kanady w prowincji Alberta znajduje się rozległy Park Narodowy Jasper, utworzony w 1907 r. Porastają go typowe dla klimatu umiarkowanego chłodnego półkuli północnej borealne lasy iglaste (tajga) oraz rośliny wrzosowate. Najczęściej spotykani w Jasper przedstawiciele fauny to niedźwiedzie grizli, kozły śnieżne, karibu, łosie, owce kanadyjskie, orły przednie, pardwy. Dominują tam skały osadowe, a na obecny wygląd rzeźby terenu – doliny w kształcie litery U czy zagłębienia karowe z wodą – największy wpływ wywarły plejstoceńskie lodowce górskie.

Glacier Skyline w Kanadzie znajduje się w Parku Narodowym Jasper Wikimedia Commons CC BY-SA
Glacier Skyline w Kanadzie znajduje się w Parku Narodowym Jasper Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Ovedc

W kwietniu 2014 r w kanadyjskim Parku Narodowym Jasper otworzono Glacier Skywalk, szklany mostek o półokrągłym kształcie, który stanowi ogromną atrakcję dla turystów. Gdy wejdziemy na kładkę, oddaloną o 30 m od krawędzi skalnej, przed nami rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Góry Skaliste (najwyższy szczyt to Mt. Columbia o wysokości 3747 m n.p.m.) i 300-metrową przepaść. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach i bez lęku wysokości!

Z kanadyjskiego Glacier Skywalk widać Góry Skaliste Wikimedia Commons CC BY-SA
Z kanadyjskiego Glacier Skywalk widać Góry Skaliste Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Jack Borno

Kanadę najlepiej jest zwiedzać w trakcie wycieczki objazdowej, takiej jak "Zachodnia Kanada – Alaska", trwającej aż 16 dni. Jeden z dni przeznaczony jest na Góry Skaliste i parki narodowe: Mt. Robson oraz Jasper. Ponadto zwiedzimy fiordy, góry, wodospady, trasy spacerowe, duże miasta i urokliwe kanadyjskie miasteczka, odbędziemy rejs promem, zobaczymy jeziora i lodowce.

Wycieczka "Fly&Drive – Kanadyjskie Miasta i Lodowce" to kolejna atrakcyjna oferta. W ciągu 13 dni pobytu z przelotami z lotniska Chopina w Warszawie zwiedzimy najpiękniejsze miejsca w Kanadzie, łącznie z Parkiem Narodowym Jasper.

Alpy - Austria z Dachstein i Francja z Aiguille du Midi (Chamonix)

Odwiedzając Austrię, nie można przeoczyć szklanego pomostu prowadzącego... donikąd, usytuowanego w Alpach w Salzburgu. Od lipca 2013 turyści mają okazję sfotografować się w niezapomnianej scenerii. Platforma widokowa znajduje się tutaj bowiem na wysokości... 2,7 km n.p.m. Przeszklona podłoga pomostu pozwala dokładnie obejrzeć poniższy lodowiec. A prowadzi na nią 14 schodków.

Most donikąd w austriackich Alpach odwiedzać można od 2013 roku pinterest.com
Most donikąd w austriackich Alpach odwiedzać można od 2013 roku Źródło: pinterest.com

Na ziemi salzburskiej znajduje się wyjątkowy czterogwiazdkowy hotel NH Salzburg City. W cenie wycieczki mamy 7 noclegów ze śniadaniami w jednym ze 140 pokoi. Można dodatkowo skorzystać z tarasu, sauny, fitness czy tenisa ziemnego.

Pobyt w Alpach warto zwieńczyć wizytą w Aiguille du Midi we Francji. Uwagę przyciąga tam szklany sześcian o ściankach nieco ponadcentrymetrowej grubości, udostępniony w grudniu 2013 r. Znajduje się on tuż nad lodowcem Bossons, w pobliżu Mont Blanc. Wejście możliwe jest bez raków, a wysokość 3842 m n.p.m. zapewnia niezapomniane wrażenia oraz widoki.

Ścianki w The Chamonix Skywalk mają jedynie 12 milimetrów grubości pinterest.com
Ścianki w The Chamonix Skywalk mają jedynie 12 milimetrów grubości Źródło: pinterest.com

W pobliskim Chamonix usytuowane są wspaniale położone kurorty narciarskie. Polecamy spędzenie tygodnia w styczniu w Le Chamois Blanc (oferta nie obejmuje dojazdu ani wyżywienia).

Doskonałe warunki zimowego wypoczynku zapewni również obiekt Residence La Riviere, oferujący pokoje typu studio bądź komfortowe apartamenty.

d21zjbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21zjbx