Trwa ładowanie...

Szklarska Poręba. Wakacje dobiegają końca, a fetor zostaje. Mieszkańcy kurortu narzekają na smród

Turyści i mieszkańcy Szklarskiej Poręby mają dosyć trudnej do zniesienia woni, pochodzącej z rzeki Kamienna. To właśnie tam trafiają nieczystości z lokalnej oczyszczalni.

Share
Szklarska Poręba
Szklarska PorębaŹródło: Getty Images
d3yqf2e

Wakacje dobiegają końca, a skutki wakacyjnych podróży turystów zaczynają doskwierać mieszkańcom najpopularniejszych miejscowości. Szklarska Poręba już teraz ma niemały kłopot. Została przeciążona tamtejsza oczyszczalnia ścieków. Zanieczyszczenia trafiają wprost do rzeki Kamienna, a fetor unosi się nad całym miastem. - Codziennie jeżdżę tędy do pracy. Nie wiem, jak ludzie to wytrzymują. Jeden wielki, ohydny smród - mówi jedna z mieszkanek z w rozmowie z "muzyczneradio.pl".

Szklarska Poręba - problem ze ściekami

Jak donosi "TVP3 Wrocław" oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie ma już 12 lat. Przygotowano ją na przyjęcie ścieków od 10 tys. mieszkańców, a obecnie w mieście jest już zarejestrowanych 20 tys. miejsc noclegowych. Kolejne budowle nadal trwają. Popularność Szklarskiej Poręby wśród turystów spowodowała, że ilość ścieków, która trafiała do obecnej oczyszczalni, była trzykrotnie większa, niż mogła ona przyjąć.

– Tyle lat rozbudowy, wydawane są kolejne zgody, a oczyszczalnia bez zmian. Według mnie ktoś powinien ponieść za to konsekwencje – mówi w rozmowie z "TVP3 Wrocław" Grzegorz Sokoliński z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie.

123RF

- Absolutnie, mamy powód do wstydu - przyznał Dariusz Daraż, prezes Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji, cytowany przez "muzyczneradio.pl. - Oczyszczalnia ma zdolność 2600 m sześc. na dobę, a otrzymuje 2,5- 3 tys. m sześc., a były dni kiedy wpływało do niej nawet 7 tys. m sześc.

d3yqf2e

Sytuację ma jednak poprawić modernizacja oczyszczalni, która rozpocznie się wiosną przyszłego roku i pochłonie 20 mln zł. - Zakładając, że wiosną - w marcu mielibyśmy tę inwestycję rozpocząć, to w okolicach czerwca moglibyśmy być już spokojni o te zapachy. Bo rzeczywiście zapach jest bardzo uciążliwy - dodał Daraż.

Tymczasem, jak podało "TVP3 Wrocław" Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu powiadomiło prokuraturę o nielegalnych zrzutach ścieków.

Źródło: TVP3 Wrocław/muzyczneradio.pl

Kruszyniany. Zobacz, jak wygląda najbardziej tatarska wieś w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yqf2e

Podziel się opinią

Share
d3yqf2e
d3yqf2e