Szykuje się turystyczny hit w Krakowie. Przed nami wielkie otwarcie
Zamek Królewski na Wawelu otwiera długo wyczekiwaną, nową trasę podziemną, która ma szansę stać się wielkim hitem turystycznym. Trasa prowadzi przez historyczne fortyfikacje wzgórza. Turyści będą mogli zobaczyć najstarsze fragmenty murów i poznawać geologiczne początki Wawelu już od piątku 23 maja.
Nowa, podziemna trasa, licząca około 400 m, prowadzi przez XVIII-wieczne obwarowania, odsłaniając także średniowieczne zabudowania. Jak pisaliśmy już na początku maja, to miejsce nigdy wcześniej nie było dostępne dla turystów.
Jak podkreślił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. Andrzej Betlej, przestrzeń ta powstała w latach 70. jako rezerwat archeologiczny, gdzie przechowywano pozostałości najstarszych fortyfikacji zamku.
"Międzymurze. Podziemia Wawelu"
W trakcie zwiedzania turyści będą mogli zobaczyć relikty jednej z bram prowadzących na wzgórze oraz artefakty, takie jak naczynia ceramiczne. Ekspozycja opowiada także o badaniach archeologicznych prowadzonych na Wawelu, a kuratorka wystawy, dr Magdalena Młodawska, zaznacza, że jest to hołd dla archeologów, którzy przez 80 lat odkrywali tajemnice tego miejsca.
Druga część wystawy skupia się na geologicznej historii Wzgórza Wawelskiego. Zwiedzający mogą dowiedzieć się o wapiennej skale, na której stoi zamek oraz o procesach geologicznych, które ukształtowały wzgórze. Multimedialne prezentacje przybliżają okres jury, kiedy obszar Krakowa pokrywało tropikalne morze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłumy to mało powiedziane. W tym mieście na każdym kroku słychać obcy język
Atrakcje nowej trasy
- Otwieramy przestrzeń, w której opowiadamy o cichym bohaterze Wawelu, czyli o skale wawelskiej. Skąd się ona wzięła? Jak to się stało, że Wzgórze Wawelskie góruje nad Krakowem? A więc kiedy się zaczyna cała jego historia? Historia na tej wystawie rozpoczyna się miliony lat temu, a dochodzimy do czasów współczesnych. Nie zapominamy o tym, co buduje wizerunek Wawelu, czyli o legendach - zwrócił uwagę prof. Andrzej Betlej.
Wystawa prowadzi także do Smoczej Jamy, gdzie przypomina się legendę o Smoku Wawelskim z początku XIII w. Nowa trasa zwiedzania jest częścią projektu Wawel Podziemny, który obejmuje także podziemne Lapidarium otwarte w ubiegłym roku oraz planowaną na listopad wystawę poświęconą królewskiej rezydencji.
Zwiedzanie nowej trasy odbywa się w grupach z audioprzewodnikiem i trwa ok. 25 minut. Normalny bilet kosztuje 29 zł, zaś ulgowy 22 zł.